Tvrdý zákrok v Hongkongu by byl obrovskou ranou pro čínskou reputaci, míní sinoložka Lomová

8 minut
Sinoložka Olga Lomová hostem pořadu Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Hongkongské protesty představují pro Peking velmi nepříjemnou situaci, domnívá se sinoložka Olga Lomová z Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Demokratické požadavky totiž skrytě existují také v čínské společnosti. Lomová byla hostem pořadu Události, komentáře.

Hongkong vstoupil do dvanáctého týdne protestů. Naposledy demonstranti vyšli do ulic o víkendu a volali po oboustranném zklidnění situace. To se přitom děje v době, kdy čínské polovojenské jednotky cvičí na dohled od města. Nervozita kolem možného zásahu Pekingu tak roste. 

Podle sinoložky Lomové představují hongkongské protesty pro Peking velmi nepříjemnou situaci. „Jde o demokratické reformy, a ty by mohli požadovat také občané Čínské lidové republiky,“ vysvětluje Lomová s tím, že v čínské společnosti takové požadavky také existují.  

„To, jakým velmi tvrdým způsobem se Si Ťin-pching snaží potlačit jakoukoliv diskusi o demokracii, jak brutálně potlačuje jakékoliv projevy nesouhlasu se svou politikou, dokazuje, že tam ty požadavky latentně jsou,“ dodává. 

Nepokoje v Hongkongu podkopávají pověst Číny

Zároveň se blíží sedmdesáté výročí založení Čínské lidové republiky. „Mají to být bombastické oslavy, které mají ukázat Čínu jako úspěšnou, po všech stránkách o svůj lid pečující zemi. A to protesty v Hongkongu úplně nenaznačují,“ uvedla sinoložka.  

„Do toho je tu ještě ambiciózní Si Ťin-pchingův plán stát se vůdcem globalizace celého světa,  máme tady pás a stezku, máme tady volání po větším propojení světa. Nepokoje nebo nespokojenost Hongkongu de facto podkopává pověst Číny jako schopného a perspektivního vůdce celého světa.“  

 „Tvrdý zákrok v Hongkongu by byl obrovská rána reputaci Čínské lidové republiky,“ míní Lomová. Zásah podle ní ale přesto vyloučit nelze: „Je to i otázka legitimity moci, protože v okamžiku, kdy používáte násilí, ohrožujete vlastní legitimitu.“

„Myslím si, že vojenský zásah může samozřejmě nastat, protože je to takové obligátní řešení. Čínská komunistická strana léta prokazuje, že když jde do tuhého, tak se chopí zbraní.  Na druhou stranu si myslím, že bude hledat nejrůznější způsoby, jak se tomu vyhnout,“ dodala sinoložka.

Celý rozhovor je k dispozici ve videu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 8 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 8 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 10 hhodinami
Načítání...