Slovenská vláda má zájem postavit do státního vlastnictví nový jaderný blok s výkonem do 1200 megawattů, řekl premiér Robert Fico (Smer–SD). První rozhodnutí v této záležitosti by měl kabinet přijmout na svém nadcházejícím zasedání ve středu. Partnera pro výstavbu chce Bratislava vybrat v mezinárodním tendru, přičemž podle ministryně hospodářství Denisy Sakové (Hlas–SD) nemůže technologie pocházet z Ruska. Pro stavbu chce vláda využít stávající infrastrukturu v Jaslovských Bohunicích.
Slovensko chce postavit nový jaderný blok
„Musíme reagovat na energetické potřeby. Jsou odhady, že v příštích dvaceti letech může stoupnout spotřeba elektrické energie na Slovensku až o osmdesát procent. Musí to být zdroj, který bude pod kontrolou státu, což nám umožní zvládat i krizové situace,“ řekl Fico. Ještě loni v listopadu zmiňoval spolupráci s Českem na výstavbě nového jaderného bloku nebo využití malých modulárních reaktorů.
„Z politického hlediska si nedokážeme představit, že by technologie přišla z Ruské federace. Bude připravena soutěž,“ prohlásila po schůzce s Ficem ministryně hospodářství Saková k chystané nové elektrárně. Dodala, že tendr by chtěla ukončit ještě současná vláda, která nastoupila do úřadu na čtyřleté období loni.
Fico: Využití Jaslovských Bohunic urychlí povolovací řízení
Podle Fica chce stát při výstavbě elektrárny využít stávající infrastrukturu v Jaslovských Bohunicích, kde Bratislava v letech 2006 a 2008 kvůli závazkům vůči EU odstavila dva bloky starší atomové elektrárny V1. Zároveň tam největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), provozuje vlastní jadernou elektrárnu. Fico uvedl, že výběr této lokality urychlí povolovací řízení.
Slovensko přitom už dříve začalo připravovat projekt nové jaderné elektrárny ve spolupráci s Českem. V roce 2009 za prvního Ficova kabinetu byla kvůli tomu založena firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ve které 51 procent akcií kontroluje slovenské ministerstvo hospodářství a zbylý podíl má česká elektrárenská skupina ČEZ. Původně se počítalo s tím, že výstavba tohoto jaderného zdroje začne v roce 2014.
Atomové elektrárny mají hlavní podíl na výrobě elektřiny na Slovensku. SE loni připojily do energetické sítě dokončený třetí blok Jaderné elektrárny Mochovce. Do dokončovaného čtvrtého bloku v Mochovcích by podle SE mělo být palivo zavezeno v příštím roce. Dostavba této elektrárny se výrazně opozdila a prodražila.
Výstavbu nových jaderných bloků připravuje také Česko. Závaznou nabídku na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v Česku podali oba vládou oslovení zájemci, tedy korejská KHNP a francouzská EDF. Společnost ČEZ nabídky zanalyzuje, o vítězi i počtu stavěných bloků pak v létě rozhodne vláda. První blok v Dukovanech by měl být hotový do roku 2036.