Britský premiér Boris Johnson se omluvil za své jednání i za způsob, jakým reagoval na zprávy o večírcích ve svém sídle v Downing Street během koronavirových uzávěr. Poděkoval zároveň vládní úřednici Sue Grayové za její zprávu o vyšetřování těchto akcí a za práci, kterou odvedla. Další prošetření okolností setkání v Downing Street je na policii, uvedl Johnson v projevu k poslancům. Ti na jeho řeč reagovali bučením a nesouhlasnými výkřiky.
Omezení jste nečetl, nepochopil nebo nerespektoval, plísnila Mayová za večírky Johnsona
Premiér rovněž oznámil, že plánuje rozsáhlou restrukturalizaci a reformu svého úřadu, která ale nezahrnuje jeho vlastní rezignaci. Právě po té volají představitelé opozice i někteří poslanci z jeho vlastní Konzervativní strany. „Chápu to a napravím to,“ řekl Johnson. Další vyjádření podle premiéra mohou poslanci očekávat v řádu dnů.
Některá setkání v sídle a úřadu premiéra v Downing Street během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat. Vyplývá to ze zprávy z interního vyšetřování vedeného Grayovou, kterou zveřejnila britská vláda. Média dosud informovala o celkem šestnácti setkáních většího počtu lidí, policie prošetřuje dvanáct z nich, uvádí BBC.
Johnson na výtky poslanců reagoval opakovaně ujištěním, že jeho vláda bojuje s pandemií covidu, že situaci zvládá a že chce pokračovat v práci, kterou započal. „Jsem si jistý, že lidé chtějí, aby se tento parlament věnoval věcem, které jsou pro ně opravdu důležité,“ uvedl Johnson. Zařadil mezi ně i řešení dopadů brexitu.
„Nejnovější průzkum pro zpravodajskou televizi Sky News ukázal, že 62 % voličů si nyní přeje, aby premiér Boris Johnson rezignoval a 58 % voličů si myslí, že do příštích voleb už Johnson konzervativce nepovede. Pokud by se už nyní hledal nástupce, tak největší šance má ministr financí Rishi Sunak, 46 % voličů si myslí, že by byl dobrým lídrem. Co se týče voličů konzervativců, tak 44 % si myslí, že má Johnson odejít, naopak 50 % si myslí, že má zůstat,“ uvedl zpravodaj ČT v Londýně Bohumil Vostal.
Reakce poslanců
Po premiérově projevu následovaly reakce poslanců. Kritiku sklidil Johnson mimo jiné od své předchůdkyně, bývalé konzervativní premiérky Theresy Mayové. „Lidé mohou očekávat, že jejich premiér četl protikoronavirová pravidla, porozuměl jim a respektuje je. Buď jste je nečetl, nebo jim nerozumíte, nebo jste se rozhodl, že pro vás tato pravidla neplatí,“ prohlásila Mayová.
Labouristický lídr opozice Keir Starmer poděkoval Grayové za „svědomitost a profesionalitu, s jakou odvádí svou práci“ a apeloval na premiéra, aby zveřejnil její zprávu „v plném znění a co nejdříve“. Pondělní verze zprávy je totiž velmi strohá a na žádost policie neobsahuje žádné konkrétní informace o večírcích, aby to nenarušilo probíhající policejní vyšetřování.
Britská veřejnost se podle Starmera během pandemie „obětovala a prožila kolektivní trauma“ a premiér „porušováním pravidel, která sám stanovil, z nás všech udělal blázny“. Johnson „se ukázal být nezpůsobilým pro výkon funkce,“ prohlásil Starmer.
Projev Iana Blackforda ze Skotské národní strany byl tak vášnivý, že za něj byl poslanec vyloučen z jednání parlamentu. Blackford nejprve kritizovat Johnsona za to, že se jeho kritice směje, což považuje za neúctu ke všem obětem pandemie covidu-19 a pozůstalým. Poté premiéra obvinil ze lhaní o účasti na večírcích v Downing Street. Pravidla britského parlamentu ale zakazují poslancům označovat se navzájem za lháře a Blackford byl proto vyloučen.
Labourista Luke Pollard se Johnsona ptal, zda je nadměrné pití alkoholu v sídle premiéra běžnou praxí. Narážel tím na jednu z výtek zprávy Sue Grayové, že nadměrná konzumace alkoholu na pracovišti není vhodná v žádném okamžiku.
Johnsona se na jednání parlamentu zastalo jen několik málo jeho stranických kolegů, uvedl deník The Guardian. Nejčastěji na Johnsonovu obhajobu uvedli argument, že parlament by se měl zabývat významnějšími tématy jako je například migrace nebo mezinárodní bezpečnost.