Řecko chce zjistit, zda premiér věděl o odposlouchávacím skandálu tajné služby

6 minut
Špionážní aféra v Řecku
Zdroj: ČT24

Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů tajnou službou otřásá pozicí řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise. Šéf zpravodajců již přišel o funkci a ustavená vyšetřovací komise má zjistit pozadí celé akce. Informoval o tom zpravodaj ČT v Turecku Václav Černohorský.

Premiér, kterému je tajná služba EYP odpovědná, uvedl, že o její akci nevěděl. Zároveň odmítl, že by byla nelegální. Parlament už ustavil vyšetřovací komisi, která se má případem přezdívaným Řecká Watergate zabývat. 

„Komise má odpovědět na klíčové otázky, tedy zda a případně co o těchto odposleších věděl premiér. Dále to, zda byl ještě někdo další terčem těchto odposlechů,“ řekl Černohorský.

Doplnil také, že podle řeckých investigativních novinářů je podivná role premiérova synovce, který byl poradcem premiéra a šéfem jeho úřadu. Spolupracoval s firmou, která v Řecku prodává špionážní program Predátor. I on už skončil ve funkci. 

Program Predator vytvořila v Severní Makedonii a Izraeli společnost Cytrox. Podle odborníků může program zaslat bez vědomí majitele telefonu informace o hovorech a zprávách či spustit nahrávací zařízení. 

Premiér trvá na tom, že o akci tajné služby předem nevěděl. Označil ji za politicky nepřijatelnou, ale řekl, že se nic nelegálního nestalo. Tvrdí, stejně jako tajná služba, že nesmí poskytnout další informace, protože šlo o věc národní bezpečnosti. 

„To, co se odehrálo, bylo možná v souladu se zákonem, ale byla to chyba. Nevěděl jsem o tom a samozřejmě bych to nikdy nedovolil,“ řekl Mitsotakis v televizním projevu.

Opozice chce znát podrobnosti

Opozice vyzývá premiéra k rezignaci a požaduje vypsat předčasné volby. Kauzu sleduje i Evropská komise a poslanci Evropského parlamentu, protože odposlouchávaný šéf socialistů, třetí největší politické strany v Řecku, je europoslancem. 

„Chtěl jsem, aby bylo na rovinu řečeno, proč jsem byl pod kontrolou EYP,“ uvedl Andrulakis s tím, že odpověď nedostal. Podle něj se řecký premiér „soustavně vyhýbá jakémukoliv vysvětlení“ o fungování tajné služby. Andrulakise upozornili na pokus instalovat špionážní program na jeho telefon odborníci z Evropského parlamentu. 

„Premiér nevysvětlil, proč se EYP rozhodla pro takovou bezprecedentní akci,“ uvedl pak šéf největší opoziční strany SYRIZA Alexis Tsipras, podle kterého není ani jasné, kolik dalších novinářů či politiků tajná služba sledovala.

Premiér odmítl rezignovat

Premiér odmítl složit mandát. Případ mu u veřejnosti lehce uškodil, ale dvě třetiny dotázaných uvedly, že nemá vliv na jejich voličské preference, uvedl zpravodaj. Řecké parlamentní volby se mají konat nejpozději na začátku příštího léta.

Vláda již dříve uvedla, že sledovací program Predator nepoužívá a že ani nemá obchodní vztahy se společností, která ho vyvinula.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina by mohla vstoupit do EU před rokem 2030, řekla šéfka EK v Kyjevě

Ukrajina by mohla vstoupit do Evropské unie před rokem 2030, pokud bude pokračovat v reformách stejně rychle a kvalitně jako dosud. V Kyjevě to v pondělí prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Na setkání, které zorganizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v den třetího výročí napadení své země, dorazili i vrcholní představitelé řady evropských zemí, Turecka či Kanady.
08:36Aktualizovánopřed 35 mminutami

