Světový potravinový program vyzval Muska k pomoci. Smrt hladem ohrožuje desítky milionů lidí

7 minut
Horizont ČT24: Desítkám milionů lidí na světě hrozí letos vyhladovění
Zdroj: ČT24

Desítkám milionů lidí na světě hrozí letos vyhladovění. Světový potravinový program OSN (WFP) nemá dostatek financí na jejich záchranu, a tak apeluje na miliardáře, aby se zapojili. Americký vizionář a podnikatel Elon Musk reagoval, že pomůže, pokud bude jasné, kam peníze půjdou.

Přežili krvavé konflikty, vleklé války, přírodní katastrofy, smrtelné epidemie. Na příděly jídla stojí fronty, někdy se o něj i rvou. Dvaačtyřicet milionů těch nejchudší bez pomoci zemře hlady, zní alarmující predikce přímo od šéfa klíčového programu OSN. Ten nechce nečinně přihlížet, a tak k akci vyzývá ty nejbohatší.

„Gratuluji Elonu Muskovi, že předběhl Jeffa Bezose jako nejbohatšího člověka světa. Elone, oslavit to můžeš jako životní příležitost. Pomoz nám zachránit 42 milionů lidí před vyhladověním za pouhých 6,6 miliardy dolarů,“ vybídl vlivného podnikatele šéf Světového potravinového programu OSN David Beasley.

Vyjádření na Twitteru nezůstalo bez odezvy. „Pokud Světový potravinový program dokáže na Twitteru přesně popsat, jak šest miliard dolarů vyřeší světový hlad, prodám akcie Tesly hned teď a pomůžu,“ napsal jako odpověď Musk.

Jednorázová finanční injekce obsahující v přepočtu více než sto třicet miliard korun by podle odborníků zabránila nejen letošní potravinové krizi, ale i masové migraci. Obří suma tvoří pouhá dvě procenta Muskova majetku. Ten zatím nereagoval na poslední výzvu ke společnému jednání a vytvoření záchranného plánu.

Ředitelka neziskové humanitární organizace CARE ČR Katarína Klamková uvedla, že řešení otázky světového hladu není jenom o penězích, finance jsou nicméně v současné chvíli velmi urgentně potřeba. „Počet lidí ohrožených hladem je nyní šestkrát vyšší, než tomu bylo na začátku roku 2020. Každou minutu zemře hlady jedenáct dalších lidí. Dochází ke kumulaci krizí, které humanitární organizace nejsou schopny řešit bez finančních zdrojů,“ řekla v pořadu Horizont ČT24.

Čas mezitím běží

Podle nejnovějších zpráv více než polovina obyvatel Afghánistánu – téměř 23 milionů lidí – trpí nedostatkem potravin. Země balancuje na pokraji humanitární krize. Po nástupu Talibanu stagnuje ekonomika, lidé nemají práci.

„Situace se bude ještě zhoršovat, pokud mezinárodní společenství a ekonomicky silné země nepomohou Afghánistánu a jeho chudým obyvatelům,“ odhaduje obyvatel Kábulu Kader Naseri.

Hlad je problémem ve třiačtyřiceti zemích - hlavně na africkém kontinentu. Těžkou krizí prochází i nejmladší stát světa. Jižní Súdán čelil tvrdému hladomoru před čtyřmi lety a teď je od něj jen na krok. Dvě třetiny jeho obyvatel jsou závislé na humanitární pomoci. Ta ale není bezedná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 14 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 3 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 7 hhodinami
Načítání...