Senát přijal rezoluci o ukončení americké podpory silám bojujícím v Jemenu. Trump hrozí vetem

Události ČT: Americký senát schválil ukončení podpory Saúdské Arábie ve válce v Jemenu (zdroj: ČT24)

Senát Spojených států ve středu odsouhlasil ukončení americké podpory saúdskoarabské koalici v jejím válečném tažení v Jemenu. Kongres tak podle agentury Reuters udělal krok k bezprecedentnímu pokárání zahraniční politiky Donalda Trumpa. Američtí zákonodárci prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.

Kongres již dříve připsal odpovědnost za Chášakdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Rijád však zapojení prince do vraždy odmítl. Trump trvá na tom, že i kdyby se toto podezření potvrdilo, zůstane Saúdská Arábie neochvějným americkým partnerem.

Senát, který je pod kontrolou republikánů, ve středu rezoluci schválil poměrem 54 hlasů proti 46. Demokratický návrh totiž podpořilo i několik republikánů a díky tomu rezoluce prošla.

Návrh nyní posoudí Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu demokraté, takže se očekává hladké schválení. Trump již pohrozil vetem a uvedl, že text návrhu vychází z chybných předpokladů. Varoval, že kdyby takovéto opatření skutečně vstoupilo v platnost, znamenalo by to oslabení amerického vlivu v regionu.

Saúdská Arábie je přitom hlavním spojencem USA v regionu. Na ní se Amerika spoléhá při ekonomickém a vojenském tlaku na Írán. Prezident Trump tak může rezoluci vetovat, ale na rozdíl od autoritářských států si Amerika nemůže dlouhodobě dovolit války bez podpory veřejnosti.

Pondělíček: Zahraniční operace jsou v Americe čím dál tím méně populární (zdroj: ČT24)

„Operace v zahraničí jsou v Americe čím dál tím méně populární, ať už se jedná o angažmá v Sýrii, nebo pomoc Saúdum. Od té zmiňované vraždy to ještě více ochladlo, ale už předtím tam byla poměrně velká kritika především v souvislosti s humanitárními aspekty zásahů koalice vedené Saúdskou Arábií,“ zmínil amerikanista z katedry severoamerických studií na FSV UK Jiří Pondělíček.

Nyní schválená rezoluce žádá ukončit veškeré americké vojenské nasazení v konfliktu, které nebude mít souhlas Kongresu, a to včetně americké pomoci v určování cílů pro letecké údery.

Senát podobnou rezoluci přijal již loni v prosinci, ale sněmovna, tehdy pod kontrolou republikánů, ji odmítla.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí uvrhl do humanitární krize.

Jemen má strategickou polohu. Kdo kontroluje přístav Hudajdá, má i kontrolu nad úžinou Báb al-Mandáb, která spojuje Indický oceán se Suezem a Evropou. „Jemen může využít svou polohu u této úžiny k tomu, aby přerušil světovou dopravu, a to činí Jemen v tomto případě významným,“ poznamenal orientalista z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli Mordechaj Kedar.