Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

28 minut
90′ ČT24: Donald Trump vs. americké soudy
Zdroj: ČT24

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.

Podle amerikanisty Kryštofa Kozáka z Univerzity Karlovy Trump chápe, že soudy jsou relativně velkou překážkou. Proto se je snaží dostat pod svou kontrolu částečně metodou zastrašování, částečně legislativní změnou v Kongresu. „Ze všech změn, které Donald Trump dělá, považuji toto za potenciálně nejnebezpečnější. Protože potom se úplně zhroutí ústavní struktura,“ řekl amerikanista.

Podle amerikanistky Kateřiny Březinové z Metropolitní univerzity Praha během svého dosavadního působení Trumpova administrativa vychrlila bezprecedentní počet výkonných nařízení. „Řada z nich – jak právě shledávají soudy – jde proti duchu ústavy, dokonce proti některým konkrétním částem ústavy, nebo proti duchu toho, co federální soudci shledávají správné,“ upozornila.

Trump se během svého života několikrát dostal před soud a zvykl si na pozornost, kterou soudní proces vytvoří, míní Kozák. „On se opravdu vidí jako symbolická oběť politických spiknutí,“ řekl amerikanista. „Cokoliv a kdokoliv mu stojí v cestě, tak je schopen na to tvrdě zaútočit,“ dodal.

Chování amerického prezidenta naznačuje, že termíny, jako je právní stát nebo vláda práva, jsou pro něj pouze prázdné pojmy, prohlásil poradce prezidenta pro ústavu a právní otázky Jan Kysela. „Mně se zdá, že uvažuje v kategoriích toho, co je pro mě prospěšné a co je pro mě neprospěšné,“ sdělil ústavní právník.

Trump jako Jackson

Kysela zmínil paralelu mezi Trumpem a americkým prezidentem Andrewem Jacksonem, kterého označil za populistického autoritáře. Pro každého takového politika jsou podle Kysely instituce, které nemá pod kontrolou, těžko přijatelnou překážkou ve vládnutí.

„Když k vládnutí přistupujete tak, že vidíte jen samé nepřátele, protože vy sám sebe hodnotíte jako reprezentanta dobra, tak ve chvíli, když jsou ti lidé proti vám, jsou nutně reprezentanti zla a máte tendenci s nimi zatočit,“ nastínil Kysela.

„Určité kroky, které zřejmě zvažuje administrativa Donalda Trumpa vůči soudům, o kterých se píše, o kterých se zřejmě velmi vážně uvažuje uvnitř administrativy, tak skutečně jako by vypadly z kuchařky autoritářů, kteří se snaží omezit nezávislé instituce,“ přiblížil Ladislav Vyhnálek z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Dodal, že se mluví o rušení soudů, seškrtávání jejich rozpočtů nebo vytvoření nových míst v americkém nejvyšším soudu, která by obsadili soudci naklonění Trumpovi.

Útoky na soudce a jejich rodiny

Březinová mluvila o útocích na soudce. „Co bylo běžné dřív, že mafie a kriminální živly mohly někomu hrozit, tak se prý stalo běžnější v souvislosti s útokem 6. ledna 2021 na Kapitol a se soudy s těmi, kteří napadli Kapitol,“ popsala amerikanistka.

Vyhnálek prohlásil, že zvládnout tlak a výhrůžky je pro soudce otázkou profesní integrity. Bezprecedentní je podle něj povaha daných útoků. „Teď jsme opravdu v situaci, kdy syn jedné ze soudkyň amerického odvolacího soudu byl dokonce zastřelen,“ upozornil a dodal, že „tam byla určitá souvislost s právní agendou“.

„Je výzva pro americkou exekutivní moc soudce uchránit. Nicméně pokud exekutivní moc sama některé soudce staví do pozice nepřátel, tak je otázka, nakolik k tomu bude motivovaná,“ prohlásil Vyhnálek.

Odvrácení ústavní krize

„Pořád ještě věřím americkým institucím, zejména soudům, že ustojí cokoliv, co by se mohlo vnímat jako náběh na ústavní krizi,“ řekl Vyhnálek. „Když prezident Trump volal po impeachmentu jednoho ze soudců, který zabrzdil jeden z jeho exekutivních příkazů, předseda nejvyššího soudu John Roberts se proti tomu ohradil,“ připomněl.

Vyhnálek dodal, že za dvě stě let fungování amerického ústavního systému došlo k odstranění asi osmi federálních soudců. „Vždy šlo o kriminální činy typu křivá přísaha a podobně. Rozhodně nešlo o nesouhlas s rozhodnutími,“ dodal akademik. Na ústavní krizi by podle něj došlo tehdy, kdyby Trumpova administrativa dlouhodobě nerespektovala rozhodnutí soudů a snažila by se je zvrátit protiústavními prostředky.

Zda se podaří omezit vliv soudů, bude podle Březinové záviset na tlaku veřejnosti a dalších složek státní moci. „Zákonodárci nám v tomto trojím rozdělení brzd a protiváh zatím zůstávají až nezvykle tiší,“ upozornila Březinová.

Amerikanistka upozornila, že zákonodárci se nevyslovují stejnou mírou, která byla přítomná během prvního Trumpova funkčního období. Dodala, že tehdejší vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnel hrál mnohem významnější roli, než jakou dnes hraje jakýkoliv zákonodárce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 44 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

K hrobu papeže Františka v Římě už proudí stovky věřících

K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly po jeho sobotním pohřbu chodit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která zasedne v pondělí ráno, uvedla v neděli italská televize Sky TG24. Konkláve by podle ní mělo začít mezi 5. až 10. květnem.
před 3 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 6 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 15 hhodinami
Načítání...