Třicet let po havárii zamořují Černobyl odpadky turistů

3 minuty
Horizont: Černobyl v obležení odpadků
Zdroj: ČT24

Havárie Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 byla největší jadernou katastrofou, jakou svět do té doby zažil. Obavy z radiace udržely dlouhá léta okolí elektrárny izolované od zbytku světa. I proto získalo nádech tajemna. S uvolněným režimem se do uzavřené oblasti začaly organizovat turistické zájezdy a podle místních už nabraly takových rozměrů, že začínají vyvolávat problémy.

V Pripjati – městečku, které kdysi obývali zaměstnanci černobylské elektrárny – se stále drží radioaktivita. Už roky ho ale zamořuje také  úplně jiné znečištění. Místa, která lidé museli před více než třiceti lety ve spěchu opustit, totiž od devadesátých let přitahují turisty. Ti tam po sobě nechávají hromady odpadků.

„Turismus se tu rozrostl natolik, že už ho nikdo nezastaví. Ukazuje to ostatně i množství odpadků, které po návštěvnících zůstává. I proto je důležité, že se tu začalo uklízet,“ uvedl bývalý obyvatel Pripjati Olexij Breus.

Celá Pripjať je přitom neoficiálně považovaná za jakýsi památník desítkám lidí, kteří během havárie zahynuli, a více než sto tisícům dalších, které katastrofa vyhnala z domovů. Dobrovolníci proto musí rozlišovat, co jsou odpadky, které tu pohodili turisté, a co pozůstatky někdejších obyvatel.

„Jsou tu plastové lahve a skleněné lahve od alkoholu. Je tu ale i smetí, které za odpad nepovažujeme. Třeba lahev z období před havárií, to jsou vlastně historické předměty. Takové nevyhazujeme,“ vysvětlil jeden z dobrovolníků Grigorij Kulyk.

Od havárie poklesla úroveň radiace tisícinásobně

K havárii došlo 26. dubna 1986 a uvolnila 400krát více radiace než bomba svržená Američany na Hirošimu. Největší dopady měla na záchranáře, kteří pracovali přímo v elektrárně, a na takzvané likvidátory, kteří posléze čistili uzavřenou zónu.

V současnosti je už ohrožení mnohem menší. „V porovnání s létem 1986 – od okamžiku havárie – poklesla úroveň radiace tisícinásobně,“ poznamenal Serhij Myrnyj, ekolog působící v oblasti Černobylu.

I přesto se ale dobrovolní uklížeči musí chránit, a to minimálně gumovými rukavicemi. Zvláštní režim čeká i posbírané odpadky, které v Pripjati odhazují současní turisté. Na běžné skládce neskončí.

„Všechen odpad zrecyklujeme v souladu s předpisy o radiační bezpečnosti. Odpadky předáme společnosti, která pracuje v černobylské uzavřené zóně a zodpovídá za recyklaci. Všechno bude v zájmu bezpečnosti a podle pravidel,“ popsal Jaroslav Emelianěnko, ředitel Chernobyl Tour.

V Pripjati, která leží jen pět kilometrů od elektrárny, se na desítky let zastavil čas. Dobrovolníci i turističtí průvodci chtějí zajistit, aby se na ní nepodepsali ani vandalové, ani jejich vlastní neohleduplní zákazníci. Jarní úklid – jak svou akci nazvali – se tak v oblasti zřejmě bude opakovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 5 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 8 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 8 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...