Slováky trápí drahota a nízké platy. V předvolební kampani rezonovalo i ukrajinské obilí

3 minuty
Události ČT: Příští slovenská vláda bude muset řešit vysokou inflaci i nízké mzdy
Zdroj: ČT24

Slovensko čekají v sobotu předčasné parlamentní volby. Strany se v kampani předháněly, kdo dokáže účinněji posílit ekonomiku země. Slováky trápí hlavně přetrvávající vysoká inflace a současně nízké platy. V kampani rezonoval také spor s Kyjevem ohledně zákazu dovozu ukrajinského obilí.

Stejně jako Polsko a Maďarsko i Slovensko upřednostnilo v otázce ukrajinské úrody domácí zemědělce. „Obilí z Ukrajiny konkuruje nízkou cenou. Takže naše obilí je těžko prodejné,“ upozornil majitel zemědělského podniku Viliam Kompas.

Pokud se nenajde řešení, zákaz prodeje ukrajinského obilí na Slovensku bude platit až do konce roku. Rozhodnutí v této otázce možná čeká už na příští vládu.

Zdražování základního zboží

Ochrana domácích obilnářů sice přitáhla v kampani značnou pozornost, před stranami přitom stojí ekonomické výzvy, na které je podle znalců nutné dívat se z mnohem většího nadhledu. Kupříkladu inflace na Slovensku zůstává druhá nejvyšší v Evropské unii. Lidem podražily základní věci jako jídlo, energie a bydlení.

Byty na Slovensku patří vzhledem k platům mezi nejdražší v Evropě, stejně tak jídlo. I když inflace z lednových patnácti procent výrazně klesla, na cenách to příliš vidět není.

„Medicína, kterou nabízejí jednotlivé strany, je do značné míry jednoduchá, populistická. V různých obměnách se tu hovoří o regulaci cen potravin, o nějakém dohledu nad cenami,“ všímá si ekonom z Institutu ekonomických a společenských analýz Martin Vlachynský.

Zároveň schodek slovenského rozpočtu je vůbec nejvyšší v celé Unii, oproti Česku skoro dvojnásobný. „Příští rok má být také podle předpokladů nejvyšší v celé Unii,“ podotkl Vlachynský s tím, že tohle ale příliš téma není.

Euro
Zdroj: ČT24

Nízké platy

Co naopak mezi tématy nechybí, jsou nízké platy Slováků, které průměrně v přepočtu činí 34 700 korun. Hůře už je na tom v Unii jen Bulharsko a Řecko. „V současnosti platy zdaleka nejsou vysoké, ale v podstatě dokážou pokrýt základní potřeby slovenského obyvatelstva,“ míní ekonom Vladimír Baláž ze Slovenské akademie věd.

Přesto mají platy v budoucnu spíš stagnovat. Podle expertů je za tím i slabá pružnost. Po těžkém průmyslu Slovensko příliš spoléhá třeba na ten automobilový. „Růst v podobě nových automobilek do jisté míry naráží na své limity. To už je potom otázka slovenského vysokého školství, celkového vzdělávání na Slovensku, odchodu kvalifikované pracovní síly,“ konstatoval Vlachynský.

Na vzdělávání a výzkum dává země ročně jen jedno procento HDP. Právě takové vklady se přitom v očích ekonomů vrátí a navíc zaručí, že zásoby ve státní kase nebudou tak rychle mizet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému. Ten doufá v pragmatismus

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu prohlásil, že kdyby Zelenskyj chtěl, mohl přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelská armáda převzala těla čtyř rukojmí od Červeného kříže

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo Červenému kříži (ČK) rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmí, která ozbrojenci unesli živá z jižního Izraele při svém útoku 7. října 2023. Izraelská armáda ve čtvrtek krátce nato oznámila, že těla od pracovníků ČK převzala, což potvrdila i kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéfem FBI se stane Kash Patel, oddaný spojenec Trumpa

Republikány ovládaný Senát Spojených států potvrdil ve čtvrtek těsnou většinou Kashe Patela do funkce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v čele nejvýznamnější americké vyšetřovací agentury tak stane jeden z jejích častých kritiků a oddaný spojenec staronového prezidenta Donalda Trumpa.
před 8 hhodinami

Rétorika je vyhrocená, říká Vondráček. Trump podle něj „odhodil rukavice“

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček věří, že americký prezident Donald Trump má šanci zajistit na Ukrajině dlouhodobý mír a že o to také upřímně usiluje. Současná situace je podle něj dlouhodobě neudržitelná. Na dotazy moderátora v pořadu Interview ČT24 ohledně ruské války na Ukrajině, postoji k Moskvě či k Trumpově strategii pro ukončení konfliktu ale Vondráček jen málokdy vyjádřil jasný názor a radši se odvolával na „diplomatickou zdrženlivost“.
před 9 hhodinami

Zelenskyj: Kyjev je připraven dohodnout se s Trumpem o bezpečnosti a investicích

Ukrajina je připravena na silnou dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o investicích a bezpečnosti, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s Trumpovým vyslancem pro rusko-ukrajinskou válku Keithem Kelloggem. Jeho návštěva v Kyjevě se konala v době, kdy se stupňují Trumpovy slovní výpady proti Zelenskému.
před 10 hhodinami

Evropa zahájila s USA jednání o clech

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič zahájil ve Washingtonu se svými americkými protějšky rozhovory o clech. Snahou Evropské komise je odvrátit možné zavedení amerických cel na evropské výrobky, zejména na automobily.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Británie chce dostat na Ukrajinu desetitisíce vojáků, tíží ji historická lekce

Velká Británie se ujala iniciativy ohledně zajištění bezpečnostních záruk pro Kyjev po případném uzavření dohody o klidu zbraní. Premiér Keir Starmer představí USA plán na vyslání třiceti tisíc evropských vojáků na Ukrajinu v rámci mírové mise, píše Telegraph. Britové mají Rusko za hrozbu od špionážních kauz z dob studené války a otrav bývalých ruských agentů na britské půdě. Londýn se navíc poučil z neúspěšné politiky appeasementu, která ve 30. letech posílila Adolfa Hitlera.
před 14 hhodinami

Začaly přípravy na soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu se konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...