Ruský soud zakázal vlivné hnutí Za lidská práva. Podle úřadů jde o „zahraničního agenta“

Moskevský soud rozhodl o zákazu hnutí Za lidská práva. Potvrdil to zakladatel a ředitel hnutí Lev Ponomarjov, který se proti rozsudku odvolá. Soud konstatoval údajné mnohonásobné porušení zákona. Organizace je jednou z nejstarších a nejuznávanějších svého druhu, v zemi působí už od roku 1997.

O likvidaci hnutí Za lidská práva informovala agentura Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Soud organizaci zakázal další činnost kvůli tomu, že podle něho mnohokrát porušila zákon. Ponomarjov, který je původní profesí fyzik, chce rozsudek napadnout u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ponomarjovovu hnutí pomáhají zejména americké nadace. RFE/RL připomíná, že organizace nejdříve loni na podzim přestala dostávat peníze od státu a letos v únoru ji úřady zařadily mezi „zahraniční agenty“.

Mezi „zahraničními agenty“ skončil i Navalného fond

Tuto nálepku udělují ruské úřady na základě zákona z roku 2012, podle kterého se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti považuje nově za „zahraničního agenta“ i Fond boje s korupcí FBK opozičního předáka Alexeje Navalného.

Ministerstvo tvrdí, že Navalného organizace dostala peníze od jisté americké společnosti a španělského státního příslušníka. Jenže majitelem oné americké firmy se ukázal být ruský občan, který řekl, že FBK poslal 50 dolarů (přes 1140 korun) sám za sebe a ne v zastoupení společnosti.

Zmíněný španělský občan zase nedokázal jasně vysvětlit, proč fondu poslal 140 tisíc rublů (asi 50 140 korun), a vedení nadace je přesvědčeno o tom, že zřejmě nešlo o skutečný dar, ale o provokaci, jejímž cílem bylo právě zařazení FBK mezi „zahraniční agenty“.

Navalnyj tvrdí, že ruské úřady se organizace bojí, protože odhaluje korupci mezi představiteli státní moci. FBK tento nejznámější ruský opoziční aktivista založil v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil
kromě jiných premiéra Dmitrije Medvěděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Nový poradce Putina pro lidská práva vzbuzuje obavy

Lidskoprávní aktivisté i opoziční média mají obavy z dalšího utužení poměrů v Rusku poté, co prezident Vladimir Putin v říjnu vyměnil šéfa prezidentské rady pro lidská práva Michaila Fedotova, který v uplynulých letech dokázal často vystupovat jako tvrdý kritik poměrů v zemi. Nahradil ho k režimu loajální televizní novinář Valerij Fadějev, člen vedení vládnoucí strany Jednotné Rusko.

„Je to další krok ke zničení občanské společnosti,“ reagoval Ponomarjov. Ten ocenil, že za Fedotovova vedení dokázala rada pravidelně předkládat Putinovi „absolutně objektivní zprávy o situaci v zemi“.

„Dokud byla opozice slabá a nemohla počítat s úspěchem ve volbách, tak i kritická část rady byla neškodná,“ míní politolog Alexej Makarkin.

„Teď se politický boj v mnoha oblastech zostřil, a tak státní orgán hlásající opoziční myšlenky vypadá méně snesitelně než dříve. Teď platí princip 'pokud pracuješ pro režim, nesmíš ho kritizovat'. Proto se objevuje Fadějev, od kterého se dá čekat důraz na sociální a ekonomická práva a na podporu práv Rusů v zahraničí,“ řekl politolog listu Vedomosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 4 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 7 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 8 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 11 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...