Zhruba dvě stovky slovenských novinářů podepsaly prohlášení na podporu nezávislosti veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), který podle nich chce ovládnout vláda premiéra Roberta Fica a změnit ho na vládní propagandistický kanál. Návrh nového zákona o slovenské televizi a rozhlasu, jejž připravilo ministerstvo kultury, čelí kritice na Slovensku i v zahraničí. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zdůraznila, že předloha zákona je v rozporu s novým evropským aktem o svobodě médií.
Slovenští novináři kritizují vládní plány s veřejnoprávními médii. „Fico chce vládnout bez jakékoli kontroly veřejnosti,“ varují
„Útok na RTVS je součástí Ficova velkého útoku na všechna svobodná média. Fico a jeho vláda chtějí vládnout bez jakékoli kontroly veřejnosti. I proto odmítají odpovídat na dotazy, i proto útočí na novináře, platí a podporují dezinformátory,“ píše se v prohlášení.
Ve zveřejněném prohlášení chybí podpisy například redaktorů nejčtenějšího listu Nový Čas. Naopak ho podepsala řada novinářů z listů Denník N a Sme, jakož i z portálu Aktuality.sk, kterým Fico stejně jako nejsledovanější televizi Markíza odmítá odpovídat na dotazy a tyto redakce označuje za nepřátelská média.
Prohlášení podepsal i Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N. V rozhovoru pro Českou televizi mimo jiné řekl, že se přímo podílel i na jeho textu. „Veřejnoprávní rozhlas a televize jsou i na Slovensku důležitými médii. Navzdory tomu, že nejsou v tak silné pozici, jako je to například v České republice. Politici na Slovensku se totiž dlouhodobě veřejnoprávní média snaží ovládnout,“ upozornil Kostolný.
„Děje se tak od 90. let, kdy je Vladimír Mečiar téměř zničil. Poté se veřejnoprávní Rozhlas i televize Slovenska snažily znovu a znovu najít nějakou sílu a nezávislost. A pokaždé je nějaký premiér jako Robert Fico opět stlačil zpět.“
Podle Kostolného sice není pozice veřejnoprávních médií silná, je ale důležitá. „Jsou to média, jejichž prostřednictvím může stát, i zákonem, o což se teď snaží vláda, výrazným způsobem omezit svobodu a nezávislost. Proto je potřeba se ozvat,“ dodal Kostolný.
Čaputová: Předloha zákona je v rozporu s evropským aktem o svobodě médií
Proti navrhovaným změnám ve fungování slovenského veřejnoprávního média se postavila i samotná RTVS a ve vlastním prohlášení také stovky pracovníků a spolupracovníků této stanice. Předlohu nového zákona o RTVS kritizovala rovněž slovenská prezidentka Čaputová, jež uvedla, že předloha zákona je v přímém rozporu s evropským aktem o svobodě médií, který europoslanci schválili ve středu a který má chránit nezávislost všech médií, zvlášť ta veřejnoprávní, před vládními a politickými zásahy.
„Podle rozhodnutí Soudního dvora EU jsme jako členský stát už od momentu nabytí platnosti vázáni legislativou EU. Nařízení má vstoupit v platnost 20 dnů od publikování, tedy v době schválení zákona navrženého ministerstvem kultury už bude platit,“ řekla Čaputová.
Podle hlavy slovenského státu jde po změnách ve trestním právu o další oblast, vůči níž se zřetelně vymezuje mnoho evropských a domácích subjektů. „Mrzí mě, že ze Slovenska vychází další signál, který zpochybňuje základní demokratické principy, tentokráte při fungování nezávislých médií,“ dodala Čaputová.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová či Evropská vysílací unie (EBU) považují chystaný zákon za ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií na Slovensku. „Se znepokojením konstatujeme, že z některých ustanovení návrhu zákona se zdá, že podkopávají zásady zakotvené v evropském aktu o svobodě médií,“ napsala EBU v prohlášení.
„Zejména ustanovení umožňující odvolání generálního ředitele bez udání důvodů je obzvláště znepokojivé a mohlo by narušit redakční nezávislost,“ upozornila EBU.
Podle listu Denník N v souvislosti s návrhem zákona od ministerstva kultury, které ovládá nacionalistická Slovenská národná strana (SNS), nepanuje ve vládní koalici úplná shoda. List napsal, že strana Hlas – sociálna demokracia favorita nadcházejících prezidentských voleb Petera Pellegriniho není spokojena hlavně s rychlostí přijímání zákona, který ministerstvo kultury připravilo bez spolupráce s partnery v koalici. Pellegrini podle médií už ve čtvrtek nespokojeným zaměstnancům RTVS vzkázal, aby se nenechali vtáhnout do politických vnitrostátních bojů. Podle něj není nic špatného na tom, když vláda chce mít vliv na chod některých institucí.
Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová při obhajobě chystaných změn například tvrdila, že RTVS cenzuruje názory. Návrh jejího ministerstva počítá mimo jiné s výměnou vedení RTVS, se silnějším vlivem vlády na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.