Španělské záplavy zasáhly i Barcelonu

Zaplavené letiště v Barceloně (zdroj: Reuters)

Východ Španělska zasáhly v pondělí další silné deště, úřady v některých částech Katalánska vyhlásily stav extrémního nebezpečí. Ulicemi Barcelony včetně letiště se valí voda. Země se přitom stále vzpamatovává z bleskových povodní z minulého týdne, při kterých zemřelo zejména v regionu Valencie více než dvě stě lidí. Neurčený počet dalších se stále pohřešuje.

Voda zaplavila část barcelonského letiště El Prat, druhého největšího v zemi. Více než osmdesát letů bylo zrušeno nebo zpožděno, uzavřen byl mimo jiné také silniční tunel vedoucí k terminálu a několik dalších silničních úseků v Barceloně a okolí, kde ve vodě uvázlo několik automobilů.

Španělský ministr dopravy Óscar Puente sdělil, že na žádost úředníků civilní ochrany pozastavil provoz všech příměstských vlaků v severovýchodním Katalánsku. V Barceloně jsou už od pondělka také zavřené školy a univerzity.

V povodněmi nejpostiženějším regionu Valencie mezitím pokračuje pátrání po pohřešovaných, zejména v podzemních garážích u nákupních center, kde velká voda uvěznila stovky automobilů. Podle listu El País se šířily zprávy o tom, že tam může být až několik stovek mrtvých, podle ministerstva vnitra a policie však zatím záchranné týmy nenašly žádné oběti.

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska uvedl, že úřady stále nemohou poskytnout spolehlivý odhad počtu pohřešovaných.

„Jsme připraveni na čtyři sta těl“

Úřady na pomoc postiženým oblastem nasadí téměř patnáct tisíc policistů a vojáků, oznámil dle agentury Reuters španělský premiér Pedro Sánchez. V pondělí vláda uváděla, že nasazeno bude okolo 7500 vojáků.

„Na začátku jsme nachystali márnici pro sto obětí, ale velmi rychle jsme pochopili, že to nebude stačit. Teď jsme připraveni na čtyři sta těl,“ sdělil v pondělí večer velitel vojenských záchranářů Javier Marcos. Nasazení vojáci podle něj dělají, co je v jejich silách.

V ulicích je nejen bahno, ale podle odhadů až sto tisíc zaplavených nepojízdných aut, odtahové služby začaly s jejich přesunem na vrakoviště. Pojišťovny už přijaly na 46 tisíc žádostí o odškodnění, uvedlo podle agentury EFE ministerstvo hospodářství. K čištění ulic používají vojáci i obrněné transportéry s radlicí.

Vláda na pomoc lidem postiženým záplavami vyčlenila přes 838 milionů eur (více než 21 miliard korun) a zřídila úvěrovou linku ve výši pět miliard eur (přes 126 miliard korun) pro rodiny obětí.

Letecké záběry španělské oblasti postižené povodní (zdroj: EBU)