Senát přijal rezoluci o ukončení americké podpory silám bojujícím v Jemenu. Trump hrozí vetem

Senát Spojených států ve středu odsouhlasil ukončení americké podpory saúdskoarabské koalici v jejím válečném tažení v Jemenu. Kongres tak podle agentury Reuters udělal krok k bezprecedentnímu pokárání zahraniční politiky Donalda Trumpa. Američtí zákonodárci prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.

Video Události
video

Události ČT: Americký senát schválil ukončení podpory Saúdské Arábie ve válce v Jemenu

Kongres již dříve připsal odpovědnost za Chášakdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Rijád však zapojení prince do vraždy odmítl. Trump trvá na tom, že i kdyby se toto podezření potvrdilo, zůstane Saúdská Arábie neochvějným americkým partnerem.

Senát, který je pod kontrolou republikánů, ve středu rezoluci schválil poměrem 54 hlasů proti 46. Demokratický návrh totiž podpořilo i několik republikánů a díky tomu rezoluce prošla.

Návrh nyní posoudí Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu demokraté, takže se očekává hladké schválení. Trump již pohrozil vetem a uvedl, že text návrhu vychází z chybných předpokladů. Varoval, že kdyby takovéto opatření skutečně vstoupilo v platnost, znamenalo by to oslabení amerického vlivu v regionu.

Saúdská Arábie je přitom hlavním spojencem USA v regionu. Na ní se Amerika spoléhá při ekonomickém a vojenském tlaku na Írán. Prezident Trump tak může rezoluci vetovat, ale na rozdíl od autoritářských států si Amerika nemůže dlouhodobě dovolit války bez podpory veřejnosti.

Video Horizont ČT24
video

Pondělíček: Zahraniční operace jsou v Americe čím dál tím méně populární

„Operace v zahraničí jsou v Americe čím dál tím méně populární, ať už se jedná o angažmá v Sýrii, nebo pomoc Saúdum. Od té zmiňované vraždy to ještě více ochladlo, ale už předtím tam byla poměrně velká kritika především v souvislosti s humanitárními aspekty zásahů koalice vedené Saúdskou Arábií,“ zmínil amerikanista z katedry severoamerických studií na FSV UK Jiří Pondělíček.

Nyní schválená rezoluce žádá ukončit veškeré americké vojenské nasazení v konfliktu, které nebude mít souhlas Kongresu, a to včetně americké pomoci v určování cílů pro letecké údery.

Senát podobnou rezoluci přijal již loni v prosinci, ale sněmovna, tehdy pod kontrolou republikánů, ji odmítla.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí uvrhl do humanitární krize.

Jemen má strategickou polohu. Kdo kontroluje přístav Hudajdá, má i kontrolu nad úžinou Báb al-Mandáb, která spojuje Indický oceán se Suezem a Evropou. „Jemen může využít svou polohu u této úžiny k tomu, aby přerušil světovou dopravu, a to činí Jemen v tomto případě významným,“ poznamenal orientalista z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli Mordechaj Kedar.