Válka v Jemenu: Americký senát Trumpovo veto ve sporu o podporu Rijádu nepřehlasoval

Senát Kongresu USA ve čtvrtek zmařil snahy části zákonodárců ukončit americkou podporu saúdské koalici v jemenské válce. Rezoluci v březnu přijal Senát a Sněmovna reprezentantů ji schválila počátkem dubna. Prezident Donald Trump pak ale rezoluci vetoval a senátoři při čtvrtečním hlasování nedokázali veto dvoutřetinovou většinou přehlasovat.

Rezoluce měla zavázat Trumpa nakloněného Rijádu k odvolání všech amerických vojáků z Jemenu i veškeré vojenské pomoci saúdskoarabské koalici. Stoupenci rezoluce tvrdí, že vysláním jednotek do sektářského konfliktu v Jemenu porušil Bílý dům ústavní pravidlo, podle něhož má o nasazení amerických vojáků do války rozhodovat Kongres. Prezidentův tábor však namítá, že v tomto případě není souhlas zákonodárců nutný.

K demokratům se připojili i někteří republikáni

Ve stočlenném Senátu by bylo k přehlasování prezidentova veta zapotřebí 67 hlasů, odpůrcům podpory saúdských operací ale čtrnáct hlasů chybělo. Někteří republikáni se nicméně k úsilí demokratů zvrátit Trumpovo veto připojilo.

Většina zákonodárců má výrazně kritičtější přístup k Saúdské Arábii než Trump. Členové Kongresu prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za loňskou vraždu protirežimního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V důsledku bojů zemřely již desetitisíce lidí a miliony trpí hladem či musely opustit svůj domov.