Slovensko kvůli nelegální migraci zvýšilo ochranu hranic s Maďarskem

Slovensko v pondělí kvůli nelegální migraci zvýšilo ochranu svých hranic s Maďarskem, řekli večer na hraničním přechodu Čunovo/Rajka na okraji Bratislavy premiér Robert Fico a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Z jejich vyjádření vyplynulo, že policie či vojáci nebyli nasazeni na celou 655 kilometrů dlouhou slovensko-maďarskou hranici, ale do lokalit, které využívají migranti pro přechod z Maďarska na Slovensko. Česko podle Fica zapůjčilo Slovensku techniku, která slouží k odhalovaní pohybu lidí ve tmě.

Fico, který se stal premiérem minulý týden po vítězství své strany Smer – Sociálna demokracia v zářijových předčasných parlamentních volbách, už dříve ohlašoval potřebu tvrdého postupu vůči běžencům.

Jde o demonstraci síly, zdůraznil premiér

„Tato demonstrace síly včetně použití všech možných prostředků, dronů, aut, psů, má dát jasně najevo každému, že Slovensko je připraveno a bude chránit své území před nelegální migrací. Každý jeden nelegální migrant, který se pokusí překročit hranici Slovenské republiky, bude zadržen,“ uvedl na hranicích s Maďarskem Fico, který o posílení ochrany hranic hovořil už odpoledne po schůzce s ministrem vnitra.

Podle Fica by do akce měly být nasazovány bezpečnostní složky v závislosti na pohybu skupin běženců a další policejní a armádní síly budou v záloze s cílem zabránit větší vlně nelegální migrace.

„Za deset měsíců v roce 2023 přišlo na území Slovenska 46 tisíc nelegálních migrantů. Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ozbrojenými silami nasadí poměrně velkou živou sílu a techniku prakticky na celé zelené hranici s Maďarskem,“ řekl Fico.

Šutaj Eštok dodal, že nelegální migrace na Slovensko se letos zvýšila o více než 700 procent a že očekává její další „velkou vlnu“.

Rizikem je konflikt v Pásmu Gazy, soudí Fico

Za bezpečnostní riziko pro Slovensko označil Fico konflikt v Pásmu Gazy, které Izrael v odvetě za předchozí útoky teroristického hnutí Hamás ostřeluje a vede v něm i pozemní operace.

„Nelegální migrace, pokud nebude pod kontrolou, může způsobit příchod závadových osob napojených na teroristické struktury,“ řekl Fico.

Kontroly už zavedly Česko, Polsko a Rakousko

Bývalá slovenská vláda na začátku října zavedla namátkové kontroly na hraničních přechodech s Maďarskem, odkud na Slovensko proudí migranti ve snaze pokračovat dále do západní Evropy.

Učinila tak v reakci na podobný krok, který vůči Slovensku zavedly Česko, Polsko a Rakousko. Uzavření celé 655 kilometrů dlouhé slovensko-maďarské hranice předchozí vedení slovenské policie, které Šutaj Eštok odvolal, označovalo za nemožné kvůli nedostatku personálu a techniky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoZpravodajka Sedláčková o Starmerově pádu, přešlapu s Epsteinem a charismatu

Pád Keira Starmera, deset let od historického referenda o Brexitu a vzestup nového rozložení politických sil. Britská politika připomíná pouťový kolotoč, ze kterého vypadávají premiéři jeden za druhým. Proč skončil politik, který neudělal fatální chybu? Jakou roli v tom hraje charisma očekávaného nového premiéra Andyho Burnhama a jak se mění vliv Nigela Farage? S britskou zpravodajkou ČT Katarínou Sedláčkovou rozebírá Tomáš Šponar, proč je britská společnost v krizi, zda je návrat k EU stále tématem a co čeká Spojené království pod vedením nové politické generace.
před 10 mminutami

Ve Španělsku zemřelo kvůli vedrům přes dvě stě lidí

Španělsko, které hlásí nejteplejší červnové dny v historii, spojuje s vedry 212 případů úmrtí, uvedla agentura AFP. Tito lidé zemřeli mezi nedělí a středou.
před 16 mminutami

Vláda chystá podnikatelskou misi na Ukrajinu, řekl Babiš před odletem do Gdaňsku

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko budou zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO). Šéf české vlády před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 45 mminutami

Zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo desítky životů. Vláda vyhlásila stav nouze

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 32 mrtvých, dalších 700 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 4 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 11 hhodinami

S pokračujícími vedry v Evropě padají teplotní rekordy

V západní Evropě pokračují extrémní vedra, která ve středu bořila červnové teplotní rekordy a působila obtíže v řadě zemí. Ve Francii se domácnosti v některých částech země potýkaly s výpadky proudu, ve Velké Británii zase museli uzavřít asi tisíc škol. Ve španělské Cantabrii naměřili dokonce celoroční rekord 43,7 stupně Celsia.
před 13 hhodinami

Rok a půl a 98 soudních stání. Netanjahu dokončil výpověď v korupční kauze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu po roce a půl dokončil svou výpověď v procesu, ve kterém čelí obžalobě z korupce. Výpověď premiéra a hlavního obžalovaného v jedné osobě zabrala 98 stání u soudu, uvedly agentura AFP a izraelská média. Mnohá stání musela být zkrácena či odložena kvůli zdravotním problémům či státním povinnostem šéfa vlády. Izraelský premiér obžalobu odmítá a tvrdí, že kvůli vyšetřování „zažil deset let pekla“.
před 14 hhodinami
Načítání...