Rusko vyhošťuje cizince i bez rozhodnutí soudu

3 minuty
Rusko vyhošťuje cizince i bez rozhodnutí soudu
Zdroj: ČT24

V Rusku může ministerstvo vnitra vyhostit ze země cizince v některých konkrétních případech i bez rozhodnutí soudu. Právní normu schválily ve zrychleném řízení obě komory parlamentu a podepsal ji vůdce Vladimir Putin. Cizinci, u kterých ruské ministerstvo vnitra už rozhodlo o jejich vyhoštění, mohou v závažných případech skončit i ve vazbě. Ta má trvat maximálně 48 hodin. Kvůli možnému zneužití nový zákon kritizují ruští lidskoprávní aktivisté i někteří právníci.

Mimosoudní deportace cizinců mohou v Rusku následovat konkrétně za pití alkoholu na veřejnosti, násilnosti na stadionech nebo za pašování drog. Hrozí ale také za protizákonnou misijní činnost nebo za propagaci netradičních sexuálních praktik.

„Je to obrana takzvaných – pouze tak to můžu nazvat – tradičních hodnot, které prosazuje Vladimir Putin. Je to i homofobie a nenávist k cizincům,“ kritizuje opatření Světlana Gannuškinová z lidskoprávního organizace Občanská pomoc, která se mimo jiné zabývá pomocí cizincům. Nový zákon podle ní přináší i další rizika. „Bohužel všechny tyto zákony, které dávají nekontrolovatelnou pravomoc orgánům ministerstva vnitra, způsobí nárůst korupce,“ obává se Gannuškinová.

„Když zadrží cizince, tak je dlouho drží na policejním oddělení. Tam jim naznačí úplatek. Ten se ale oni bojí zaplatit, protože by kvůli němu mohli skončit ve vězení,“ vysvětluje právník Muhammad Sobirov, který pomáhá hlavně pracujícím cizincům ze střední Asie. Jejich postavení se v zemi výrazně zhoršilo po březnovém útoku teroristického komanda v koncertní síni v Krasnogorsku nedaleko Moskvy. Tehdy islámští teroristé postříleli více než 140 lidí, další stovky zranily.

Agenti ruské tajné služby FSB posílají podle Sobirova už teď cizince zpět třeba i hned po příletu do země. „Vrací je jenom kvůli tomu, že najdou třeba něco podezřelého na sociální síti Telegram,“ dodal Sobirov.

Podle oficiálních údajů pracuje v Rusku zhruba deset milionů cizinců, hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ruská ekonomika se bez nich prakticky neobejde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 11 mminutami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti".
před 2 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 4 hhodinami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí, na vstup se čeká kolem dvou hodin. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 6 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 8 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 9 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 9 hhodinami
Načítání...