Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí zpráva

K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným restrikcím, vedlo selhání ve vedení britské vlády. Vyplývá to z dlouho očekávaného plného znění vyšetřovací zprávy úřednice Sue Grayové, které zveřejnila britská vláda. Britský premiér Boris Johnson se za večírky znovu omluvil a uvedl, že za ně přijímá plnou zodpovědnost, rezignovat ale nehodlá.

Vinu za „kulturu“ porušování pravidel v úřadu premiéra Borise Johnsona musí podle Grayové nést ti nahoře. Někteří mladší úředníci se totiž domnívali, že jejich účast na některých z těchto akcí byla vzhledem k účasti výše postavených kolegů povolená.

„Mnozí budou zděšeni, že k takovému chování došlo v takovém rozsahu v samém srdci vlády. Veřejnost má právo očekávat na takových místech nejvyšší standardy chování a to, co se stalo, jim zjevně neodpovídalo,“ uvádí ve zprávě.

Ani mimořádný tlak, kterému úředníci a poradci čelili, neomlouvá jejich chování, uvedla ve zprávě Grayová. Podle úřednice se večírků účastnil velký počet lidí. Odsoudila skutečnost, že někteří zaměstnanci chtěli vhodnost pořádání večírků zpochybnit, ale nebylo jim to umožněno.

Zpráva se týká šestnácti setkání

Grayová vyšetřovala celkem šestnáct setkání, jichž se Johnson a jeho zaměstnanci zúčastnili v letech 2020 a 2021, zatímco lidé ve Velké Británii měli zakázáno se stýkat na základě omezení zavedených Johnsonovou konzervativní vládou ve snaze zpomalit šíření nemoci covid-19.

Součástí zprávy, která má kolem padesáti stran, jsou i fotografie z některých shromáždění. Část jich už v úterý publikovala stanice ITV. Ukazují premiéra, jak si připijí a baví se se skupinou lidí. Na stolech lze vidět lahve od alkoholu a občerstvení.

Mezi nejhorší zjištění vyplývající ze zprávy Grayové patří nadměrné pití alkoholu, které vedlo k tomu, že některým zaměstnancům bylo špatně, večírek do 4:35 ráno před pohřbem prince Philipa, nebo nevhodné chování k uklízečkám a ochrance, napsal na Twitteru novinář Steven Swinford z listu The Times.

Premiér „přijímá odpovědnost“, ale rezignovat odmítá

Johnson čelí kvůli kauze známé jako Partygate výzvám k rezignaci. Před poslanci se ve středu znovu za večírky v Downing Street omluvil a řekl, že přijímá plnou odpovědnost za své selhání a že se z něj poučil. Podotknul, že ho pobouřily zprávy o tom, jak se někteří jeho zaměstnanci chovali k uklízečkám a ochrance, za což se omluvil. Podle premiéra byla jeho přítomnost na některých sešlostech přijatelná, protože se na nich jen zastavil, aby poděkoval svým zaměstnancům za jejich tvrdou práci, což považuje za součást „dobrého vedení“.

Předseda opoziční Labouristické strany Keir Starmer řekl, že zpráva Grayové je „pomníkem arogance a pýchy vlády, která věřila, že pro ni platí jiná pravidla než pro ostatní“, a Johnsona opět vyzval k rezignaci. Starmer, který momentálně čelí podezření, že také porušil covidová pravidla, zopakoval svůj slib, že odstoupí, pokud se to prokáže.

Johnsona čeká vyšetřování parlamentního výboru, který chce zjistit, zda úmyslně klamal poslance, když jim tvrdil, že žádná pravidla porušena nebyla.

Na Johnsona se kvůli zprávě sesypala kritika poslanců. „Premiér byl v centru dění, vše zorganizoval a sám dostal skleničku na přípitek účastníkům večírku,“ zdůraznil poslanec za Skotskou národní stranu (SNP) Ian Blackford. Johnson se podle něj omluvil ne proto, že by ho to mrzelo, ale jen proto, že se nechal nachytat. „Ryba smrdí od hlavy,“ prohlásil Blackford a Johnsona vyzval k rezignaci.

Labouristický poslanec Andy McDonald se Johnsona zeptal, jak může v noci spát „s takovým množstvím krve na svých špinavých, privilegovaných rukou“.

Grayová: Večírky neodrážejí kulturu v celé vládě

Podle Grayové ale večírky v Downing Street a ve vládní čtvrti Whitehall neodrážejí převládající kulturu v celé vládě. Zmínila, že tisíce lidí pracovaly na tom, aby v „bezprecedentní době“ dosáhly dobrých výsledků. Uvedla také, že ji potěšil pokrok, kterého vedení britské vlády dosáhlo od lednové publikace části její vyšetřovací zprávy.

Grayová již na konci ledna zveřejnila zkrácenou verzi své vyšetřovací zprávy. Ve stejnou chvíli ale večírky začala vyšetřovat policie, která ji požádala, aby zatím nezmiňovala události dotýkající se policejního vyšetřování. Veřejnost tak na plné znění dokumentu čekala několik měsíců.

Grayová už v lednové verzi zprávy uvedla, že některá setkání v sídle a úřadu britského premiéra v Downing Street během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat.

Londýnská policie minulý týden oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest přitom neminul ani Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka.