Srí Lanka vyhlásila výjimečný stav, prezident uprchl na Maledivy

Srí Lanka, kterou již několik dní otřásají bouřlivé protivládní protesty, ve středu vyhlásila výjimečný stav a kvůli nepokojům zavádí zákaz vycházení do čtvrtečního rána. Současné vedení země považuje opatření za nezbytné pro zachování veřejného pořádku, informuje BBC. Prezident Gotabaja Radžapaksa, který slíbil, že ve středu odešle rezignační dopis, brzy ráno místního času zemi opustil ve vojenském letadle v doprovodu manželky a ochranky. Podle agentur míří přes Maledivy do Singapuru. Dle šéfa parlamentu převedl své pravomoci do rukou premiéra Ranila Vikremesinghy. Rezignační dopis prezidenta se očekává před půlnocí.

Občané Srí Lanky žijící na Maledivách ve středu také uspořádali protesty, v nichž naléhali na maledivskou vládu, aby přestala poskytovat útočiště prchajícímu srílanskému prezidentovi, uvádí BBC. Srí Lance podle britského webu hrozí, že se propadne do dalšího chaosu, či dokonce do stavu anarchie. 

Veškerá prezidentská oznámení v posledních dnech pocházejí buď z kanceláře premiéra, nebo z úst předsedy parlamentu. 

Předseda parlamentu prohlásil, že s prezidentem přímo hovořil a je ochoten odstoupit. „Před chvílí jsem po telefonu mluvil se ctěným prezidentem, a jak řekl dříve, odstoupí. Požádal mě, abych oznámil, že zašle rezignační dopis,“ řekl Mahinda Yapa Abeywardena, který zároveň apeloval na občany, aby mu důvěřovali. 

Pokud nyní Radžapaksa rezignuje, budou mít poslanci 30 dní na zvolení nového prezidenta. Do té doby bude v čele země stát premiér jakožto prozatímní prezident. 

3 minuty
Politická a hospodářská krize na Srí Lance
Zdroj: ČT24

Demonstranti obsadili sídlo premiéra

Demonstrantům, kteří v tisícovkách okupovali prostor před sídlem premiéra Ranila Vikremesinghy a požadovali jeho rezignaci, se podařilo za zvuku bubnů a hlasitého zpěvu proniknout do budovy poté, co hodiny odolávali slznému plnu. 

Sám premiér se tam nenachází a podle stanice BBC není v bezprostředním ohrožení. „Premiér jako prozatímní prezident vyhlásil výjimečný stav (v celé zemi) a zavedl zákaz vycházení v západní provincii,“ oznámil podle agentury Reuters Vikremesingheho mluvčí.

Demonstranti ještě před rezidencí premiéra, kterou později obsadili
Zdroj: AP (ČTK)/Rafiq Maqbool

Zákaz vycházení protestující nerespektují a jiné skupině demonstrantů se podařilo proniknout i do sídla největší státní televize, která přerušila vysílání. Necelou hodinu poté z éteru zmizela i druhá celostátní televize. V předchozích dnech se demonstranti dostali i do několika dalších vládních budov.

Premiér se kvůli útěku Radžapakse stal dočasným úřadujícím vůdcem země. Protestující však chtějí, aby odstoupil i on, protože ho považují za osobu příliš blízkou rodině Radžapaksů, kterou viní ze současné hospodářské krize. Vikremesinghe slíbil, že odstoupí, až bude sestavena nová vláda, píše agentura AP. 

Vikremesinghe ve středu požádal předsedu parlamentu, aby jmenoval nového ministerského předsedu, který bude přijatelný nejen pro současnou vládu, ale i pro opozici. Radžapaksova strana, Srílanská lidová fronta, má ovšem v parlamentu výraznou většinu. Pokud by tedy nastala situace, že by byl Vikremesinghe opět zvolen s podporou poslanců vládní strany, protesty budou podle zdrojů BBC pravděpodobně pokračovat.

Demonstranti před prezidentským palácem v Kolombu
Zdroj: AP (ČTK)/Eranga Jayawardena

Kdo bude příštím prezidentem?

Srílanská opozice navrhne na příštího prezidenta svého vůdce Sadžitha Premadasu. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odkazem na představitele opozice. Parlament má nového prezidenta zvolit 20. července.

Premadasa je synem bývalého prezidenta a o úřad hlavy státu se ucházel už ve volbách v roce 2019, kdy byl ministrem bytové výstavby. Volby tehdy vyhrál Radžapaksa. U moci pak byl mocný rodinný klan, který ovládl i posty předsedy vlády i ministra financí.

Mnoho Srílančanů podle agentury Reuters viní právě je ze současných problémů. Obyvatelé ostrova již několik měsíců protestují proti vládě a prezidentovi kvůli hlubokým ekonomickým problémům, do nichž se země dostala.

Lidé odpočívají v prezidentském paláci
Zdroj: Adnan Abidi/Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 5 mminutami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters do sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
před 29 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
před 1 hhodinou

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 1 hhodinou

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...