Stále mám zdravotní problémy, nemohu na to zapomenout, popsala Ujgurka nucenou sterilizaci

10 minut
Události, komentáře: Zpověď Ujgurky, která podstoupila nucenou sterilizaci
Zdroj: ČT24

Čína už před devíti lety zahájila boj proti údajnému ujgurskému separatismu, extremismu a terorismu, řada Ujgurů tak skončila ve věznicích, na nucených pracích, ženy musely podstoupit nucenou sterilizaci. Jednou z nich je i Kalbinur Sidiková, která nyní žije v nizozemském exilu. Své zkušenosti přiblížila ve čtvrtečních Událostech, komentářích.

Sidikovou čínské úřady v roce 2017 donutily vyučovat čínštinu vězněné Ujgury. „Bylo to proto, že jsem v Urumči (hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti) 28 let čínštinu vyučovala. Na konci roku 2016 začalo velké přezkušování učitelů, museli jsme poskytovat otevřené hodiny. Na základě vyhodnocení jsem k tomu byla přinucena,“ popsala Ujgurka.

Podle názoru sinologa Ondřeje Klimeše a také dle mnoha Ujgurů pramení útlak etnika ze strany čínské vlády z toho, že si chce Peking jejich domovinu přivlastnit, protože je bohatá na nerostné suroviny, zároveň se snaží region co nejvíc počínštit.

Represe dostihly Sidikovou i na jaře 2019, kdy musela podobně jako řada dalších Ujgurek podstoupit nucenou sterilizaci. „Zdravotní problémy mám až do nynějška, zejména když prší nebo je vlhko. Dodnes na tu hrůznou zkušenost nemohu zapomenout,“ říká Ujgurka, která přibližně půl roku po zákroku emigrovala do Nizozemska.

Do své domoviny by se nicméně ráda vrátila. Ale až ve chvíli, kdy bude její vlast svobodná.

Ujguři se podělili o zážitky na konferenci v Senátu

Situace Ujgurů byla také tématem páteční konference v Senátu českého parlamentu. O své zážitky s čínskými represemi se podělili kromě Kalbinur Sidikové i tři další Ujguři.

Vystoupil Omer Faruh, který před sedmi lety z Číny uprchl, což ale také znamená, že od té doby neviděl své dvě dcery. O jejich vydání se snaží, ale neúspěšně. „Snažím se kvůli tomu komunikovat s Evropskou unií, Spojenými státy nebo Kanadou. S tímto cílem jsem přijel i do České republiky,“ podotkl.

Čína na kritiku svého přístupu k ujgurské menšině a její kultuře nereaguje. Popírá, že by Ujgury pronásledovala, rozdělovala rodiny či je posílala na nucené práce. „Čína dala mnohokrát najevo, že existence nucených prací v Sin-ťiangu je obrovská lež, kterou si vymyslely protičínské síly, aby Čínu zdiskreditovaly,“ vzkázal i v době konání konference v Senátu mluvčí pekingské diplomacie Wang Wen-pin.

3 minuty
UDÁLOSTI: V českém Senátu vystoupili zástupci Ujgurů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 8 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 9 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...