„Vládní politici nás označují za nepřátele státu. Mám obavu, co se bude dít,“ říká šéfredaktor webu Aktuality.sk

16 minut
Šéfredaktor Aktuality.sk Bárdy k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica
Zdroj: ČT24

„Vládní politici na nás dlouhodobě ukazují prstem, že jsme nepřátelé státu. Jsme terčem jejich útoků,“ řekl ve vysílání ČT24 šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy. Má obavy, co se bude po středečním atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Smer) na Slovensku dít. Počítá s tím, že v době Ficovy hospitalizace se zastupování premiéra ujme jeho dlouhodobý přítel Robert Kaliňák (Smer).

Na otázku, jak se změnila pravidla v redakci, Bárdy odpověděl, že některá opatření byla zpřísněna. „Kolegové mohli zůstat doma, pokud se cítí ohroženi. Před redakcí hlídkují policisté. Je důležité, že se stát a ministr vnitra postavil i za novináře a pochopil, že ta situace není jednostranná,“ vyjádřil svůj názor s tím, že útok na premiéra byl útokem na stát a média jsou součástí politického systému.

V souvislosti se středečním vyjádřením předsedy Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka o „konci drzosti“ a „odporných prasatech“ na adresu novinářů z Denníku N Bárdy reagoval, že doufá ve změnu rétoriky a pochopení, že v současnosti není vhodná doba pro vyřizování účtů s „vymyšlenými vnitřními nepřáteli“. Podle šéfredaktora nastal čas se zastavit a rozhodnout, jakým způsobem bude Slovensko existovat. „Stát je společenství lidí a mezi lidmi by neměly být dělicí čáry,“ dodal.

Očekává, že premiéra ve funkci dočasně zastoupí jeho spolustraník a ministr obrany Robert Kaliňák. „Je nejbližší přítel Roberta Fica. Jejich politická kariéra je propojená, znají se z vysoké školy. Fico byl Kaliňákův pedagog. Znají se tedy velmi dlouho, nejméně od druhé poloviny devadesátých let,“ připomíná Bárdy. O Ficovi je prý známo, že v politice si nehledá přátele a od kolegů si raději drží odstup, Kaliňák je však jeho blízký přítel. I proto podle něj na středeční tiskové konferenci ministerstva obrany sehrály velkou roli emoce.

Tisková konference po jednání slovenské bezpečnostní rady
Zdroj: Reuters/Pavel Neubauer/TASR

Vývoj situace závisí na krocích vládních politiků

„Po vraždě Jána Kuciaka jsem si i já a mnozí další novináři uvědomili, že nejsme nesmrtelní, a když se na Slovensku objeví ‚blázen‘, jsme terči a útoku těžko zabráníme.“ To samé si podle šéfredaktora možná ve středu uvědomili i další vysoce postavení politici.

„Zdá se, že šlo o akt jednotlivce, který se sám zradikalizoval a rozhodl se zavraždit předsedu vlády. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom čelili hrozbě od organizace, nebo od lidí, kteří by stáli za podezřelým,“ vyjádřil přesvědčení novinář. Jakákoliv další potenciální hrozba podle Bárdyho stojí na tom, jak se nejdůležitější lidé ve státě k situaci postaví. On sám se domnívá, že prezidentka Zuzana Čaputová situaci eskalovat nebude.

Šéfredaktor je názoru, že by všichni politici měli zasednout k jednomu stolu a říct si, že jestli chtějí mít bezpečné Slovensko, ve kterém se akceptuje jiný názor, je třeba se v této dějinné křižovatce rozhodnout pro společný postup. „Středeční odpoledne bylo pro vládní politiky velmi emotivní a já si umím představit, proč ta atmosféra byla taková, jaká byla. O den později si myslím, že by emoce, ega i politické dresy měly jít stranou,“ apeloval Peter Bárdy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 19 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...