Bosenský soud vydal mezinárodní zatykač na vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika, jenž po obvinění z napadení ústavního pořádku země odešel do zahraničí. Podle agentury Reuters to oznámil soud. Dodik obvinění odmítá jako nesmyslná a politicky motivovaná.
Soud vydal na vůdce bosenských Srbů Dodika mezinárodní zatykač
Napětí uvnitř balkánské země vzrostlo po rozsudku z konce února, který Dodikovi nepravomocně uložil trest vězení na jeden rok a rovněž šestiletý zákaz výkonu politických funkcí.
Dodik stál před soudem za nerespektování rozhodnutí vysokého představitele Christiana Schmidta, kterého mezinárodní společenství pověřilo dohledem nad plněním mírové dohody z roku 1995.
V reakci na únorový verdikt proti Dodikovi schválil parlament Republiky srbské (RS), jedné ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, několik zákonů, které dále omezily působnost centrálních orgánů v RS. Tyto právní akty následně pozastavil bosenský ústavní soud.
Celostátní prokuratura na počátku března zahájila Dodikovo vyšetřování kvůli podezření z napadení ústavního pořádku Bosny a Hercegoviny. Už minulý týden na Dodika bosenský nejvyšší soud vydal zatykač, protože ignoroval předchozí předvolání prokuratury.
Únik ze země
Dodik se bosenskému zatykači podle Reuters vyhnul tím, že tento týden překročil hranici do sousedního Srbska a poté odcestoval do Izraele na čtvrteční konferenci o antisemitismu v Jeruzalémě.
Bosenský soud uvedl, že mezinárodní zatykač byl vydán také na Nenada Stevandiče, předsedu parlamentu Republiky srbské. Stevandić údajně také odcestoval do Srbska, ale nyní je už zpátky v Bosně. Zatykače byly vydány v součinnosti s mezinárodní policejní organizací Interpol.
Dodik, který v RS vládne od roku 2006, dlouhodobě kritizuje vnitřní uspořádání společného státu a Bosnu označuje za vězení. Jeho separatistická rétorika i konkrétní kroky vyvolaly mezi některými bosenskými politiky i mezinárodními představiteli obavy z možného rozpadu multietnické země. Ten by se podle mnohých neobešel bez krveprolití.