
Bříza z FSV UK: Svět bez jaderných zbraní je iluze
Jaderné zbraně oficiálně vlastní osm států, devadesát procent hlavic mají Spojené státy a Rusko. Celkem je na světě pět tisíc aktivních hlavic, Washington a Moskva drží čtyři tisíce z nich. Dalších pět tisíc mají tyto dvě země ve skladech. Každá z těchto dvou zemí je schopna sama o sobě zničit celý svět, proto jsou nazývány supervelmocemi.
Mezi osmi vlastníky jaderných zbraní je i Severní Korea, která v poslední době hrozí, že je schopna zasáhnout i Spojené státy. Bříza je k tomu zatím skeptický. „Nicméně ty testy probíhají dál a je otázka několika jednotek let, kdy Severní Korea tuto raketu zřejmě do výzbroje zařadí,“ podotýká však s konstatováním, že problém KLDR je v tuto chvíli jiný.
„Ona ještě nedokončila ten proces miniaturizace jaderné hlavice, takže v tuto chvíli zřejmě ještě není schopna efektivně zařadit jadernou hlavici na jakoukoliv raketu. Nicméně opět – je ve stádiu vývoje a zřejmě v počtu nižších jednotek let tohoto dosáhne,“ doplnil Bříza.
Podobně se nedomnívá, že v tuto chvíli disponuje kompletním jaderným programem ve smyslu již dokončené jaderné bomby Írán. Odkazuje přitom na dohodu z roku 2015, podle které mají do íránských jaderných zařízení přístup inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
„Írán technologií obohacování uranu sice disponuje, nicméně díky těm kontrolám na místě je držena pod drobnohledem. Otázkou je, co udělají nové sankce Spojených států do budoucna právě s tímto programem,“ dodává Bříza.
Podle Břízy je nepravděpodobné, že by se k jaderné bombě dostali teroristé. Je pro ně jednodušší si opatřit takzvanou špinavou bombu, tedy konvenční trhavinu, která do vzduchu rozmetá radioaktivní materiál. „Obávám se, že může nastat situace, že se toho dožijeme,“ uzavírá.
Na celý rozhovor se podívejte ve videu.