Soud zprostil bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho obvinění, že podplácel svědky v případu sexuálních večírků známých jako bunga-bunga. Berlusconimu hrozilo až šest let vězení, píše agentura AFP. V případu byly obviněny z křivého svědectví zhruba dvě desítky společnic, které podle obžaloby upravily své výpovědi ve prospěch bývalého premiéra. I je soud osvobodil. Státní zástupci zváží odvolání.
Soud osvobodil Berlusconiho v případu korupce svědků ohledně sexuálních večírků
Soud osvobodil skoro třicítku obžalovaných včetně bývalého premiéra Berlusconiho, protože „se čin nestal“.
Podle obžaloby Berlusconi společnicím a dalším účastníkům večírků vyplatil miliony eur, aby v procesech svědčili v jeho prospěch či pomlčeli o některých skutečnostech. Státní zástupkyně Tiziana Sicilianová uvedla, že Berlusconi byl „sultánem“, který měl ve zvyku pořádat večírky „se skupinami konkubín, čímž se míní sexuálních otrokyň“. Podle Sicilianové bylo jasné, že svědkyně lhaly, ale je otázkou, proč tak učinily.
Obhajoba tvrzení, že si Berlusconi kupoval mlčení a náklonnost svědků drahými dárky či vysokými částkami peněz, odmítla. Podle ní je Berlusconi jen štědrý vůči lidem, kteří jsou mu blízcí.
Večírků se podle vyšetřovatelů účastnila i nezletilá tanečnice
„Nemohu než být extrémně spokojený,“ uvedl Berlusconiho advokát Federico Cecconi. Poukázal přitom na to, že bývalý premiér byl osvobozen i v dalších dvou obdobných procesech v Sieně a Římě. V Sieně se ale státní zástupci odvolali. I další obžalovaní vyjádřili po středečním rozhodnutí soudu úlevu. Jedna z obžalovaných, tanečnice Marysthell Polancová, uvedla, že po začátku procesu se stal její život „zlým snem“.
Proces se týkal sexuálních večírků, které Berlusconi v dobách, kdy byl premiérem, pořádal ve své luxusní vile nedaleko Milána. Podle vyšetřovatelů se akcí účastnila i jedna nezletilá marocká tanečnice, která vystupovala pod přezdívkou Ruby.
Berlusconi byl nepravomocně odsouzen v roce 2013 k sedmi letům vězení za zneužití pravomoci a organizaci prostituce dětí. V roce 2015 ho však nejvyšší soud pravomocně osvobodil. Případ přispěl k pádu Berlusconiho vlády v roce 2011.