Sníh narušil leteckou dopravu v Evropě

Silné sněžení v neděli narušilo leteckou dopravu v Británii, Nizozemsku i Německu. Letiště ve Frankfurtu, Mnichově a Berlíně zrušila více než sto spojů. Zastavit provoz muselo i pražské Letiště Václava Havla. Největší letiště v Nizozemsku, amsterdamský Schiphol, zrušilo na sedmdesát letů. Problémy čekají v souvislosti s mrazy zřejmě i USA.

Na největším německém letišti ve Frankfurtu na západě země bylo v neděli zrušeno 120 z přibližně 1090 plánovaných vzletů a přistání. „Ze vzletových a přistávacích drah se musí odstranit sníh. Odmrazování letadel je také složitější,“ sdělil během dne mluvčí letiště agentuře AFP. Problém znamenala i špatná viditelnost.

Mnichovské letiště již v sobotu preventivně zrušilo 35 spojů. Berlínské letiště se potýká s problémy od pátečního večera a odřeknout kvůli tomu muselo desítky letů. Vzdušný přístav obsluhující německou metropoli snížil také počet přistání ze čtyřiceti za hodinu na zhruba dvacet. Tímto opatřením chce zajistit bezpečnější odbavování letů.

Německý meteorologický úřad varoval před mrznoucím deštěm po nočním sněžení a doporučil vyhnout se zbytečnému cestování.

Letiště Václava Havla v Praze zastavilo v neděli v 17:00 kvůli nepříznivému počasí provoz. Obnoven měl být kolem 20:30. Opatření se dotklo několika desítek příletů a odletů.

Odklidit sníh z ranvejí

Mluvčí amsterdamského letiště Schiphol uvedl, že na ranveje ráno vyjely sněžné pluhy, aby sníh odklidily. Během dne se situace stabilizovala, ale i tak může docházet ke zpožděním. Ta jsou patrná mimo jiné na spojích z Německa.

Letiště v Manchesteru na sociální síti X v 7 hodin ráno (8:00 SEČ) oznámilo, že jeho ranveje zůstávají uzavřené a že se snaží provoz obnovit co nejrychleji. Odpoledne se provoz vrátil k normálu, ačkoli další zpoždění vyloučena nejsou. Provoz obnovila rovněž letiště v Liverpoolu, Birminghamu a Bristolu, kde také byly přistávací a vzletové dráhy v noci uzavřeny.

V některých oblastech Británie v nadmořské výšce nad tři sta metrů napadlo až čtyřicet centimetrů sněhu a panují obavy, že řada vesnic zůstane odříznutá od světa. S výpadky dodávek elektřiny se potýkají například města Birmingham, Bristol a Cardiff.

Problémy kvůli sněhu a ledu nemá jen letecká doprava, ale také ta silniční a železniční. V Německu jezdí vlaky v okolí Frankfurtu s až půlhodinovým zpožděním, několik spojů musely dráhy Deutsche Bahn zcela odřeknout. Problémy se týkají především dálkových vlaků včetně rychlovlaků ICE.

Husté sněžení v USA

Počasí trápí i Spojené státy, konkrétně jejich sever, centrální část i východ. Vydané varování se týká takřka 70 milionů lidí. Agentura AP uvedla, že USA může postihnout největší sněžení za poslední desetiletí.

V Kansasu a Indianě pokryl hlavní tahy sníh a led. V pohotovosti na pomoc motoristům je tam národní garda. Očekává se, že napadne nejméně dvacet centimetrů sněhu. V Missouri by mohlo nasněžit i 35 centimetrů. Úřady v Indianě varovaly veřejnost, aby autem vůbec nevyjížděla, pokud to není nutné.

Meteorologická služba uvedla, že zimní bouře mohou zasáhnout území od Kansasu a Missouri po New Jersey na východě. Polární vzduch se podle předpovědí přesune přes středoatlantické státy na východě USA až na Floridu, kde jsou rovněž očekávány mrazy.

V části státu New York napadlo až 90 centimetrů sněhu, což podle místních médií souvisí s takzvaným jezerním efektem. Studený vzduch se nad výrazně teplejší hladinou jezer ohřeje a zvýší se jeho vlhkost kvůli výparu, což vede k mimořádným přívalům sněhu.

Státy Missouri a Arkansas vyhlásily stav nouze. Podle sledovací platformy FlightAware letiště St. Louis v Missouri v neděli zrušilo na dvě stě letů. Už v sobotu odpoledne lety kvůli ledu dočasně pozastavilo letiště v Kansas City v Missouri.

Teploty v Chicagu poklesly na minus deset stupňů Celsia, v Minneapolis na minus osmnáct a v International Falls ve státě Minnesota u hranic s Kanadou na minus čtyřiadvacet stupňů. Meteorologové varují, že teploty ještě více poklesnou. V Minnesotě až k minus třiceti stupňům Celsia.

Načítání...