Aféra Watergate: Nixonovi zlomila vaz, legitimizovala kontrolní roli médií

Washington – Přesně před 40 lety vyvrcholila ve Spojených státech aféra Watergate, když odstoupil prezident Richard Nixon. Skončil tak jeden z nevětších a neslavnějších skandálů v americké historii, který vedl mimo jiné k výraznému omezení pravomocí hlavy státu. Aféra přitom začala jako „třetiřadá vloupačka“, díky svědomité práci novinářů z deníku Washington Post však přerostla v rozsáhlý případ politické špionáže.

Když v červnu 1972 volala ostraha komplexu Watergate na policii kvůli vloupání, asi nikdo netušil, jakou aféru odstartuje. Policisté v noci v kancelářích Demokratické strany přistihli pět mužů. Chtěli zde fotografovat dokumenty a opravit odposlouchávací zařízení, které v kanceláři tajně umístili už v květnu toho roku. Hned na místě vyšlo najevo, že jeden ze zadržených - bývalý agent CIA Jim McCord - je členem štábu za znovuzvolení prezidenta Nixona. Z případu se tak ihned stala záležitost FBI.

O dva dny později přišel deník Washington Post s informací, že stopy vedou k lidem z Bílého domu. Takové tvrzení několik měsíců před prezidentskými volbami zavánělo politickým skandálem. Nixonovi muži ovšem případ označili za „třetiřadou vloupačku“ a jakoukoliv propojenost s loupeží důrazně popřeli. Dvojice mladých reportérů z Washington Post – Carl Bernstein a Bob Woidward – se však celé věci podrobně věnovala a postupně seskládali střípky skládačky. Klíčovou úlohu měl přitom anonymní zdroj Deep Throt (hluboké hrdlo) – až v roce 2005 vyšlo najevo, že šlo o náměstka ředitele FBI Marka Felta.

Postupně se ukazovalo, že i další muži, kteří se vloupali k demokratům do kanceláři, měli napojení na tajnou službu. Nixon sice na podzim 1972 obhájil prezidentský úřad, ale hned začátkem roku 1973 založil Senát Výbor pro vyšetřování a začala veřejná slyšení, která sledovaly miliony Američanů. Vyšetřování postupně odkrylo mnohé nezákonné aktivity za Nixonova úřadování - sledování a odposlouchávání politických soupeřů, diskreditaci protivníků a další nezákonné aktivity financované z částečně ilegálních fondů.

Hotelový komplex Watergate ve Washingtonu DC
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Američané se také dozvěděli o existenci tajného nahrávacího zařízení přímo v Bílém domě. Vydání pásků s mnohahodinovými záznamy se stalo předmětem hlavní politické a právní bitvy mezi Kongresem a prezidentem. Jejich vydání nařídil Nixonovi v červenci 1974 až Nejvyšší soud. Pár dní poté zahájil právní výbor Sněmovny reprezentantů první kroky v procesu odvolání prezidenta (impeachmentu) kvůli porušení ústavy, 8. srpna Nixon raději sám rezignoval.

Aféru odneslo také přes 30 prezidentových úředníků, organizátorů kampaně či finančních dárců, kteří se přiznali nebo byli uznáni vinnými z porušení zákona. Aféra legitimizovala kontrolní roli médií v demokratické společnosti, zároveň ale vyvolala všeobecnou deziluzi a skepsi. Kongres potom v důsledku Watergate výrazně omezil pravomoci hlavy státu.

Richard Nixon - rozporuplná postava amerických dějin

Nixon vstoupil do politiky ve 40. letech, kdy byl zvolen do Sněmovny reprezentantů, tam proslul svými antikomunistickými postoji. Poté působil v Senátu a po dvě volební období jako viceprezident Dwighta Eisenhowera.  

O křeslo prezidenta se poprvé ucházel v roce 1960, kdy byl jeho soupeřem John F. Kennedy. Jejich premiérová předvolební debata v září 1960 vstoupila do televizní historie. Ačkoli oba podle historiků debatovali zručně, demokrat Kennedy svým charismatem „šedivého“ Nixona zcela zastínil. Tato debata ukázala klíčovou roli televize a prezentace politiků na obrazovce.

Američané, kteří duel poslouchali v rádiu, totiž měli pocit, že vítězí republikánský viceprezident. Naopak ti, kteří sledovali televizi, připisovali více bodů Kennedymu. Do té doby nepříliš zkušený politik na obrazovce prostě vypadal lépe - byl opálený a energický. Z virózy se zotavující Nixon naopak podcenil líčení, jeho neoholená tvář se mu leskla. Také nepadnoucí oblek nelichotivé barvy splýval s pozadím.

Debata mezi Richardem Nixonem a Johnem F. Kennedym
Zdroj: Wikipedia

V roce 1968 se už Nixon poučil a stal se 37. prezidentem spojených států. Svůj úspěch zopakoval i o čtyři roky později, pak mu ale zlomila vaz aféra Watergate. Během výkonu své funkce se Nixon významně angažoval v zahraniční politice. Se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem podepsal několik důležitých smluv v čele s dohodou o omezení strategických zbraní (SALT 1), což pomohlo k rozšíření vztahů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. S předsedou státní rady Čínské lidové republiky Čou En-lajem Nixon zase podepsal tzv. šanghajské komuniké, které položilo základ k normalizaci styků mezi USA a Čínou. Za své vlády také zahájil stahování amerických vojsk z Vietnamu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Požadavky Ruska jsou odtržené od reality, říká po jednání Ukrajina

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Dvouhodinovému jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Ukrajiny, Spojených států a Turecka. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, tu ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54AktualizovánoPrávě teď

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů téměř sto lidí

Téměř sto lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, uvedla podle stanice BBC místní civilní obrana. Agentura AP píše o nejméně 93 mrtvých. Stovky dalších Palestinců byly podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zraněny. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 2 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 31 mminutami

Muskův chatbot psal o „genocidě bílých“, i když nebyl tázán

Někteří uživatelé sociální sítě X si v posledních dnech stěžovali na to, že chatbot umělé inteligence Grok ve svých odpovědích přidával zmínky o „genocidě bílých“ v Jihoafrické republice. Tu zmiňoval i u naprosto nesouvisejících témat. Společnost xAI, jejímž majitelem je Elon Musk, poruchu vysvětluje neoprávněnou úpravou v systému chatbota.
14:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hlas Ameriky propustí asi třetinu zaměstnanců, píší média

Americká veřejnoprávní rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA), která se soudí s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, se rozloučí se stovkami smluvních zaměstnanců, píší o tom deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP). Listy uvádějí, že propouštění se dotkne pěti až šesti set spolupracovníků stanice. Podle WP jim smlouvy končí k 30. květnu.
před 2 hhodinami

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 2 hhodinami

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 4 hhodinami

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 4 hhodinami
Načítání...