Rusko hrozí, že bude považovat lodě mířící na Ukrajinu za přepravce vojenského nákladu

Rusko bude od čtvrtka 20. července považovat všechny lodě, které poplují do ukrajinských černomořských přístavů, za potenciální dopravce vojenského nákladu. Podle agentury TASS to ve středu uvedlo ruské ministerstvo obrany s tím, že některé části Černého moře byly prohlášeny za „dočasně nebezpečné“ pro plavbu. Moskva v pondělí uvedla, že pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty.

„V souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a zredukováním námořního humanitárního koridoru budou od 00:00 hodin moskevského času dne 20. července (středečních 23:00 SELČ) všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce nákladů vojenského zaměření,“ uvedl ruský resort obrany.

Země, pod jejichž vlajkou taková plavidla poplují, bude Rusko podle ministerstva považovat za zapojené do konfliktu na straně Kyjeva. Moskva rovněž prohlásila „řadu míst v severozápadní a jihovýchodní části mezinárodních vod Černého moře za dočasně nebezpečné pro plavbu“.

Bezpečnostní expert Otakar Foltýn ve vysílání ČT24 sdělil, že prohlášení ruského ministerstva obrany je další výhružkou, která má zastrašovat a naznačit, že lodě mohou být cílem. Zvyšuje to prý ceny pojištění a dopravce to může odradit. Co však Rusové reálně udělají, se podle něj říct nedá.

Ukrajina: Rusko chce působit problémy na globálním jihu

Ukrajina se brání ruské vojenské agresi od loňského února. Součástí ujednání ohledně přepravy zemědělských produktů z Ukrajiny zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné také ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících ze tří ukrajinských přístavů – Oděsy, Čornomorsku a Južneho.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na pondělní oznámení Moskvy uvedl, že je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska.

Jeho země mezitím už druhou noc v řadě čelila masivním ruským vzdušným útokům, které se podle ukrajinského letectva zaměřily na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny a zasažen byl také přístav v Oděse. Podle Zelenského Rusové údery úmyslně zaměřili na zařízení pro vývoz ukrajinského obilí.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že útokem na Oděsu chce Rusko působit problémy v zemích globálního Jihu. Ty jsou mnohdy na dovozu ukrajinského obilí závislé.

Studio ČT24: Bezpečnostní analytik Foltýn k aktuální situaci na Ukrajině (zdroj: ČT24)

Ruské ministerstvo obrany dříve během dne uvedlo, že při masivním vzdušném útoku ze středeční noci zasáhlo vojenské cíle v Oděse a jejím okolí, včetně průmyslových objektů a skladů paliv a munice. O den dříve Moskva tvrdila, že její tehdejší útoky na Oděsu a Mykolajiv byly odvetou za pondělní poškození Krymského mostu.

Ruský vůdce Vladimir Putin na zasedání vlády prohlásil, že Moskva se „okamžitě“ vrátí k obilným dohodám, jakmile budou splněny její podmínky. Západní země podle něj „vykleštily a překroutily“ původní humanitární podstatu dohody.

Mluvčí Kremlu zároveň bez bližších detailů i důkazů obvinil Ukrajinu, že bezpečné koridory určené pro přepravu zemědělských produktů v Černém moři využívala pro vojenské účely.

Načítání...