Z elektrárny u Norilsku unikly tisíce tun ropy, Rusko vyhlásilo federální stav nouze

2 minuty
Události ČT: Ekologická katastrofa u Norilsku
Zdroj: ČT24

Víc než dvacet tisíc tun ropy uniklo minulý týden z elektrárny u ruského města Norilsk. Surovina zamořila místní vody a půdu. Úřady tvrdí, že společnost NTEK, která elektrárnu provozuje, nahlásila havárii pozdě, a událost označují za ekologickou katastrofu. Šéf Kremlu Vladimir Putin vyhlásil federální nouzový stav. Havárii už řeší Vyšetřovací výbor Ruské federace.

Z nádrže elektrárny podle vyšetřovatelů 29. května uniklo více než 21 tisíc tun paliva a maziv. Většina, asi šestnáct tisíc tun, se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja, zbytek se vsákl do půdy.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) podle webu stanice Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda (RFE/RL) zveřejnil satelitní fotografie, podle kterých byla znečištěna i řeka Daldykan. Podle WWF nadále hrozí i znečištění jezera Pjasino.

Úřady v Norilsku vyhlásily stav nouze, ve středu je následoval šéf Kremlu Vladimir Putin, který ná návrh ministra pro mimořádné situace vyhlásil federální stav nouze, což má uspíšit likvidaci havárie.

Příčinou je podle firmy tání permafrostu

Příčinou havárie byl podle konglomerátu Norilsk Nickel, která firmu NTEK vlastní, pád podpůrných pilířů nádrže, které se zřítily v důsledku tání permafrostu. Norilsk totiž leží za polárním kruhem.

Státní agentura pro rybolov označila únik za ekologickou katastrofu. „Už teď můžeme říct, že potrvá desítky let, než se ekolgická rovnováha norilo-pjasinského vodního systému obnoví,“ citoval web stanice RFE/RL mluvčího agentury Dmitrije Klokova.

Kritika za údajně pozdní reakci

Norilsk Nickel tvrdí, že její firma reagovala „včas a řádně“. Úřady však NTEK kritizují, že je o havárii informovala pozdě. Podle Putina se úřady v Krasnojarsku o události dozvěděly až po dvou dnech z internetu, za což šéfa NTEK Sergeje Lipina zkritizoval.

„Proč se úřady o tom, co se stalo, dozvěděly až po dvou dnech? Budeme se dozvídat o mimořádných situacích ze sociálních sítí?“ soptil Putin v přímém televizním přenosu videokonference. 

Putina podle ruských médií rozčílilo i prohlášení gubernátora Krasnojarského kraje Alexandra Usse, že likvidovat následky havárie bude problematické, protože uniklé palivo je možné jedině nechat shořet, ale s tím v případě tak ohromného množství nejsou v kraji žádné zkušenosti. A gubernátor tak nedokáže předpovědět, zda se vše podaří zvládnout během dvou týdnů. A tím své hlášení ukončil. „Skončil jste. Ale co se má dělat? Vždyť to vy jste gubernátor!“ zareagoval Putin.

Havárií se už zabývá Vyšetřovací výbor Ruské federace, obdoba americké FBI. Podle stanice RFE/RL výbor oznámil, že ve věci vede tři vyšetřování a zadržel jednoho zaměstnance elektrárny.

2 minuty
Úřady čistí u sibiřského města Norilsk řeku po masivním úniku nafty
Zdroj: EBU

Norilsk leží na tajícím permafrostu

Norilsk se 180 tisíci obyvateli leží asi tři sta kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia. Město stojí na permafrostu, a je proto ohrožováno táním ledu v důsledku klimatických změn, připomíná web stanice RFL/RL. 

Web také uvádí, že podnik Norilsk Nickel, jehož vlastníkem je nejbohatší Rus Vladimir Potanin, patří k velkým znečištovatelům. Podle norského webu Barents Observer byl v roce 2018 zodpovědný za polovinu emisí oxidu siřičitého, které na území Ruska zaznamenala NASA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 1 hhodinou

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 1 hhodinou

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 2 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 5 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 6 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...