Slovenští novináři kritizují vládní plány s veřejnoprávními médii. „Fico chce vládnout bez jakékoli kontroly veřejnosti,“ varují

Zhruba dvě stovky slovenských novinářů podepsaly prohlášení na podporu nezávislosti veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), který podle nich chce ovládnout vláda premiéra Roberta Fica a změnit ho na vládní propagandistický kanál. Návrh nového zákona o slovenské televizi a rozhlasu, jejž připravilo ministerstvo kultury, čelí kritice na Slovensku i v zahraničí. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zdůraznila, že předloha zákona je v rozporu s novým evropským aktem o svobodě médií.

„Útok na RTVS je součástí Ficova velkého útoku na všechna svobodná média. Fico a jeho vláda chtějí vládnout bez jakékoli kontroly veřejnosti. I proto odmítají odpovídat na dotazy, i proto útočí na novináře, platí a podporují dezinformátory,“ píše se v prohlášení.

Ve zveřejněném prohlášení chybí podpisy například redaktorů nejčtenějšího listu Nový Čas. Naopak ho podepsala řada novinářů z listů Denník N a Sme, jakož i z portálu Aktuality.sk, kterým Fico stejně jako nejsledovanější televizi Markíza odmítá odpovídat na dotazy a tyto redakce označuje za nepřátelská média.

Prohlášení podepsal i Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N. V rozhovoru pro Českou televizi mimo jiné řekl, že se přímo podílel i na jeho textu. „Veřejnoprávní rozhlas a televize jsou i na Slovensku důležitými médii. Navzdory tomu, že nejsou v tak silné pozici, jako je to například v České republice. Politici na Slovensku se totiž dlouhodobě veřejnoprávní média snaží ovládnout,“ upozornil Kostolný.

7 minut
Studio ČT24: Šéfredaktor slovenského Denníku N Kostolný k plánovaným změnám v RTVS
Zdroj: ČT24

„Děje se tak od 90. let, kdy je Vladimír Mečiar téměř zničil. Poté se veřejnoprávní Rozhlas i televize Slovenska snažily znovu a znovu najít nějakou sílu a nezávislost. A pokaždé je nějaký premiér jako Robert Fico opět stlačil zpět.“

Podle Kostolného sice není pozice veřejnoprávních médií silná, je ale důležitá. „Jsou to média, jejichž prostřednictvím může stát, i zákonem, o což se teď snaží vláda, výrazným způsobem omezit svobodu a nezávislost. Proto je potřeba se ozvat,“ dodal Kostolný.

Čaputová: Předloha zákona je v rozporu s evropským aktem o svobodě médií

Proti navrhovaným změnám ve fungování slovenského veřejnoprávního média se postavila i samotná RTVS a ve vlastním prohlášení také stovky pracovníků a spolupracovníků této stanice. Předlohu nového zákona o RTVS kritizovala rovněž slovenská prezidentka Čaputová, jež uvedla, že předloha zákona je v přímém rozporu s evropským aktem o svobodě médií, který europoslanci schválili ve středu a který má chránit nezávislost všech médií, zvlášť ta veřejnoprávní, před vládními a politickými zásahy.

„Podle rozhodnutí Soudního dvora EU jsme jako členský stát už od momentu nabytí platnosti vázáni legislativou EU. Nařízení má vstoupit v platnost 20 dnů od publikování, tedy v době schválení zákona navrženého ministerstvem kultury už bude platit,“ řekla Čaputová.

Mrzí mě, že ze Slovenska vychází další signál, který zpochybňuje základní demokratické principy, tentokráte při fungování nezávislých médií.
Zuzana Čaputová
prezidentka Slovenska
15. 3. 2024, ČTK
Zdroj: Reuters

Podle hlavy slovenského státu jde po změnách ve trestním právu o další oblast, vůči níž se zřetelně vymezuje mnoho evropských a domácích subjektů. „Mrzí mě, že ze Slovenska vychází další signál, který zpochybňuje základní demokratické principy, tentokráte při fungování nezávislých médií,“ dodala Čaputová.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová či Evropská vysílací unie (EBU) považují chystaný zákon za ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií na Slovensku. „Se znepokojením konstatujeme, že z některých ustanovení návrhu zákona se zdá, že podkopávají zásady zakotvené v evropském aktu o svobodě médií,“ napsala EBU v prohlášení.

„Zejména ustanovení umožňující odvolání generálního ředitele bez udání důvodů je obzvláště znepokojivé a mohlo by narušit redakční nezávislost,“ upozornila EBU.

