Dav rozzlobených lidí zasypával urážkami a házel bláto na španělského krále Felipeho VI. a vládní představitele, kteří přijeli na návštěvu nejhůře zasažených míst v zemi po záplavách z tohoto týdne. Kvůli zajištění pořádku zasahovali policisté na koních. Návštěva královského páru byla následně ukončena, informovala agentura AFP. Ničivé záplavy si na jihovýchodě Španělska vyžádaly nejméně 217 mrtvých.
Španělský král navštívil zaplavené oblasti. Dav na něj házel bláto
„Vrahové,“ křičeli lidé na panovníka a jeho doprovod v Paiportě, což je zničená okrajová část Valencie, která má zhruba 25 tisíc obyvatel. Bodyguardi chránili krále a premiéra Pedra Sáncheze za pomoci deštníků.
Podle AFP se nepřátelství obyvatel obrací zejména proti pravicovému šéfovi regionu Valencie Carlosi Mazónovi a proti socialistickému premiérovi Sánchezovi. „Mazón, demise! Kolik mrtvých? Vypadněte!“ křičel dav a obviňoval úřady, že místní nechaly napospas osudu.
Král zachoval klid a několikrát se pokusil promluvit s jednotlivými obyvateli. Podle agentury AP mu jeden člověk plakal na rameni. Jednomu muži podal král ruku. „Věděli to, věděli to. A stejně nic neudělali,“ křičel na krále jeden mladý muž. Mladá žena pak udeřila jednoho bodyguarda dlouhou tyčí, píše AP.
Pro královskou rodinu, která si dává záležet na vytváření obrazu oblíbeného monarchy, to byl dosud nevídaný incident. Krále doprovázela královna Letizia, která promluvila s místními ženami a měla přitom krůpěje bláta na rukou a na pažích.
Návštěva španělských politických špiček v regionu přichází v době, kdy meteorologický úřad Aemet vydal novou výstrahu před silným deštěm v oblasti Valencie. Místy by tam podle něj mohlo spadnout až sto litrů vody na metr čtvereční, tedy deset centimetrů. Ještě vyšší stupeň výstrahy, která značí extrémní nebezpečí, meteorologové vydali kvůli riziku záplav v provincii Almeria v jižní Andalusii.
Povodně si dosud vyžádaly nejméně 217 obětí, číslo ale může ještě vzrůst, protože neupřesněný počet lidí se stále pohřešuje. Podle čínského velvyslanectví v Madridu jsou mezi oběťmi záplav také dva Číňané, další dva čínští občané se pohřešují.
Pomáhá na sto tisíc dobrovolníků
V postižených oblastech působí tisíce vojáků a policistů, Sánchez v sobotu hovořil o největším nasazení bezpečnostních složek státu a ozbrojených sil, k jakému kdy ve Španělsku v době míru došlo. S vyprošťovacími pracemi a zásobováním v zemi pomáhají také dobrovolníci, na sto tisíc se jich v sobotu shromáždilo v areálu muzea umění a věd ve Valencii, aby v desítkách autobusů posléze odjeli do zdevastovaných regionů.
„Uklízíme už tři dny. Všechno je pokryté blátem,“ řekla agentuře AFP třicetiletá Helena Danna Daniella, majitelka baru a restaurace v Chivě. „Je to jako konec světa,“ dodala. Vysvětlila, že je pět dní po záplavách stále v šoku. Lidé uvěznění rozbouřenými vodami podle ní „prosili o pomoc a my jsme nemohli nic dělat (...) Člověka to přivádí k šílenství. Hledáte odpovědi a nenacházíte je.“
Jednou z nejhůře postižených obcí je zmíněná Paiporta, kde bylo nalezeno po povodních už přes sedmdesát mrtvých. Starostka Maribel Albalatová uvedla, že má obavy, že tento počet ještě poroste. Podle ní se do některých částí obce stále nemohli dostat hasiči s těžkou technikou. „Jsou tam těla, auta s těly, je to velmi těžké,“ dodala. Záchranáři se dle starostky nedostali ani do řady garáží, v nichž také mohou být mrtví.
V městečku Chiva, které rovněž povodně velmi zničily, se v sobotu při odklízecích pracích devatenáct lidí přiotrávilo v jedné z garáží poté, co se porouchalo vodní čerpadlo.
Dobrovolníci do městečka přivezli jídlo nebo pitnou vodu. „Toto je pro mé rodiče. Můj otec je napůl ochrnutý, takže mu přinesu vodu a nějaké jídlo,“ ukázala Mamen Vallesová z Chivy na vodu a zeleninu, kterou dostala.
Valencijská regionální vláda pro neděli z organizačních důvodů omezila na dva tisíce počet nových dobrovolníků, kteří přijíždějí do Valencie. Vyzvala také, aby lidé sami nejezdili pomáhat do nejhůře postižených oblastí a neblokovali tak silnice pro záchranné složky.
„Jsme zdrceni“
„Cítíme se opuštění, je tu mnoho lidí, kteří potřebují pomoc. Nejde jen o můj dům, jde o všechny domy. Vyhazujeme nábytek, vyhazujeme všechno,“ řekla agentuře Reuters čtyřiasedmdesátiletá majitelka obchodu na valencijském předměstí Picanya. „Kdy přijde pomoc, která by nám zajistila ledničky a pračky? Protože my si nemůžeme ani vyprat oblečení a nemůžeme se ani osprchovat,“ dodala.
„Jsme zdrceni, momentálně nemáme pozitivní vyhlídky. Ne proto, že by sem nepřicházeli na pomoc – oni přicházejí z celého Španělska. Ale proto, že to bude trvat dlouho, než se tato oblast stane opět obyvatelnou,“ poznamenala dvaapadesátiletá zdravotní sestra, která rovněž žije na předměstí Valencie.
Lidem postiženým nejhoršími povodněmi ve Španělsku za několik desetiletí pomáhá například i nevládní organizace World Central Kitchen (WCK), včetně jejího zakladatele španělsko-amerického šéfkuchaře Josého Andrése. WCK letos vařila i v Pásmu Gazy. Ve Valencii nyní rozváží teplé jídlo a sendviče lidem postiženým záplavami i dobrovolníkům.
Rabování
Objevily se i případy rabování obchodů zničených záplavami. Počet lidí zadržených kvůli tomu už vzrostl na stovku. Podle valencijské obchodní komory bylo při těchto záplavách poškozeno na 4,5 tisíce obchodů, z toho odhadem asi 1,8 tisíce bylo zcela zničeno, uvedla agentura EFE.
Až v sobotu byl obnoven a zatím jen částečně provoz na železnici mezi Valencií a Barcelonou, fungují už také dvě z pěti linek příměstských vlaků do Valencie. Přerušena je stále doprava na šesti desítkách silnic.