Rusové protestují proti skládce. Vlak má vozit odpadky z Moskvy stovky kilometrů do tajgy

3 minuty
Události: Protest proti skládce u ruského Šiesu
Zdroj: ČT24

Ruskem otřásá další vlna protestů spojených s nakládáním s odpadem. Po demonstracích proti skládkám v okolí Moskvy se aktivisté přesunuli dále na severovýchod do Archangelské oblasti. Právě tam totiž vzniká obří skládka pro netříděný odpad z hlavního města. Odpůrci kritizují tajnosti kolem příprav a varují, že hrozí ekologická katastrofa, která by mohla zasáhnout i jiné země v Evropě. Policisté se snaží protestům zamezit a zadržují aktivisty. Na místě však už vzniklo stanové městečko.

Na místo, kde má být největší skládka v Evropě, není jednoduché se dostat. Policie uzavřela přístupové cesty. Na mýtinu u Šiesu ležícího asi 1200 kilometrů severovýchodně od Moskvy na hranicích Archangelské oblasti a Republiky Komi však přicházejí další a další odpůrci. „Který dobrý hospodář k sobě pustí cizího člověka s jeho smetím? Samozřejmě žádný,“ říká aktivistka Ljudmila Vlasovová.

Odpad se má na místo převážet vlakem. Každý den má přijet souprava o 56 vagonech, každý se sedmdesátitunovým nákladem. Ročně má u Šiesu skončit na dva a půl milionů tun odpadu z Moskvy. Čtvrtina všeho, co ruské hlavní město za rok vyprodukuje.

Lidem mimo jiné vadí, že jim úředníci i politici o chystané stavbě skládky lhali. „Říkali, že tu bude vojenský objekt, potom přišli s lesním kombinátem, později s těžbou bauxitu a nakonec řekli, že tu žádná stavba nebude,“ popisuje odpůrce skládky Jurij Šigerev.

Noční soudy s aktivisty

Skládka vzniká na třech tisících hektarech uprostřed lesů, bažin a rašelinišť. Nejbližší obec je vzdálená asi dvacet kilometrů. Divočina je domovem vlků, lišek i medvědů. Obavy z ekologických dopadů však zdaleka nejsou jen lokální. „Karcinogeny z odpadů zasáhnou Evropu. Vítr, déšť a sníh to vše roznesou,“ varuje například aktivistka Světlana Babjenková.

Hrozbu může představovat i blízkost plynovodu Nord Stream. Kdyby se skládka vzňala a požár se rozšířil, mohlo by to poškodit trubky s plynem a vyvolat ekologickou katastrofu.

Protesty sílí, stejně jako reakce policie. „Odvážejí nás v noci rovnou k soudu, ty zasedají rovněž v noci,“ popisuje aktivistka Taťána Ploskajová. Odpůrci stavby končí s peněžitými tresty, ale i několika dny za mřížemi.

Kritici protestují proti stavbě už od podzimu. O pomoc požádali mimo jiné prezidenta Putina. Ten 16. května slíbil, že promluví s archangelským gubernátorem Igorem Orlovem i s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem. Na plánu skládky se však zatím nic nezměnilo.

Odpadová bezradnost státu

Protesty proti neschopnosti úřadů nakládat s odpady tak, aby to neobtěžovalo lidi v sousedství skládek nebo nevyvolávalo obavy ekologů, se v zemi objevují už několik let. Velkou nevoli vyvolal plán na stavbu skládky u Volokolamska v Moskevské oblasti. Demonstrovalo se i v dalších nejméně pěti místech v okolí hlavního města.

Následovaly kontroverze ohledně plánu vyvážet moskevský odpad o kus dál nedaleko Jaroslavle. Proti němu vystupovaly stovky lidí. Problémy s odpadky dlouhodobě sužují také město Murmansk. A bez protestů se teď neobešel ani pokus odsunout problém ještě dál do Šiesu v tajze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 59 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 2 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 6 hhodinami
Načítání...