Rusko má zaplatit Naftogazu pět miliard dolarů, nařídil soud v Haagu

Soud v nizozemském Haagu v arbitráži nařídil Rusku zaplatit kompenzaci pět miliard dolarů (106 miliard korun) za to, že v roce 2014 na Krymu nezákonně vyvlastnilo majetek ukrajinské státní plynárenské firmy Naftogaz. Oznámil to šéf ukrajinského podniku. Rusko uvedlo, že se musí s verdiktem nejprve seznámit.

„Z Haagu přijde více verdiktů ve prospěch Ukrajiny,“ uvedl na webu firmy šéf Naftogazu Oleksij Černyšov. Jde podle něj o „klíčové vítězství na energetické frontě“. Rusko v roce 2014 ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem anektovalo. Západní státy na to zareagovaly sérií protiruských sankcí.

„Navzdory snaze Ruska bránit spravedlnosti, arbitrážní tribunál Rusku nařídil kompenzovat Naftogazu ztráty částkou pět miliard dolarů,“ píše se ve sdělení ukrajinského podniku. „Rusko musí toto rozhodnutí splnit v souladu se svými závazky podle mezinárodního práva,“ stojí dále. 

Podnik sdělil, že pokud Rusko odmítne zaplatit dobrovolně, může zahájit „proces uznání a přijetí k výkonu rozhodnutí na území těch států, kde se nacházejí aktiva Ruské federace“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters řekl, že Moskva bude muset verdikt arbitrážního soudu nejprve analyzovat. Strany sporu verdikty arbitrážních soudů někdy interpretují odlišně.

Naftogaz měl na Krymu i ropnou a plynárenskou firmu Čornomornaftogaz, která produkovala významné objemy plynu z Černého moře. Ukrajinský podnik nesdělil nic podrobnějšího k tomu, na jaká ruská aktiva v zahraničí by se mohl zaměřit. Západní vlády se už v rámci sankcí zaměřily na některá významná mezinárodní aktiva ve vlastnictví Ruska, například na superjachty ruských oligarchů.

Lze očekávat další verdikty pro Ukrajinu

Analytik společnosti BlueBay Asset Management Tim Ash uvedl, že rozhodnutí je obrovským právním vítězstvím pro Ukrajinu. Podle něj lze očekávat další verdikty v tomto duchu.

Naftogaz je pro ukrajinskou vládu důležitým zdrojem příjmů, předloni se na celkových rozpočtových příjmech státu podílel téměř sedmnácti procenty. Před současným konfliktem podnik zaměstnával více než 50 tisíc lidí. Naftogaz teď jedná s investory o restrukturalizaci dluhu, díky čemuž by se firma dostala z vleklé platební neschopnosti, ve které je od loňského července.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 17 mminutami

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 53 mminutami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 3 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na sto tři. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 6 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 6 hhodinami
Načítání...