Proti vládní informační mašinérii bojuje v Maďarsku „samizdat“. Rozdávají ho dobrovolníci

3 minuty
Horizont ČT24: Maďarští dobrovolníci rozdávají „samizdat“
Zdroj: ČT24

Už několik let doručují maďarští dobrovolníci do schránek týdenní zpravodaj Nyomtass Te Is! (Tiskni i ty!). Jeho autoři se snaží zásobovat zejména veřejnost na venkově zprávami, které maďarská média – z nichž naprostá většina je pod vlivem vlády – podle nich opomíjejí. Nestranická iniciativa nabrala na síle poté, co jí podporu na podzim vyjádřil opoziční volební lídr. Maďaři budou na začátku dubna vybírat poslance a podle dosavadních průzkumů lze čekat těsný souboj vládnoucí strany Fidesz se sjednocenou opozicí.

Zpravodaj dává dohromady skupina aktivistů z řad novinářů, která ho poté vyvěsí na web, odkud si ho může stáhnout, vytisknout a distribuovat kdokoliv. Sami se označují za „samizdat 21. století“.

Mezi dobrovolné kolportéry patří i devětasedmdesátiletý Péter Nogradi. Zpravodaj vhazuje do schránek v malé obci Dunabogdany u Dunaje, pětatřicet kilometrů severně od Budapešti. „Naším cílem je pokusit se vyrovnat nerovnováhu v médiích. Lidé, kteří se o politiku příliš nezajímají, mají totiž v Maďarsku omezený přístup k informacím. Dostane se k nim jen to, co uslyší ve státních médiích,“ vysvětluje svou motivaci.

Korupce, stávka, DPH

Lidí s podobným přesvědčením a ochotou se zapojit je po celé zemi více než třináct set. V prvním únorovém vydání týdeníku aktivisté upozorňují na korupci, stávku učitelů za vyšší mzdy nebo plány opozice snížit DPH na základní potraviny.

„Potřebovali bychom tak tři a půl tisíce lidí, abychom oslovili zhruba dva miliony lidí, kteří žijí v obcích s pouhými dvěma až pěti tisíci obyvateli,“ dodává organizátorka Reka Bollaová. Právě na venkově čerpají lidé často informace pouze z vládní televize či rozhlasu. 

I když dobrovolníků je zatím nedostatek, jejich nasazení je velké. Během posledního lednového týdne roznesli na sto padesát tisíc výtisků. Cílí právě na venkovské oblasti, které jsou tradičními baštami strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, který chce v dubnových volbách obhájit funkci.

Analytička: Fidesz chce, aby lidé zůstali v jeho informační bublině

Do karet Orbánovi podle analytiků hraje, že má pod kontrolou největší mediální impérium ve střední a východní Evropě. „Pro ty, kteří nemají přístup k on-line médiím, a pro ty, kteří si neumí hledat informace, je velmi snadné uváznout ve zpravodajské bublině (ovládané provládními médii). A Fidesz se stará o to, aby v této bublině zůstali,“ podotýká analytička Agnes Urbanová z think-thanku Mertek Media Monitor. 

Právě to organizátoři nezávislé iniciativy nechtějí dopustit. Jejich newsletter vychází už několik let, hnutí ale nabralo na síle na podzim minulého roku. Tehdy mu vyjádřil podporu opoziční vůdce Péter Márki-Zay, který vede blok šesti opozičních (levicových, liberálních, ekologických i pravicových) stran.

Průzkumy ukazují na těsný volební souboj. Podle webu Politico se podpora Fideszu pohybuje  kolem 49 procent, sjednocenou opozici by volilo 45 procent dotázaných. Maďaři budou poslance vybírat 3. dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 1 hhodinou

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 3 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 4 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 4 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...