Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.

Trump v příspěvku na síti Truth Social dále uvedl, že Japonsko se v rámci „právě uzavřené masivní dohody“ s USA otevře obchodu mimo jiné s osobními a nákladními automobily, rýží a některými dalšími zemědělskými produkty.

„Je to velmi vzrušující doba pro Spojené státy americké, a to zejména z toho důvodu, že budeme i nadále udržovat navždy skvělé vztahy s Japonskem,“ napsal Trump na své sociální síti. Uvedl také, že japonské investice vytvoří ve Spojených státech „stovky tisíc nových pracovních míst“, což je podle něj zcela bezprecedentní.

Šéf Bílého domu se ve svém příspěvku nezmínil o zmírnění cel na japonské automobily, které tvoří více než čtvrtinu veškerého japonského vývozu do Spojených států a na které se vztahuje 25procentní clo, poznamenala agentura Reuters.

Jednání s ministry

Na jednání o celních sazbách na dovoz zboží do USA v pondělí přicestoval do Washingtonu zástupce japonské vlády Rjósei Akazawa. Podle listu Asahi a zdroje Reuters přišlo Trumpovo oznámení právě po jednání Akazawy v Bílém domě. Navíc japonský vládní zmocněnec údajně již jednal také s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem a šéfem resortu financí Scottem Bessentem. „#Mise dokončena,“ napsal Akazawa na síti X.

Japonské akcie ve středu po Trumpově oznámení výrazně posílily a uzavřely obchodování na ročním maximu. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 zpevnil o 3,51 procenta a uzavřel na 41 171,32 bodu. K jeho růstu velkou měrou přispěly akcie výrobců automobilů.

Trump na začátku měsíce oznámil, že od 1. srpna uvalí na dovoz z Japonska a také Jižní Koreje clo ve výši 25 procent, pokud se Tokio a Soul do té doby nedohodnou s Washingtonem na nových obchodních podmínkách.

Objem vzájemného obchodu se zbožím mezi oběma ekonomickými velmocemi loni dosáhl téměř 230 miliard dolarů (přes 4,8 bilionu korun), přičemž přebytek obchodní bilance Japonska činil téměř 70 miliard dolarů (téměř 1,5 bilionu korun). Podle údajů amerického federálního úřadu Census Bureau je Japonsko pátým největším obchodním partnerem USA v obchodu se zbožím.

Japonský premiér Šigeru Išiba si dohodu a konečnou výši cla pochvaluje. Je to „nejnižší číslo mezi zeměmi, které mají s USA obchodní přebytek“, citovala ho agentura Reuters. Išiba je přitom pod silným politickým tlakem poté, co vládní koalice v nedělních volbách ztratila většinu v horní komoře parlamentu.

Místní média také zveřejnila informaci, že se japonský premiér chystá do konce příštího měsíce oznámit rezignaci. Išiba však tyto spekulace o pár hodin později popřel. „Nikdy jsem nic takového neřekl. Informace uváděné v médiích jsou zcela nepodložené,“ reagoval podle Reuters politik.

Podle názorů ekonomů, které cituje agentura Reuters, je patnáctiprocentní clo pro Japonsko lepším výsledkem, než co mohlo zemi vzhledem k předchozím Trumpovým hrozbám potkat. Japonská ekonomika by se podle nich mohla díky této dohodě vyhnout recesi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Turecký parlament schválil zákon, který by umožnil propuštění části členů PKK

Turecký parlament schválil zákon, který stanovuje právní rámec pro rozpuštění zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Část jejích členů by na základě normy mohla být propuštěna, podotkla agentura Reuters. Podle ní se jedná o významný krok směrem k ukončení dlouhodobého konfliktu, který si vyžádal životy desítek tisíc lidí.
před 2 hhodinami

