Stále mám zdravotní problémy, nemohu na to zapomenout, popsala Ujgurka nucenou sterilizaci

10 minut
Události, komentáře: Zpověď Ujgurky, která podstoupila nucenou sterilizaci
Zdroj: ČT24

Čína už před devíti lety zahájila boj proti údajnému ujgurskému separatismu, extremismu a terorismu, řada Ujgurů tak skončila ve věznicích, na nucených pracích, ženy musely podstoupit nucenou sterilizaci. Jednou z nich je i Kalbinur Sidiková, která nyní žije v nizozemském exilu. Své zkušenosti přiblížila ve čtvrtečních Událostech, komentářích.

Sidikovou čínské úřady v roce 2017 donutily vyučovat čínštinu vězněné Ujgury. „Bylo to proto, že jsem v Urumči (hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti) 28 let čínštinu vyučovala. Na konci roku 2016 začalo velké přezkušování učitelů, museli jsme poskytovat otevřené hodiny. Na základě vyhodnocení jsem k tomu byla přinucena,“ popsala Ujgurka.

Podle názoru sinologa Ondřeje Klimeše a také dle mnoha Ujgurů pramení útlak etnika ze strany čínské vlády z toho, že si chce Peking jejich domovinu přivlastnit, protože je bohatá na nerostné suroviny, zároveň se snaží region co nejvíc počínštit.

Represe dostihly Sidikovou i na jaře 2019, kdy musela podobně jako řada dalších Ujgurek podstoupit nucenou sterilizaci. „Zdravotní problémy mám až do nynějška, zejména když prší nebo je vlhko. Dodnes na tu hrůznou zkušenost nemohu zapomenout,“ říká Ujgurka, která přibližně půl roku po zákroku emigrovala do Nizozemska.

Do své domoviny by se nicméně ráda vrátila. Ale až ve chvíli, kdy bude její vlast svobodná.

Ujguři se podělili o zážitky na konferenci v Senátu

Situace Ujgurů byla také tématem páteční konference v Senátu českého parlamentu. O své zážitky s čínskými represemi se podělili kromě Kalbinur Sidikové i tři další Ujguři.

Vystoupil Omer Faruh, který před sedmi lety z Číny uprchl, což ale také znamená, že od té doby neviděl své dvě dcery. O jejich vydání se snaží, ale neúspěšně. „Snažím se kvůli tomu komunikovat s Evropskou unií, Spojenými státy nebo Kanadou. S tímto cílem jsem přijel i do České republiky,“ podotkl.

Čína na kritiku svého přístupu k ujgurské menšině a její kultuře nereaguje. Popírá, že by Ujgury pronásledovala, rozdělovala rodiny či je posílala na nucené práce. „Čína dala mnohokrát najevo, že existence nucených prací v Sin-ťiangu je obrovská lež, kterou si vymyslely protičínské síly, aby Čínu zdiskreditovaly,“ vzkázal i v době konání konference v Senátu mluvčí pekingské diplomacie Wang Wen-pin.

3 minuty
UDÁLOSTI: V českém Senátu vystoupili zástupci Ujgurů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil dohodnutých šest rukojmí

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Propuštěná rukojmí vítali jejich příbuzní i lidé na náměstích.
07:05Aktualizovánopřed 3 mminutami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 1 hhodinou

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 6 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 8 hhodinami

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrovalo se při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto na Slovensku demonstrovalo.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...