Dřív bylo vše v pořádku a to zlé přišlo zvenčí, rozplétá Snyder mýty autoritářů

8 minut
Události, komentáře: Rozhovor s historikem Timothym Snyderem
Zdroj: ČT24

Bývalý prezident USA Donald Trump by měl po sobotním pokusu o atentát vůči němu říct, že veřejnost by neměla mít automatické zbraně a zabíjet oponenty, Trump ve společnosti svým chováním legitimizuje násilí, míní americký historik Timothy Snyder. Expert, který zavítal do Prahy na konferenci Hranice (ne)svobody, v pořadu Události, komentáře také odsoudil Trumpovo chování při pokusu o jeho život, které zvěčnily masově šířené fotografie. Podle Snydera Trump v tu chvíli ohrožoval i životy jiných lidí.

Podle Snydera je v případě sobotních událostí v Pensylvánii problémem americká zbraňová a politická kultura. „Dvacetiletý mladý člověk snadno získá zbraň, která je vlastně vojenská. Tohle je ve Spojených státech velice hloupá politika, stojí to desítky tisíc životů ročně,“ prohlásil historik. Tato politika by se podle něj měla změnit. Trump sám by podle něj měl říct, že veřejnost by neměla mít automatické zbraně a zabíjet oponenty.

„Pokud jde o politickou kulturu, je to příklad někoho radikalizovaného v krajní pravici, i když přesně neznáme jeho názory,“ je přesvědčený Snyder. „Je to ukázka té krajní pravice, kterou Donald Trump legitimizuje, tak jako legitimizuje násilí. Může se to ale vymknout z ruky. On legitimizuje násilí svými slovy i činy a pak samozřejmě nemůžete odhadnout, co se stane,“ vysvětlil historik.

Trump během útoku, který ho zranil na hlavě, na předvolebním mítinku plném jeho podporovatelů zvedal do vzduchu pěst a vykřikoval směrem k davu. „Když takhle máváte pěstí, zatímco tam možná někde ještě je střelec, (...) tak to sděluje následující věc: Takhle přivodím smrt dalších lidí,“ prohlásil Snyder. „Pokud je tam aktivní střelec, musíte si lehnout. On ohrožoval životy svých osobních ochránců, tajné služby a všech ostatních. Bylo to šílené a nebezpečné,“ myslí si historik.

Trumpa při jeho počínání zachytili fotografové, na některých záběrech i s americkou vlajkou v pozadí. Předpokládá se, že tyto záběry a událost jako celek posílí jeho šance na zisk prezidentského křesla v listopadových volbách. Snyder si však myslí, že emoce vyvolané touto událostí vydrží jen pár týdnů, protože pozornost veřejnosti tak dlouho neudrží. Zmínil také, že je nejen v americké politice problém s tím, že se mluví o hezkých záběrech a momentech, ne o tom, co je nepříčetné a nebezpečné chování.

Boj Ukrajiny za demokracii

Expert na moderní dějiny střední a východní Evropy okomentoval také nedávný summit NATO ve Washingtonu. Na něm se jednalo především o další pomoci Ukrajině, která se dva a půl roku brání ruské dobyvačné válce. „Věřím, že je tu velice silný argument pro budoucnost demokracie, právní stát a také politický systém, který si přejeme mít,“ řekl s tím, že součinnost Západu například odrazuje Čínu od podobných dobyvačných snah.

Ukrajinci budou pokračovat v odrážení Rusů, je přesvědčen Snyder. „Ruský režim má problémy s pokračováním války,“ podotkl. Na druhou stranu ale neví, nakolik summit NATO může vítězství Ukrajiny uspíšit.

Snyder ve svých knihách razí myšlenku, že ten, kdo ovládá historii, dokáže ovládat i přítomnost a budoucnost. O to se dle něj formou propagandy a falšování dějin pokouší dlouhodobě i Rusko. „V devadesátých letech byla chyba říci, že dějiny skončily,“ podotkl Snyder s odkazem na známá slova amerického politologa Francise Fukuyamy, že liberální demokracie představuje „nejspravedlivější režim“ a tím ukončuje hledání režimů jiných. Podle Snydera se v důsledku toho lidé posledních třicet let dostatečně nevzdělávají ve vlastních dějinách. „Pak jsme zranitelní i vůči různým mýtům o minulosti,“ upozornil.

Mýty používané autoritáři jsou přitom prý pořád stejné. „Proto jsou tak atraktivní, pořád mluví stejným hlasem,“ míní. Jako příklad Snyder uvedl tvrzení, že v minulosti bylo „všechno v pořádku“ a vše zlé, co se stalo, bylo od lidí „zvenčí“, kterých je třeba se zbavit. Stejnou rétoriku používá podle něj jak ruský vládce Vladimir Putin, tak právě Trump. „Je to velmi atraktivní příběh, protože nemusíte nést odpovědnost, nic není vaše chyba a násilí, které pácháte, je jenom reakce,“ vysvětlil historik.

„Je důležité rozpoznat, že to, co se říká o minulosti, je taková předehra pro to, co se může stát v budoucnosti. To, že žijeme v přítomnosti, neznamená, že automaticky bude lepší,“ shrnul Snyder.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 16 mminutami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 50 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 57 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 8 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...