Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dva Číňany ze série hackerských útoků na cíle po celém světě včetně společností pracujících na vývoji vakcíny proti koronaviru. Hackeři prý odcizili obchodní tajemství v hodnotě stovek milionů dolarů, přičemž věděli, že data budou zajímavá pro vládu v Pekingu. Uvádí to nově odtajněná žaloba, o níž v úterý informovaly světové zpravodajské agentury.
USA viní čínské hackery z krádeže obchodních tajemství. Napadli firmy vyvíjející vakcínu proti koronaviru
Podle dokumentů předložených tento měsíc federálnímu soudu ve Washingtonu dvojice obviněných Li Siao-jü a Tung Ťia-č' v letech 2014 až 2020 útočila kromě farmaceutických firem také na výrobce zbraní a další organizace.
Z obvinění přitom nevyplývá, že by se jim podařilo ukrást informace o výzkumu spojeném s nemocí covid-19, prokurátoři ale píší o odcizení návrhů zbraní či zdrojového kódu počítačových programů.
„Dvojice čínských hackerů spolupracovala s čínským ministerstvem státní bezpečnosti,“ prohlásil na tiskové konferenci představitel amerického ministerstva spravedlnosti John Demers. Kromě firem v desítce západních zemí prý cílili i na nevládní organizace a prodemokratické aktivisty v Číně a Hongkongu.
Čínští občané ve věku 34 a 33 let jsou obviněni z vícero trestných činů včetně krádeže obchodních tajemství. Čínské velvyslanectví ve Washingtonu ihned na tvrzení americké vlády nereagovalo. Agentura AFP píše, že ani jeden z obviněných nebyl zatčen, neboť oba muži se nacházejí v Číně.
Nové kroky amerického ministerstva spravedlnosti přicházejí v čase hlasité kritiky Washingtonu na adresu čínské vlády. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních týdnech zavádí nové sankce spojené s perzekucí Ujgurů, kritizuje Peking ze „šikany“ států i firem a obviňuje jej ze zavinění pandemie covidu-19. Protičínská rétorika se zároveň stala výraznou součástí Trumpovy předvolební kampaně.