NATO poskytne Ukrajině během prosince techniku pro šifrované spojení. Oznámil to šéf Aliance Jens Stoltenberg po schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Podle agentury TASS jde o odpověď NATO na incident v Kerčském průlivu, kde ruští pohraničníci a vojáci minulý měsíc ostřelovali lodě ukrajinského vojenského námořnictva. Plavidla stále zůstávají v Rusku, stejně jako 24 zajatých ukrajinských námořníků.
Ukrajina dostane od NATO techniku pro utajené spojení
„NATO poskytne Ukrajině dodatečnou podporu, zejména jí do konce roku dodá techniku pro utajené spojení,“ řekl šéf Aliance. Tato technika má být součástí pomoci v hodnotě 40 milionů eur (asi jedna miliarda korun), kterou NATO přislíbilo Kyjevu na posílení ozbrojených sil.
Stoltenberg ve čtvrtek opět vyzval Rusko, aby zajaté námořníky propustilo na svobodu a lodě vrátilo Ukrajině, a domáhal se „svobody plavby“ v Azovském moři. Ocenil také „klid a zdrženlivost“ Ukrajiny během této krize.
Ukrajinský prezident zdůraznil, že považuje osvobození 24 zajatých Ukrajinců za „absolutní prioritu“, Moskva to ale odmítá a chystá se je soudit za to, co nazývá nezákonným překročením ruských hranic.
„Ukrajina vyzývá spojence, aby přijali komplexní a tvrdá opatření v reakci na ruské akce,“ prohlásil Porošenko. NATO v odpovědi na agresivní chování Ruska v posledních letech posílilo svou přítomnost v Černém moři.
Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton ve čtvrtek oznámil že americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva nepropustí zadržené ukrajinské námořníky a jejich plavidla. „V dohledné době nevidím podmínky (vhodné) pro uspořádání takové schůzky, pokud lodě a jejich posádky nebudou propuštěny,“ zdůraznil.
Důvodem sporu je Kerčský průliv mezi Černým a Azovským mořem, přes který Rusko postavilo most na anektovaný Krym. Ukrajina anexi poloostrova odmítá uznat a trvá na svobodě plavby průlivem, zaručené předchozími dohodami a mezinárodními úmluvami.
Rusko naopak tvrdí, že vplutí do průlivu coby ruských výsostných vod vyžaduje předběžný souhlas ruských úřadů. Zatímco Kyjev interpretuje incident v průlivu jako ruskou agresi a předehru k ovládnutí Azovského moře, Moskva tvrdí, že šlo o ukrajinskou provokaci, která má zvýšit Porošenkovy šance v nadcházejících prezidentských volbách.