V Německu začal soud s bývalými příslušníky syrské tajné služby

3 minuty
Události ČT: V Německu začal proces s bývalými příslušníky syrské tajné služby
Zdroj: ČT24

Čtením obžaloby začal v německé Koblenzi proces s údajnými bývalými příslušníky syrské tajné služby, kteří čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti včetně mučení vězňů a znásilňování. Podle právníků se jedná o první proces proti představitelům režimu prezidenta Bašára Asada obviněným z válečných zločinů.

Vůbec poprvé stanuli před soudem lidé obvinění z masového mučení a vražd ve službách režimu Bašára Asada. V Německu usedla na lavici obžalovaných dvojice exdůstojníků syrské tajné služby. Jedním z nich je bývalý šéf vězení obžalovaný z umučení 58 lidí.

Podle odhadů nepřežilo mučení v Asadových kobkách na 14 tisíc vězňů. Cestu k mezinárodnímu trestnímu tribunálu blokují Rusko a Čína.

Proces v Německu může proběhnout jen díky zvláštnosti místního právního systému. Ten umožňuje soudit zločiny proti lidskosti, přestože se neodehrály na německém území. Bývalý vězeň Yazan Awad a jeden z klíčových svědků procesu mluví o satisfakci.

„Mučilo mě pět nebo šest mužů najednou. Byl jsem víc mrtvý než živý. Řekl jsem: ,Přiznám všechno, budu svědčit třeba proti vlastní matce.‘ Velitel odpověděl: ,Uvidíme.‘ Přivedli jednu vězeňkyni. Měl jsem zavázané oči. Tvrdili, že je to má matka. Mučili a znásilňovali ji přede mnou,“ přiblížil Awad.

Teď se s bývalým velitelem žaláře obávané tajné služby v Damašku a svým údajným trýznitelem Anwarem Raslanem setká znovu, právě u německého soudu.

„Dnes započatý trestní proces kvůli zločinům proti lidskosti spáchaným syrským režimem je historický. Tisícinásobné příšerné mučení a špatné zacházení bude poprvé souzeno nezávislým soudem v Německu. Plyne z toho jasné poselství: váleční zločinci se nesmějí nikde cítit v bezpečí,“ uvedla spolková ministryně spravedlnosti Christiane Lambrechotvá.

„Proces je signálem naděje na spravedlnost především pro oběti strašlivých zločinů, před nimiž mnozí hledali v Německu ochranu,“ dodala.

Prokuratura již dříve uvedla, že Anwar R. je bývalým členem tajné služby a čelí obvinění z 58 vražd spáchaných ve vězení v Damašku, kde v letech 2011 až 2012 představitelé Asadova režimu mučili nejméně čtyři tisíce opozičních aktivistů. Ve věznici podle prokuratury dohlížel na výslechy, v roce 2012 Sýrii opustil a o dva roky později přijel do Německa.

Stal se dokonce prominentním členem syrské opozice a zúčastnil se mírových vyjednávání v Ženevě. A list Die Zeit otiskl v roce 2016 s podporou OSN sérii reportáží o tom, jak se v Německu daří jeho rodině. O tři roky později ale přišlo zatčení.

„Náš právník a zároveň bývalý vězeň ho potkal na ulici v Berlíně,“ připomněl Patrick Kroker z Evropského centra pro lidská práva.

Při čtení bodů obžaloby, které překládal tlumočník do arabštiny, seděl klidně na lavici za ochranným sklem, které bylo do soudní síně nainstalováno v rámci opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Druhým obžalovaným je Ijád A., který přišel do Německa v dubnu 2018. Podle státního zastupitelství pracoval v oddělení, které vypomáhalo vyšetřovací jednotce vedené Anvarem R.

Na podzim 2011 podle německého úřadu umožnil mučení a zatčení minimálně 30 lidí poté, co spolu s dalšími zatýkal protivládní demonstranty. Přitom věděl, že jim hrozí mučení. Proto je obžalován z nápomoci ke zločinům proti lidskosti. V soudní síni si při čtení obžaloby schovával hlavu pod kapucí své šedivé bundy.

Vznik tribunálu zablokovaly Rusko a Čína

Syrská vláda opakovaně odmítla obvinění, že její bezpečnostní složky během občanské války, při níž přišly o život statisíce lidí, páchaly mimosoudní popravy a mučily oponenty. Obvinění odmítl i prezident Bašár Asad.

Zhruba desítka syrských uprchlíků a lidskoprávních aktivistů podle agentury Reuters rozvěsila před budovou soudu transparenty s nápisem „Asadova Sýrie je mučící stát“ či „Asad do Haagu“.

Snahy západních mocností o zřízení mezinárodního tribunálu pro zločiny spáchané v Sýrii v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo Rusko a Čína. Sýrie zároveň neuznává Mezinárodní trestní soudu v Haagu, podobně jako třeba Rusko, Čína, USA nebo Izrael.

Podobné procesy by mohly začít i v dalších zemích

Ochránci lidských práv označili proces v Německu za krok ke spravedlnosti pro tisíce Syřanů, kteří uvedli, že byli za občanské války mučeni představiteli režimu. Věří také, že uvolní cestu podobným procesům v zemích, například v Norsku, které uplatňují obdobná pravidla mezinárodní jurisdikce jako Německo a kde údajně rovněž žijí představitelé Asadova režimu.

„Pro naše klienty představovalo obrovské úsilí vystoupit a poprvé promluvit o těchto zločinech,“ uvedl Patrick Kroker, šéf nevládní organizace Evropské centrum pro ústavní a lidská práva (ECCHR), která v procesu podporuje 16 Syřanů. „Doufáme, že je uslyší celý svět a že první proces vyšle signál Damašku,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsinu uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Volby soudce byly prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
před 17 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 8 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 10 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 10 hhodinami
Načítání...