Video ukazuje, jak Severní Korea trestá studenty. Za šíření „prohnilé kultury“ dostali roky nucených prací

1 minuta
Unikátní záběr zachycuje odsouzené studenty v KLDR
Zdroj: Reuters/Sand institute newsletter

Jihokorejští aktivisté zveřejnili video, na kterém severokorejské úřady odsuzují dva šestnáctileté studenty k dvanácti letům nucených prací. Provinili se tím, že se dívali na filmy vyrobené v sousední demokratické zemi. To je v totalitní KLDR zakázáno, stejně jako veškerá produkce jihokorejského zábavního průmyslu. Jde o případ z roku 2022, jeden z jihokorejských think-tanků se k záběrům dostal teď a předal je britské BBC. Pravost záběrů nelze nezávisle ověřit.

Na zveřejněných záběrech jsou vidět dva studenti se spoutanýma rukama ve spodní části velkého amfiteátru, na jehož tribunách sedí stovky dětí. Před nimi je u stolů usazeno několik činitelů. Odsouzenou dvojici se šedými uniformami a oholenými hlavami někdo napomíná, že se „hluboce nezamysleli nad svými chybami“.

„Kultura prohnilého loutkového režimu se rozšířila i mezi teenagery,“ říká hlas na videu ve zjevné narážce na Jižní Koreu. „Je jim teprve 16 let, ale zničili si vlastní budoucnost,“ dodává. Bezpečnostní činitelé také sdělili jména chlapců a jejich adresy. 

4 minuty
Horizont ČT24: Únik severokorejského propagandistického videa
Zdroj: ČT24

Odstrašující příklad

Podle britské stanice jde o vzácné záběry, protože Severní Korea zakazuje, aby se do okolního světa dostávaly fotografie, videa a další důkazy o životě v zemi. Video pocházející pravděpodobně z roku 2022 poskytla reportérům BBC organizace South and North Development, která spolupracuje se severokorejskými uprchlíky.

Snímky byly podle informací BBC v Severní Koreje distribuovány s cílem utvrdit ideologickou výchovu a odradit občany od sledování videí, která severokorejský režim označuje za dekadentní.

Zavedení trestu smrti

V minulosti byli nezletilí v KLDR, kteří takto porušili zákon, posláni do pracovních táborů pro mládež místo za mříže a trest byl obvykle kratší než pět let, poznamenala BBC. V roce 2020 však Pchjongjang přijal zákon, podle kterého se sledování nebo distribuce jihokorejské kultury trestá i smrtí.

Severokorejci začali přicházet na chuť jihokorejské kultuře na začátku nového tisíciletí, kdy Soul v rámci své „politiky slunečního svitu“ nabízel Severu bezpodmínečnou ekonomickou a humanitární pomoc. Jižní Korea ale od této politiky v roce 2010 upustila, protože zjistila, že se pomoc nedostala k běžným Severokorejcům, kterým byla určena, a že nevedla k žádným „pozitivním změnám“ v chování Pchjongjangu.

Jihokorejské filmy ale proudily do totalitní země dál přes Čínu. „Pokud vás přistihnou při sledování amerického dramatu, můžete vyváznout s pokutou, ale pokud se budete dívat na korejské drama, budete zastřeleni,“ řekl BBC severokorejský přeběhlík. „Pro Severokorejce jsou korejská dramata ‚drogou‘, která jim pomáhá zapomenout na jejich obtížnou realitu,“ vysvětlil přeběhlík.

Jak se Severokorejci o životě na jihu nyní dozvídají, není zcela jasné. „Existují studie z posledních dvaceti let, které mapují rozšíření moderních prvků, jako jsou datové nosiče, USB. Jednu dobu se mluvilo o tom, že jsou velmi populární pro přenos kultury Jižní Koreje. Je otázka, do jaké míry toto bylo stopnuto za pandemie, kdy víme, že ze země zmizel zahraniční diplomatický sbor, země se velmi izolovala a mohlo dojít k utužení represivního systému, o kterém víme velmi málo,“ řekla ČT koreanistka Jana Chamrová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 10 mminutami

Dohoda o nerostech s Ukrajinou je jasný vzkaz Rusku, zní z USA

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek. Moskva se zatím k dohodě nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 36 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Výbuchy byly slyšet také ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
06:16Aktualizovánopřed 51 mminutami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 11 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 14 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...