Registrujte se, naléhal Petříček na Čechy žijící v Británii. Tisíce lidí mají propadlé pasy

3 minuty
Desítky tisíc Čechů ještě po brexitu nepožádaly v Británii o status usedlíka
Zdroj: ČT24

Ve Spojeném království žije po brexitu dle odhadů až 100 tisíc Čechů, žádost o status usedlíka jich však u britských úřadů podalo zatím jen 33 tisíc. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který v pátek navštívil Manchester, Čechy vyzval, aby se co nejdříve zaregistrovali. Tisíce lidí mají podle Petříčka propadlé pasy.

Občané sedmadvaceti zemí EU mohou o trvalý pobyt v Británii požádat až do 30. června 2021. Pokud v zemi žijí déle než pět let, měli by dostat status usedlíka. Pokud žijí v Británii kratší dobu, dostanou předběžný pobytový status, který by měli mít možnost později změnit v trvalý.

„Chtěl bych vzkázat, aby nečekali na poslední možnost, která bude v polovině příštího roku, aby neváhali již nyní oslovit konzuláty, pokud třeba potřebují nové doklady, dokumenty k té registraci,“ upozornil Petříček. „Těch lidí, kteří mají třeba propadlé pasy, je skutečně v tisících,“ zdůraznil.

Informační kampaň v plném proudu

Česká diplomacie se podle Petříčka nyní soustředí především na informování Čechů, kteří chtějí po konci přechodného období, tedy po roce 2020, zůstat v Británii. Na informační kampaň má podle Petříčka devět milionů liber (266 milionů korun) připravených i samotná Británie.

„Jsem rád, že i britské úřady si uvědomují, že je potřeba informace lidem, kteří budou zůstávat po tom přechodném období v Británii, v co možná největší míře dodat,“ řekl ministr.

Generální konzul Ivo Losman míní, že si lidé uvědomili, že si budou muset dát do pořádku své doklady. „Čili čelíme vyššímu počtu požadavků občanů na vyřízení jakýchkoli konzulárních záležitostí,“ nastínil.

Nový generální konzulát má plné ruce práce

Brexit byl jedním z důvodů, proč Česko loni v březnu v Manchesteru otevřelo generální konzulát. Týden po odchodu Británie z EU podle Losmana úřad už funguje „na plný provoz“. Poznat je to mimo jiné na tom, že ministerstvo zahraničí musí z Prahy do Manchesteru posílat posily.

Podle Petříčka se po méně než roce fungování konzulátu potvrdilo, že to mělo smysl. A to nejen kvůli brexitu. „Sever Británie zaznamenává hodně rychlý rozvoj, britská vláda chce hodně investovat do modernizace oblastí, jako je Manchester, Sheffield, Leeds… Nabízí se zde tedy i ekonomické příležitosti pro české firmy,“ zdůraznil.

Český ministr se v Manchesteru setkal i s krajany a na programu měl i setkání s těmi, kteří ve městě studují. Nezabýval se ale jen důsledky brexitu. V roce, kdy si bude svět připomínat 75. výročí konce druhé světové války, položil na jednom ze hřbitovů jižně od Manchesteru květiny u hrobu Čecha Antonína Škacha, který sloužil v řadách Královského letectva (RAF) a zahynul v roce 1944.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...