Už v sobotu bude gruzínský sbor volitelů vybírat nového prezidenta. Očekává se, že se jím stane kandidát vládní strany Gruzínský sen Michail Kavelašvili. Ta v posledních týdnech čelí masovým protestům kvůli tomu, že přerušila přístupová jednání země s Evropskou unií. Lidé se v ulicích gruzínských měst sešli i v pátek, již šestnáctou noc v řadě. Potírání demonstrantů i perzekuci prozápadní opozice ze strany úřadů provázejí násilnosti.
Rozbouřená Gruzie v sobotu volí prezidenta
Výjevy, které mohou působit až drasticky, už se neomezují pouze na protesty před parlamentem v Tbilisi. Brutálních zákroků už se podle dostupných informací nedopouštějí jen uniformovaní policisté. A jejich terčem už nejsou pouze demonstranti. Maskovaní muži napadli v ulicích i novináře. Na opozičního politika si zase počkali u jeho kanceláře.
On sám o strůjci útoku nemá pochyby, podle něj za ním stojí vláda, kterou demonstranti označují za proruskou. „Paranormální vláda, která se patologicky bojí svobody a demokracie,“ doplnil Koba Chabazi, člen opoziční strany Koalice pro změnu.
Narůstá policejní násilí
Protesty naplno propukly poté, co kabinet přerušil přístupová jednání s EU. Ve vazbě skončily stovky lidí, často zraněných. „Využívají se speciální prostředky, narůstá počet případů policejního násilí, z kterého se teď stává skutečný organizovaný zločin,“ tvrdí členka asociace mladých gruzínských právníků Tamar Onianiová.
Vláda za zdroj násilností naopak označuje opozici a demonstranty. A kritizuje zahraniční média za to, že nevěnují pozornost více než sto padesáti policistům, kteří byli během zásahů také zraněni. „Většina z nich utrpěla různé druhy popálenin a poranění na hlavě či v obličeji,“ informoval náměstek gruzínského ministra vnitra Aleksandre Darachvelidze.
Ve výbušné atmosféře se odehraje volba nového prezidenta. Poprvé v historii bude nepřímá. A vzhledem k tomu, že třísetčlenný sbor volitelů má kabinet pod kontrolou, nepochybuje se o vítězství jejího kandidáta.
Někdejší fotbalista Michail Kavelašvili, který krátce hrál i v anglické lize, ostře vystupuje proti Západu. A gruzínskou opozici označuje za pátou kolonu, která zemi rozvrací na povel americké vlády.
Prezidentka Salome Zurabišviliová se ale s vládou rozchází a podpořila demonstranty. Tato bývalá francouzská diplomatka navíc prohlásila, že neodejde z nejvyššího úřadu, dokud nebudou uspořádány nové parlamentní volby.
Demonstranti tvrdí, že nadcházející sobotní hlasování nic nezmění. „Zvolí Kavelašviliho a my budeme demonstrovat dál,“ řekla AFP osmadvacetiletá Mariam Kevlišviliová s růžovou píšťalkou a gruzínskou vlajkou na krku.