Rusko tvrdí, že čelilo útoku dronů, tři lidé zemřeli. Zásahy bezpilotními letouny hlásí i Ukrajina

Rusko v noci na neděli čelilo rozsáhlému útoku dronů, z nichž se 35 nad osmi různými regiony podařilo zničit, informovala ráno agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Při úderu v Krasnodarském kraji zemřel jeden člověk a ve zdejší rafinerii ve Slavjansku vypukl požár. V Bělgorodské oblasti podle tamního gubernátora Vjačeslava Gladkova zemřela šestnáctiletá dívka, následně informoval o druhém mrtvém. Útoky bezpilotními letouny jsou hlášeny i z Moskvy, kde se ale podle starosty Sergeje Sobjanina obešly bez následků. Úřady ale oznámily, že kvůli útokům byl omezen provoz na tamních letištích. Útoky hlásí i Ukrajina, která podle agentury Ukrinform sestřelila nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí čtrnáct dronů.

„Podle předběžných informací v době útoku bezpilotních letounů zemřel jeden člověk, předběžná příčina smrti – infarkt,“ sdělilo operační velitelství Krasnodarského kraje, který sousedí s okupovaným ukrajinským poloostrovem Krym.

Úřady také uvedly, že na rafinerii zaútočilo několik bezpilotních letounů, které se podařilo zničit. V důsledku pádu jednoho z nich ale v zařízení na zpracování ropy vypukl požár. Rafinerie byla evakuována a oheň se podle agentury Reuters podařilo uhasit kolem sedmé hodiny ranní středoevropského času.

Dalších několik bezpilotních strojů se pak podle ruského ministerstva obrany podařilo ruské protivzdušné obraně během dne sestřelit nad Bělgorodskou a také Kalužskou oblastí jihozápadně od Moskvy. Ruská armáda podle TASS také oznámila, že sestřelila ukrajinský vrtulník směřující do Bělgorodské oblasti.

Další útoky drony byly v noci na neděli zaznamenány u Moskvy či v Bělgorodské, Rostovské, Jaroslavské a Kalužské oblasti. Na Bělgorodskou oblast Ukrajinci v neděli ráno podle ruského ministerstva obrany vypálili nejméně dvanáct raket, které protivzdušná obrana zničila, píše Reuters. V oblasti zemřela 16letá dívka poté, co výbuch dělostřeleckého granátu vypáleného z Ukrajiny zapálil dům její rodiny, píše agentura Reuters s odkazem na vyjádření tamního gubernátora Gladkova. Ten odpoledne doplnil, že při novém ukrajinském ostřelování Bělgorodu zemřel muž a dalších 11 lidí bylo zraněno. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Útok dronů podle Moskvy zasáhl také volební místnost v Záporožské oblasti na Ukrajině, kterou Rusko zčásti okupuje. Třetím a posledním dnem tam v rozporu s ukrajinským i mezinárodním právem pokračují ruské prezidentské „volby“. Podle agentury TASS začala budova hořet, nikdo však nebyl zraněn.

Omezení provozu na letištích

Ruské úřady v neděli z bezpečnostních důvodů krátkodobě omezily provoz na moskevských letištích Domodědovo a Vnukovo a také v Žukovském u Moskvy. Nad oblastí bylo sestřeleno pět ukrajinských dronů, uvedl podle agentury Reuters Sobjanin. Krátkodobě byla zastavena také silniční doprava na mostě spojujícím okupovaný ukrajinský poloostrov Krym s pevninským Ruskem.

„Aby byla zajištěna bezpečnost letů civilních letadel, byla dnes od 9:39 moskevského času (7:39 SEČ) zavedena omezení provozu letišť Vnukovo, Domodědovo a letiště v Žukovském,“ napsala v neděli ruská federální agentura pro leteckou dopravu. Zanedlouho oznámila, že byla opatření odvolána.

Rusko z útoků obviňuje Ukrajinu, proti níž už více než dva roky vede válku. Podle Moskvy chce Kyjev tímto způsobem narušit třídenní „volby“ ruského prezidenta, které dnes končí a mají vytvořit zdání legitimity pro další období Vladimira Putina.

Ruskojazyčný server BBC napsal, že za uplynulý týden drony zaútočily již na šest ruských rafinerií.

Útoky dronů hlásí i Ukrajina

Ukrajina nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí v noci na neděli sestřelila čtrnáct dronů, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinskou armádu.

„V noci ruské teroristické síly opět uskutečnily masivní útok dronů v Oděské oblasti. Intenzivní bojová činnost trvala asi tři hodiny,“ sdělily ozbrojené síly. Všechny drony kromě jednoho byly sestřeleny právě nad Oděskou oblastí.

Ani nasazení protivzdušné obrany však podle armády nezabránilo některým zásahům. V oblasti na jihu Ukrajiny tak byly poškozeny dva zemědělské podniky a zničeno několik průmyslových budov. Požáry se podařilo uhasit, zraněn nikdo nebyl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Zároveň se vyslovili pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking, informují tiskové agentury.
14:04Aktualizovánopřed 16 mminutami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
19:38Aktualizovánopřed 24 mminutami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
08:08Aktualizovánopřed 26 mminutami

Dvanáct zemí vyjádřilo ve Varšavě podporu Ukrajině, Maďarsko bylo proti

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře v úterý dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace summitu Iniciativy Trojmoří věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda je vůči Moskvě vstřícná. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu prohlásil, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se o své zkušenosti podělit.
11:57Aktualizovánopřed 57 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Hlasy se po uzavření volebních místností stále ještě sčítají.
05:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německá prokuratura obvinila ze špionáže bývalého spolupracovníka politika AfD

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu, informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo, kterého policie před rokem zadržela.
16:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové vrátili tělo ukrajinské novinářky se stopami mučení a chybějícími orgány

Tělo ukrajinské novinářky Viktorije Roščynové, která zemřela v ruském zajetí, vykazuje známky mučení, vyplývá z informací ukrajinské prokuratury. O případu sedmadvacetileté reportérky, která v roce 2023 zmizela na Rusy okupovaném území a zemřela za nejasných okolností, informuje několik médií. Společně se pokusila rekonstruovat události vedoucí k novinářčině zajetí, její další osud i okolnosti její smrti.
před 2 hhodinami

Dachau prošly statisíce vězňů, mnoho mučitelů uteklo

Před osmdesáti lety byl osvobozen jeden z posledních tehdy ještě fungujících nacistických koncentračních táborů Dachau. Za dvanáct let existence prošlo vyhlazovacím zařízením nejméně dvě stě tisíc lidí, přes čtyřicet tisíc z nich zahynulo. Tábor byl prvním svého druhu určený původně pro politické vězně nacistů. Zařízením prošly také téměř tři tisíce evropských katolických duchovních, připomněl historik z Masarykova ústavu Akademie věd Michal Pehr.
před 3 hhodinami
Načítání...