Ve stínu monarchie nastupuje v Thajsku k vládě mladá premiérka

4 minuty
Horizont ČT24: Nová thajská premiérka
Zdroj: ČT24

Thajský parlament zvolil novou šéfkou vlády Petongtán Šinavatrovou. Pochází z mocenské rodiny bývalých premiérů. Po své tetě se stane jako druhá žena v premiérském křesle nejmladší předsedkyní vlády království v jihovýchodní Asii. Její zvolení přichází pouhé dva dny po odvolání dosavadního premiéra kvůli porušení ústavy. Poslední vývoj v Thajsku ilustruje přetrvávající vliv monarchie v zemi.

Šinavatrová získala na svou stranu 319 thajských poslanců z 500. Ve svých sedmatřiceti letech se stala nejmladší premiérkou země, která je pro své časté střídání vedení – a to i s vojenskými juntami – na rychlé změny zvyklá. Teď přišla jen dva dny po odvolání předchozího ministerského předsedy Sríttchy Tchavisina, spolustraníka Šinavatrové.

Podle úřadů se dopustil porušení ústavy a hrubě porušil etická pravidla, když do vlády jmenoval bývalého právníka, který byl před lety ve vězení. „Mluvila jsem se svou rodinou a lidmi ve straně a rozhodla jsem se, že je načase udělat něco pro zemi a také pro stranu. Doufám, že zvládnu udělat vše, co je v mých silách, abych vedla zemi kupředu,“ prohlásila Šinavatrová.

Mladá premiérka bude čelit výzvám na mnoha frontách, protože ekonomika se potácí v problémech a rostou preference konkurenčních stran, zatímco popularita jejího vlastního politického uskupení kolísá, protože se vládě ještě nepodařilo prosadit slíbený program finanční pomoci v hodnotě 500 miliard bahtů (326 miliard dolarů), napsala agentura Reuters.

Šinavatrová je dcera expremiéra a jednoho z nejvlivnějších Thajců Tchaksina Šinavatry, který svého času vlastnil i fotbalový klub Manchester City. Šinavatrové a jejich spojenci z řad podnikatelů stojí proti spojení konzervativců a roajalistických generálů s hlubokými vazbami v klíčových institucích, připomněla agentura Reuters.

Vliv monarchistů

„Myslím si, že je to pro thajskou demokracii obrovský krok zpět. Jasně ukazuje, že Thajsko už není demokratickou zemí,“ přiblížil politolog Prajak Kongkirati z Thammasatské univerzity. Podle něj se jedná o „puč v přestrojení“. „Není to typický vojenský převrat s tanky a vojáky. Ale jsme svědky nového typu puče v Thajsku prostřednictvím právního rozhodnutí ústavního soudu,“ dodal Kongkirati.

Odchod premiéra Tchavisina po necelém roce ve funkci je jasnou připomínkou toho, jakému nepřátelství by Petongtán Šinavatrová mohla čelit. Podle některých komentátorů se může zdát, že je Thajsko uvězněno ve stále opakujícím se kruhu. Konají se volby, kde lidé zvolí stranu, která slibuje změny a reformy, jen aby staré struktury monarchistických elit takový krok překazily.

Monarchisté vítězným stranám tak v posledních letech buď zakázali vytvořit vládu, svrhli ji vojenským pučem, nebo jinak znemožnili nástup do úřadu. Přesto tento poslední krok, kdy se do procesu odvolání musel vložit ústavní soud, může ukazovat na slábnoucí moc establishmentu.

Ústavní soud v Thajsku před devíti dny nechal rozpustit progresivní stranu Kupředu, která v loňských volbách vyhrála nejvíc křesel – zformovat kabinet se jí nakonec kvůli manévrům monarchistů nepodařilo.

Kupředu oslovilo miliony politicky vzdělaných, zejména mladých Thajců mimo jiné právě plánem na omezení vlivu panovníků, jako je třeba navrhované zrušení kontroverzního článku 112 o urážce královské rodiny. Ne nadarmo se o ní hovoří jako o nejsilnějším politickém uskupení v zemi.

Odpor proti monarchii

Větší občanská revolta proti monarchii proběhla naposledy před čtyřmi lety v rámci prodemokratických protestů. Řada lidí skončila jen za účast ve vězení s rekordními tresty – někteří byli odsouzeni i k víc než čtyřiceti letům za mřížemi.

Odpor společnosti tak bývá v poslední době spíše tichý; lidé si třeba nestoupají během královské hymny v kinech, někteří drží hladovku. Podle expertů je teď otázkou, co povolí dříve – jestli trpělivost občanů, nebo vůle dynastie, která se svého vlivu nechce vzdát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 3 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 5 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 6 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 8 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 9 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 12 hhodinami
Načítání...