Rusové poslali na Charkov rakety. Okupanti postupují u Kupjansku, přiznal Kyjev

Ruské síly v noci na neděli útočily na ukrajinská města Charkov a Záporoží. V centru Charkova se ozývaly výbuchy, napsal list Ukrajinska pravda. Rusové podle místních ukrajinských představitelů použili celkem čtyři rakety S-300. V některých částech Záporoží na jihovýchodě země kvůli útokům přestala fungovat elektřina. V Charkovské oblasti zemřel jeden člověk a další utrpěl zranění, sedm lidí bylo zraněno v Záporožské oblasti. Kyjev později během dne připustil, že Rusům se daří postupovat na východě země směrem na Kupjansk, naopak u Bachmutu mají dílčí úspěchy Ukrajinci. Večer pak Ukrajinci hlásili další sérii útoků na Charkov.

Rakety S-300 byly původně zkonstruovány k protivzdušné obraně, ale ve válce proti Ukrajině je Rusové nasadili i proti pozemním cílům, i když v takovém případě se nevyznačují přílišnou přesností.

Nejtěžší boje se podle nedělního hlášení ukrajinského generálního štábu stále odehrávají na východě země, především u měst Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka. Za uplynulý den se ukrajinské a ruské jednotky v těchto oblastech střetly nejméně 39krát, uvádí Kyjev.

„Za posledních 24 hodin Rusko vypálilo na území Ukrajiny dva útočné drony íránské výroby Šáhed, dvě střely Kh-22 a dvě protiletadlové řízené střely,“ sdělil ukrajinský generální štáb. Nepřítel podle něj také provedl čtyřicet vzdušných úderů a 46krát pálil ze salvových raketometů.

Urputné boje o strategický Kupjansk

Ukrajinské síly se u Kupjansku brání postupu ruských jednotek, připustila odpoledne v příspěvku na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. „Situace na východní frontě se poněkud zhoršila. Nepřítel dva dny za sebou aktivně postupuje ve směru na Kupjansk v Charkovské oblasti. Jsme v defenzivě. Odehrávají se tu urputné boje, pozice obou stran se dynamicky mění několikrát za den,“ uvedla Maljarová.

Kupjansk, který leží na řece Oskol zhruba čtyřicet kilometrů od hranic s Ruskem, je důležitým železničním uzlem. Ruská armáda ho dobyla krátce po začátku invaze loni v únoru a využívala ho na své zásobovací trase pro jednotky na východě Ukrajiny. Ukrajinské síly nad ním obnovily kontrolu loni v září a frontová linie se nyní nachází jen několik kilometrů východně od města.

Ukrajinské jednotky nyní podle Maljarové denně postupují jižně od města Bachmut v Doněcké oblasti, o který vede Kyjev a Moskva tvrdé boje už několik měsíců. „Na severním křídle se snažíme udržet obsazené pozice, nepřítel útočí,“ sdělila představitelka ministerstva obrany, podle které se obě strany vzájemně ostřelují i přímo ve městě.

Ukrajinci změnili taktiku, všímají si analytici

Americký Institut pro studium války (ISW) v nejnovější zprávě uvedl, že ukrajinská armáda upravila svou protiofenzivní strategii tak, aby minimalizovala ztráty. Podle listu The New York Times nejmenovaní američtí a evropští představitelé odhadují, že ruské síly zničily během prvních dvou týdnů protiofenzivy až pětinu ukrajinských zbraní dodaných Západem.

Míra ztrát ale klesla v následujících týdnech na deset procent díky změně strategie. The New York Times upozornil, že ukrajinská armáda se nyní více zaměřila na vyčerpání ruských sil dělostřelectvem a raketami dlouhého doletu namísto rozsáhlých útoků. Osvobozování území tak ovšem probíhá pomaleji, píše ISW.

„Ukrajincům se podařilo úspěšně vypořádat s velmi nepříznivou situací pro ofenzivu. Bojiště je dominováno obranou, kontrolováno bezpilotními prostředky, protivník má velmi dobrý přehled o tom, co se děje. Ve chvíli, kdy Rusko vybudovalo poměrně hluboké a dobře připravené obranné linie, bylo pro Ukrajince těžké postupovat rychle. S tím se dokázali vypořádat změnou taktiky,“ hodnotí Jan Ludvík z Pražského centra pro výzkum míru. 

Podle něj se ale může stát i to, že se Ukrajincům tímto způsobem nikdy nepodaří výrazný průlom a opotřebovací válka bude trvat ještě dlouho.

Ruský vládce Vladimir Putin v neděli prohlásil, že ukrajinská protiofenziva selhává. „Všechny pokusy nepřítele prorazit naši obranu… nebyly během celé ofenzivy úspěšné,“ uvedl Putin. „Naše jednotky se chovají hrdinsky, pro nepřítele nečekaně v některých oblastech samy přecházejí do útoku, zaujímají nejvýhodnější pozice,“ dodal šéf Kremlu.

Rusko tvrdí, že zničilo bezpilotní letouny nad Sevastopolem

Ruská agentura TASS uvedla, že Rusko v neděli brzy ráno zmařilo pokus ukrajinské armády zaútočit v oblasti Sevastopolu na Krymu. „Žádné objekty ve městě ani na vodní hladině nebyly poškozeny,“ tvrdí Moskvou dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Útok podle něj směřoval proti přístavu a dvěma čtvrtím města.

Podle ruského ministerstva obrany byly dva bezpilotní letouny sestřeleny nad Černým mořem ve velké vzdálenosti od pobřeží. Pět jich prý bylo zachyceno ruskými systémy pro elektronický boj. Zničeny údajně byly rovněž dva podvodní drony nalezené v severní části Černého moře.

Gubernátor ruské Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov v neděli obvinil ukrajinské síly z ostřelování města Šebekino poblíž ukrajinské hranice. Rakety Grad podle gubernátora zasáhly oblast místního trhu a poškodily jednu budovu a dvě auta. Při útoku zemřela podle Gladkova jedna žena, která jela na kole.

Zprávy z místa nebylo možné nezávisle ověřit, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina se k útoku na Krym ani k situaci v Bělgorodské oblasti nevyjádřila. Kyjev prakticky nikdy nekomentuje útoky na cíle uvnitř Ruska nebo v Kremlem okupovaných částech Ukrajiny, poznamenává agentura Reuters. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014.

Nynější plnohodnotná válka na Ukrajině, označovaná za nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války, v neděli pokračuje 508. dnem. Počet potvrzených civilních obětí války podle údajů OSN překročil devět tisíc, včetně více než pěti set dětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 5 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 6 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...