Podle listu Denník N v souvislosti s návrhem zákona od ministerstva kultury, které ovládá nacionalistická Slovenská národná strana (SNS), nepanuje ve vládní koalici úplná shoda. List napsal, že strana Hlas – sociálna demokracia favorita nadcházejících prezidentských voleb Petera Pellegriniho není spokojena hlavně s rychlostí přijímání zákona, který ministerstvo kultury připravilo bez spolupráce s partnery v koalici. Pellegrini podle médií už ve čtvrtek nespokojeným zaměstnancům RTVS vzkázal, aby se nenechali vtáhnout do politických vnitrostátních bojů. Podle něj není nic špatného na tom, když vláda chce mít vliv na chod některých institucí.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová při obhajobě chystaných změn například tvrdila, že RTVS cenzuruje názory. Návrh jejího ministerstva počítá mimo jiné s výměnou vedení RTVS, se silnějším vlivem vlády na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ať žije král.“ Trump si hraje s myšlenkou třetího mandátu, ústava to nepřipouští

Prezident USA Donald Trump opakovaně mluví o tom, že by v roce 2028 mohl potřetí kandidovat do Bílého domu. Tento krok ale zakazuje 22. dodatek americké ústavy. Trumpovy zmínky o dalším mandátu se v poslední době stupňují, v posledních týdnech se dokonce přirovnal ke králi a naznačil, že stojí nad právním systémem a má moc jej měnit tak, jak uzná za vhodné.
před 9 mminutami

Von der Leyenová oznámila v Kyjevě další balík pomoci

Vrcholní představitelé řady evropských zemí, Turecka či Kanady při setkání v Kyjevě, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zorganizoval v den třetího výročí napadení své země, hovořili o nutnosti zachovat územní celistvost Ukrajiny a dojednat mír v rusko-ukrajinské válce, který bude respektovat zájmy Kyjeva. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zároveň informovala o dalším balíku pomoci.
08:36Aktualizovánopřed 23 mminutami

Přes pět milionů Ukrajinců zůstává v zahraničí, vrátit se plánuje už méně než polovina

Od začátku plnohodnotné ruské agrese opustily Ukrajinu přes západní hranice miliony lidí. Další odešli přes ruské a běloruské hranice, kde zůstali nebo pokračovali do Evropy. Celkový počet uprchlíků, kteří zůstávají v zahraničí, činil k listopadu loňského roku 5,2 milionu. Vyplývá to z analytické zprávy ukrajinského Centra pro ekonomickou strategii (CES). Počty se neustále mění v závislosti na ročním období a intenzitě ruské agrese.
před 51 mminutami

Merz musí přinést změnu, nebo posílí AfD, míní německý tisk

Konzervativní unie CDU/CSU zvítězila proto, že Němci chtějí změnu a ta teď musí nastat, jinak bude krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) ještě silnější, napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Německé listy se ale shodují na potřebě rychlého vzniku nové vlády, a to i vzhledem k mezinárodnímu kontextu, kdy se Spojené státy odklánějí od Evropy.
09:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odepiš, nebo končíš. FBI, Pentagon a další na Muskovu výhrůžku nezareagují

Zaměstnanci amerických federálních úřadů obdrželi od úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) výzvu, aby sdělili, co udělali v práci za poslední týden. V případě, že na ni nezareagují, jim dle prohlášení Elona Muska hrozí výpověď. FBI, ministerstvo zahraničí i Pentagon však zaměstnancům v předstihu nařídily, aby na zprávu neodepisovali.
před 2 hhodinami

Mezi mladými voliči v Německu vedly AfD a Levice

V německých předčasných parlamentních volbách měly Alternativa pro Německo (AfD) a Levice ve věkové skupině od 18 do 34 let podporu okolo 42 procent. Ukazuje se tak trend příklonu ke krajní pravici na straně jedné a krajní levici na straně druhé mezi mladými voliči. Pro konzervativní CDU/CSU a Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) hlasovali spíše starší voliči. Nabízíme analýzu toho, které demografické skupiny a faktory rozhodly volby.
před 3 hhodinami

Návrat je riskantní, setrvání čím dál složitější. Nejistota ukrajinských uprchlíků roste

Tři roky po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu žijí miliony ukrajinských uprchlíků v Evropě v nejistotě. Mezinárodní podpora slábne a životní náklady rostou. Mnozí z nich se potýkají s rostoucími problémy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od byrokratických překážek po snižující se sociální dávky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a někteří z nich jsou nuceni učinit téměř nemožnou volbu: zůstat a potýkat se s životem v cizí zemi, nebo se vrátit do vlasti částečně okupované Ruskem.
před 3 hhodinami

Německé parlamentní volby vyhrála CDU/CSU, druhá je AfD

Parlamentní volby v Německu vyhrála s 28,5 procenta hlasů konzervativní unie CDU/CSU, jejíž volební lídr Friedrich Merz tak zřejmě míří do křesla spolkového kancléře. Druhá skončila s 20,8 procenta hlasů Alternativa pro Německo (AfD), označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Pro třetí Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) kancléře Olafa Scholze hlasovalo 16,4 procenta voličů, což je pro tuto stranu nejhorší výsledek ve volbách do Spolkového sněmu. Merz je připravený o vládě jednat s SPD.
05:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...