„Ať žije král.“ Trump si hraje s myšlenkou třetího mandátu, ústava to nepřipouští

Prezident USA Donald Trump opakovaně mluví o tom, že by v roce 2028 mohl potřetí kandidovat do Bílého domu. Tento krok ale zakazuje 22. dodatek americké ústavy. Trumpovy zmínky o dalším mandátu se v poslední době stupňují, v posledních týdnech se dokonce přirovnal ke králi a naznačil, že stojí nad právním systémem a má moc jej měnit tak, jak uzná za vhodné.
před 58 mminutami

Přes pět milionů Ukrajinců zůstává v zahraničí, vrátit se plánuje už méně než polovina

Od začátku plnohodnotné ruské agrese opustily Ukrajinu přes západní hranice miliony lidí. Další odešli přes ruské a běloruské hranice, kde zůstali nebo pokračovali do Evropy. Celkový počet uprchlíků, kteří zůstávají v zahraničí, činil k listopadu loňského roku 5,2 milionu. Vyplývá to z analytické zprávy ukrajinského Centra pro ekonomickou strategii (CES). Počty se neustále mění v závislosti na ročním období a intenzitě ruské agrese.
před 1 hhodinou

Merz musí přinést změnu, nebo posílí AfD, míní německý tisk

Konzervativní unie CDU/CSU zvítězila proto, že Němci chtějí změnu a ta teď musí nastat, jinak bude krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) ještě silnější, napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Německé listy se ale shodují na potřebě rychlého vzniku nové vlády, a to i vzhledem k mezinárodnímu kontextu, kdy se Spojené státy odklánějí od Evropy.
09:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Odepiš, nebo končíš. FBI, Pentagon a další na Muskovu výhrůžku nezareagují

Zaměstnanci amerických federálních úřadů obdrželi od úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) výzvu, aby sdělili, co udělali v práci za poslední týden. V případě, že na ni nezareagují, jim dle prohlášení Elona Muska hrozí výpověď. FBI, ministerstvo zahraničí i Pentagon však zaměstnancům v předstihu nařídily, aby na zprávu neodepisovali.
před 3 hhodinami

Mezi mladými voliči v Německu vedly AfD a Levice

V německých předčasných parlamentních volbách měly Alternativa pro Německo (AfD) a Levice ve věkové skupině od 18 do 34 let podporu okolo 42 procent. Ukazuje se tak trend příklonu ke krajní pravici na straně jedné a krajní levici na straně druhé mezi mladými voliči. Pro konzervativní CDU/CSU a Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) hlasovali spíše starší voliči. Nabízíme analýzu toho, které demografické skupiny a faktory rozhodly volby.
před 3 hhodinami

Návrat je riskantní, setrvání čím dál složitější. Nejistota ukrajinských uprchlíků roste

Tři roky po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu žijí miliony ukrajinských uprchlíků v Evropě v nejistotě. Mezinárodní podpora slábne a životní náklady rostou. Mnozí z nich se potýkají s rostoucími problémy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od byrokratických překážek po snižující se sociální dávky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a někteří z nich jsou nuceni učinit téměř nemožnou volbu: zůstat a potýkat se s životem v cizí zemi, nebo se vrátit do vlasti částečně okupované Ruskem.
před 4 hhodinami

Německé parlamentní volby vyhrála CDU/CSU, druhá je AfD

Parlamentní volby v Německu vyhrála s 28,5 procenta hlasů konzervativní unie CDU/CSU, jejíž volební lídr Friedrich Merz tak zřejmě míří do křesla spolkového kancléře. Druhá skončila s 20,8 procenta hlasů Alternativa pro Německo (AfD), označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Pro třetí Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) kancléře Olafa Scholze hlasovalo 16,4 procenta voličů, což je pro tuto stranu nejhorší výsledek ve volbách do Spolkového sněmu. Merz je připravený o vládě jednat s SPD.
05:53Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...