Spolupracovat při vyšetřování Trumpa odmítl i viceprezident Pence

Viceprezident Mike Pence nevyhoví žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů o vydání dokumentů v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Požadované dokumenty se zdráhá zaslat také Pentagon. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.

Podle agentury AP Morgan v dopise zaslaném demokratickým kongresmanům opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni „základní spravedlnosti“.

Interní vyšetřování zahájily tři výbory sněmovny poté, co 24. září její demokratická předsedkyně Nancy Pelosiová oznámila, že sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na šéfa Bílého domu.

Nyní Pelosiová uvedla, že Sněmovna reprezentantů zatím nemá v plánu o takzvaném impeachmentu formálně hlasovat. „Neexistuje požadavek, že bychom museli hlasovat, a tak v tomto okamžiku hlasovat nebudeme,“ řekla.

Odmítnutí spolupráce se řetězí

Poradce Morgan rovněž uvedl, že je úřad amerického viceprezidenta připraven s výbory Sněmovny reprezentantů spolupracovat, pokud budou jejich žádosti „přiměřené“ a budou se týkat informací, které jsou „výhradně v péči úřadu viceprezidenta“.

Také ministerstvo obrany výborům Sněmovny reprezentantů v úterý v dopise napsalo, že jim nemůže „v současnosti“ poskytnout požadované dokumenty. Pentagon rovněž uvedl, že hodlá se Sněmovnou reprezentantů spolupracovat, až bude k dispozici „příslušná rezoluce“.

V úterý oznámil také Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, že nevyhoví obsílce demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Vyšetřování prezidenta označil za „nelegitimní“. Sám Trump už dříve označil vyšetřování za politicky motivované a podezření za vykonstruovaná.

„Důkazů o pohrdání Kongresem přibývá,“ reagoval na oznámení Pence, Giulianiho a Pentagonu předseda výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, demokrat Adam Schiff.

Rozruch vznikl kolem telefonátu se Zelenským

O podání ústavní žaloby na Trumpa se začalo hovořit v souvislosti s kauzou, která vypukla kvůli stížnosti whistleblowera. Ten upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak.

Podle průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agentura Reuters, si podání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa přeje 43 procent dospělých Američanů, opačného názoru je 42 procent. Zbytek si není jistý.