Švejnar a Kolář oceňují předvídatelnost Harrisové, Topolánek kritizuje „woke témata“

Události, komentáře: Debata Mirka Topolánka, Petra Koláře a Jana Švejnara o volbách v USA (zdroj: ČT24)

Bývalému předsedovi vlády Mirkovi Topolánkovi nezáleží na tom, co kandidáti na prezidenta USA říkali v předvolební kampani. V Událostech, komentářích uvedl, že mu záleží spíše na výsledku voleb z pohledu Evropy. Podle předsedy výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI Jana Švejnara je demokratická kandidátka Kamala Harrisová předvídatelnější než její republikánský soupeř Donald Trump. S tím souhlasí i bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář, podle kterého se nemožností předvídat výsledek ukazuje, že „Amerika prožívá svojí svobodu“.

Podle bývalého velvyslance v Rusku a USA Koláře jsou americké volby těmi nejdůležitějšími na světě. Současné volební klání mezi Trumpem a Harrisovou označil za „vyhrocené“ a velmi těsné. „Předvídat volební vítězství vlastně nejde. A to je vlastně super, to je to sdělení demokracie. Volby prezidenta v Rusku jsou jasné od začátku. Tady to opravdu jasné není a je to důkaz toho, že Amerika prožívá svojí svobodu,“ je přesvědčen bývalý velvyslanec.

On-line přenos

ON-LINE: Americké volby

  • Čtvrtek 7. listopadu 2024
  • 10:45

    Textový přenos k americkým prezidentským volbám 2024 tímto končí. Děkujeme za pozornost.

  • 09:41
    Donald Trump

    Írán doufá, že USA po volbě Donalda Trumpa „přehodnotí svůj chybný přístup z minulosti“, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

  • 08:05

    Exit polly naznačují, že se Donaldu Trumpovi v posledních týdnech před volbou podařilo získat nerozhodnuté voliče a zčásti i nevoliče, uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

    Petr Kopecký
    Zdroj: ČT24

Topolánek uvedl, že mu je „úplně jedno“, co kandidáti v kampani říkají. Ve volebních kampaních se podle něj neříká pravda. Tvrdil, že samotná kampaň ho nezajímá, ale soustředí se na výsledek z pohledu Evropy. „Pro mě svět, který představuje Kamala Harrisová, je těžce přijatelný. Je to pokračování eroze celého západního světa,“ myslí si bývalý premiér.

Švejnar od Harrisové očekává pokračování dosavadního směru. Demokratická kandidátka je podle něj předvídatelnější. „Víme, že (Trump) uvažoval, alespoň verbálně, o tom, že by třeba Spojené státy za určitých okolností mohly vystoupit z NATO. Říkal, že by skončil válku na Ukrajině za jeden den, což samozřejmě jde pouze v případě, že by přijal Putinovy podmínky. Ale to neznamená, že to udělá,“ věří Švejnar.

Diplomat Kolář sdělil, že si nemyslí, že prezident USA je pro Česko tou nejdůležitější figurou. Zásadní podle něj je, jaký bude postoj Spojených států k tomu, co Evropa a transatlantické vztahy potřebují. Připomněl, že americký Kongres se po zkušenosti s Trumpovým prvním funkčním obdobím pojistil, aby prezident USA nemohl o vystoupení z NATO jednostranně rozhodnout.

„Já se bojím ohrožení demokracie ve Spojených státech amerických právě předvídatelností Kamaly Harris. Protože pro mě všechna ta ‚wokistická‘ témata, která ona nese jako jedna z hlavních protagonistů, samozřejmě ohrožením demokracie jako takové jsou,“ je přesvědčen Topolánek. Příkladem jmenoval „obrovské plánované investice do boje s klimatickými změnami“, nebo migrační politiku.

Trump je podle Topolánka sice nepředvídatelný, ale při pohledu na jeho zahraniční a energetickou politiku je oproti Baracku Obamovi, Joeu Bidenovi či Harrisové „zlatý“. „Jeho administrativa zahájila vyjednávání Abraham Accords (Abrahámských dohod), což byl naprostý průlom. Po dekádách tápání v palestinsko-izraelském konfliktu se podepsaly smlouvy o uznání Izraele. A byl to určitý obchod s Emiráty, Marokem či Súdánem a připraven i se Saúdskou Arábií,“ prohlásil Topolánek a dodal, že v zahraniční politice věří spíše Trumpovi a jeho okolí, i když i k němu má celou řadu výhrad.