Ruský soud vyloučil opoziční stranu Jabloko ze zářijových „voleb“

Ruskou liberální opoziční stranu Jabloko, která odmítá válku Ruska proti Ukrajině, tamní nejvyšší soud vyloučil ze zářijových parlamentních „voleb“. V pondělí večer SELČ o tom informovaly tiskové agentury, podle kterých právník strany již oznámil, že Jabloko se proti verdiktu odvolá. Vyloučení Jabloka z hlasování požadovala strana Rodina (Vlast), označovaná za ultrapravicovou a populistickou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Západ Kolumbie zasáhlo zemětřesení, úřady hlásí přes sto obětí

Počet obětí zemětřesení na západě Kolumbie vzrostl na nejméně 111, zraněných je 87 a zřítilo se 61 budov, uvedl večer SELČ prezident Abelardo de la Espriella. Oznámil, že navštíví postiženou oblast a že vyhlášený nouzový stav umožní urychlit uvolňování potřebných finančních prostředků. Zemětřesení o síle 7,4 stupně bylo cítit i v Ekvádoru a v Panamě, uvedla agentura AFP s odvoláním na kolumbijskou geologickou službu. Epicentrum mělo v departementu Chocó.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajina cílila na rafinerii v Tatarstánu, Rusko útočilo na města, benzinky či sklad WHO

Ukrajina v noci na pondělí podnikla rozsáhlý dronový nálet v Tatarstánu. Tamní úřady tvrdí, že útok za sebou nechal větší množství mrtvých a zraněných. Cílem úderu byla zřejmě rafinerie v Nižněkamsku. Masivní ruské ostřelování obce Buhajivka v ukrajinské Charkovské oblasti zabilo pět lidí. Přes dvacet lidí utrpělo zranění při ruském bombardování Záporoží. Ruské bombardování Sum zranilo nejméně čtrnáct lidí, stejně jako rozsáhlý ruský noční raketový a dronový útok na Oděsu. Moskva zničila i sklad WHO v Dnipru či všechny čerpací stanice v městečku Opišňa v Poltavské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vojáci nasazení v Ceutě musí zrušit volna a vycházky

Španělské ministerstvo obrany nařídilo odvolat vycházkové povolenky a zrušit volno vojákům, kteří slouží v jednotkách umístěných v Ceutě na africkém kontinentu, uvádí španělská média. Velitelé pak nemají udělovat nové volno četníkům v Ceutě kvůli zvýšenému migračnímu tlaku, píše deník El País. Kroky zřejmě souvisí s obavami o další pokus o masivní přechod hranice s Marokem. Na konci července do města přišlo podle nového odhadu na 80 tisíc lidí.
před 5 hhodinami

VideoVýznamný objev u Sicílie. Potápěči našli vrak starořímské lodi plný amfor

Italské úřady se chlubí významným archeologickým objevem – jedinečně zachovalým vrakem lodi z dob starověkého Říma. Trosky plavidla i s nákladem stovek amfor náhodou našli sportovní potápěči u břehů Sicílie. Množství amfor napovídá, že patrně převáželo víno nebo olivový olej. Místo teď zabezpečují odborníci z policejní jednotky pro zachování památek. Až ho prozkoumají, starobylé předměty vyzvednou. Vrak lodi, který je starý nejméně 2100 let, popsal italský ministr kultury Alessandro Giuli jako „jeden z nejdůležitějších nedávných objevů v podmořské archeologii“.
před 5 hhodinami

Drony britského námořnictva tajně posílaly data do Číny, píše The Telegraph

Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě, napsal web The Telegraph. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí námořnictva odesílaly informace do Číny.
před 6 hhodinami

Na dronu s výbušninou z letiště u Lipska našli policisté stopy DNA

Německá policie našla na dronu z východoněmeckého letiště Lipsko/Halle, který nesl výbušninu, stopy DNA. S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla některá německá média včetně listů Die Zeit, Die Welt nebo bulvárních novin Bild. Podle Die Zeit se genetická informace shoduje s DNA registrovanou v Litvě v souvislosti s dřívějším žhářským útokem na logistické centrum v Lipsku. Konkrétní osobě ale úřady zatím DNA nepřipsaly.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.