Rusko chce okupovat Azovské moře, tvrdí Porošenko. Ukrajina žádá NATO o vyslání lodí

3 minuty
Zpravodaj ČT Karas v Událostech: Ukrajina nevpouští Rusy na Krym, další nepustila z kyjevského letiště do země
Zdroj: ČT24

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka chce šéf Kremlu Vladimir Putin okupovat Azovské moře. Vyzval proto NATO, aby poslalo své lodě a chránilo ukrajinské přístavy v této oblasti. Podle Kyjeva Rusko dva ukrajinské přístavy blokuje, což Kreml vzápětí popřel. Za Kyjev se mezitím postavila německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní se situace pro námořní dopravu v Kerčském průlivu výrazně zhoršila po stavbě mostu na Krym Ruskem. Zodpovědnost za to podle kancléřky nese Putin.

Porošenko ve středu navštívil jednotky ukrajinské armády v Černihivské oblasti, kde válečný stav platí. „Musíme zajistit efektivní výcvik, to je velmi potřebné – protivník pak bude poražen a za invazi na ukrajinské území zaplatí vysokou cenu,“ řekl.

Zároveň v rozhovoru pro německý list Bild uvedl, že doufá, že státy NATO jsou připravené rozmístit v Azovském moři své lodě, aby pomohly zajistit bezpečnost Ukrajiny. „Nemůžeme tolerovat toto agresivní jednání Ruska. Nejprve to byl Krym, pak východní Ukrajina, teď chtějí Azovské moře. Také Německo se musí zeptat samo sebe: Co udělá Putin příště, pokud ho nezastavíme?“ uvedl Porošenko.

Kyjev bude po Turecku žádat uzavření Bosporu ruským plavidlům

„Ukrajinský parlament už dříve schválil rezoluci, která vyzvala Západ, aby zastavil ,ruskou agresi‘ a poslal své lodě do Azovského moře. Porošenko teď dodal, že by měly asistovat Ukrajině a zajistit bezpečí v Kerčské úžině, která je pro Ukrajinu naprosto zásadní i proto, že přes ní z jejích přístavů v Azovském moři proudí do světa export,“ poznamenala zpravodajka ČT Dana Zlatohlávková.

Ukrajina chce kvůli obavám z dalších akcí Moskvy nechat zavřít Bospor ruským vojenským lodím. „Jsem přesvědčen, že světové společenství přece jen přijme rozhodnutí a uzná, že došlo k agresi proti ukrajinskému státu,“ uvedl admirál Ihor Vorončenko na kyjevské konferenci o námořní bezpečnosti.

„V této souvislosti a v souvislosti s ustanoveními úmluvy z Montreux se budeme snažit žádat o uzavření úžiny Bospor v Turecku, aby Rusové okusili, jak porušují normy mezinárodního práva,“ zdůraznil šéf ukrajinské armády. Režim plavby v Bosporské úžině spojující Černé a Středozemní moře reguluje konvence z Montreux z roku 1936.

Porošenko v souvislosti s válečným stavem vyhlášeným kvůli uvedenému incidentu řekl, že Rusové budou vystaveni blíže neurčeným restrikcím. Ukrajinská pohraniční stráž oznámila, že pozemní cestou budou smět vstoupit na území Krymu, okupovaného Ruskem, pouze občané Ukrajiny. Válečný stav platí v zemi do 26. prosince.

Merkelová: Situaci vyhrotil Putin, sousední státy mají právo na rozvoj

Německá kancléřka ve čtvrtek zdůraznila, že nesmí dojít k odříznutí ukrajinského přístavu Mariupol od světa a vyzvala Rusko k propuštění 24 ukrajinských námořníků, na které byla uvalena vazba. O situaci v Azovském moři chce hovořit s Putinem na nadcházejícím summitu zemí G20. Merkelová také zdůraznila, že je třeba, aby se země sousedící s Ruskem, jako je Moldávie, Gruzie nebo právě Ukrajina mohly rozvíjet bez omezení.

„Jde tady o něco principiálního. Sankce nemáme kvůli sankcím, ale máme je, abychom dali najevo, že země, i když leží blízko Ruska, mají právo na vlastní rozvoj. To jsou základy mezinárodního práva,“ zdůraznila Merkelová v Berlíně na německo-ukrajinském ekonomickém fóru. 

Na konferenci vystoupil i ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman, který zdůraznil, že jeho země musí bojovat za svá práva a teritoriální integritu. To, co se nyní děje, by podle něj měl sledovat celý svět, protože se to může stát všude. Před odpolední schůzkou s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem vyjádřil Hrojsman přesvědčení, že Rusko chce okupovat Azovské moře. Na místo by proto podle něj měla být vyslána mezinárodní pozorovací mise.

Maas se znovu vyslovil pro to, aby Rusko okamžitě propustilo zadržované Ukrajince. Řekl také, že Moskva musí zajistit volnou plavbu Kerčským průlivem. Mezinárodní společenství pak musí zabránit tomu, aby se v oblasti rozhořel další dlouhodobý konflikt.

Za Ukrajinu se postavily i Spojené státy – kroky Moskvy ostře odsoudil jejich ministr obrany James Mattis. „Bylo to samozřejmě úplně evidentní porušení mezinárodního práva, opovrženíhodné použití síly proti ukrajinským námořníkům. Pokud tam byla nějaká mezirodní smlouva, tak to, čeho jsme byli svědky, ukazuje, že se nelze spolehnout, jak Rusko umí držet slovo,“ prohlásil šéf americké obrany.

Špatné počasí, reaguje Kreml na zprávy o blokádě

Situace se vyostřila po incidentu v Kerčském průlivu, při němž Rusové stříleli po ukrajinských lodích, obsadili je a zajali námořníky. Podle Kyjeva navíc trvá ruská blokáda Kerčského průlivu, kterým směřují lodě do přístavišť v Mariupolu a Berďansku.

„Zablokováno je 35 lodí. Plout se smí pouze do ruských přístavů v Azovském moři. Rusko tedy zablokovalo ukrajinské přístavy v Azovském moři,“ napsal ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan na Facebooku.

Azovské moře
Zdroj: ČT24

Na povolení vplout do Azovského moře podle ministra čeká 18 lodí, z nichž čtyři mají namířeno do Berďanska a 14 do Mariupolu. Z Azovského do Černého moře nemohou proplout tři lodě z Berďanska a šest z Mariupolu. Dalších osm lodí kotví v přístavech. Blokáda ukrajinských přístavů má podle Omeljana vytěsnit Ukrajinu z vod, které jí podle mezinárodního práva náleží.

Rusko ale takové zprávy popírá. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova si Kreml není takových problémů vědom a doprava v Kerčském průlivu „probíhá normálně“. Doprava je prý občas v této oblasti problémová kvůli špatnému počasí.

Víkendový incident Moskva považuje za provokaci zorganizovanou Kyjevem ve snaze oživit Porošenkovy šance v prezidentských volbách, vyhlášených na konec března. Rusko hodlá zajaté ukrajinské námořníky soudit za nezákonné překročení ruských hranic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

Izrael odložil dohodnuté propuštění palestinských vězňů, píše AFP

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Agentura AFP později napsala, že Jeruzalém odložil propuštění palestinských vězňů.
07:05Aktualizovánopřed 14 mminutami

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
před 2 hhodinami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 3 hhodinami

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 3 hhodinami

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 8 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 10 hhodinami
Načítání...