Proti Asadovi se obrátila i jeho bašta, ČT navštívila místní cely

4 minuty
Štáb ČT natáčel po pádu režimu v Asadově baště v Latákiji
Zdroj: ČT24

Pád režimu v Sýrii uvítalo i město Latákija, které bývalo baštou Bašára Asada. Řada alávitů vítala rebely s otevřenou náručí. Obyvatelé města si ČT stěžovali na korupci a zvýhodňování lidí spojených s Asadem, ale také na kruté podmínky ve zdejší cele v areálu vojenské policie. Vládnoucí islamisté teď slibují amnestii všem, kteří odevzdají zbraně. Rusko se mezitím snaží dostat ze země klíčové spojence Asada, včetně představitelů jeho armády. Místní doufají, že ruské síly Sýrii brzy opustí a oni si vybudují zemi podle svých představ, zjistil zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Cestu do Latákije lemují opuštěné tanky a odhozené uniformy vojáků Asadovy armády. Dříve než do města dorazili povstalci, obrátili se proti režimu místní, včetně alávitské komunity, ke které vládnoucí vrstva patřila. „To my jsme povstalce přivedli, aby nás ochránili. Chtěli jsme Asada pryč. Báli jsme, že se skryje v Latákiji a povládne jen nám,“ prohlásil učitel Hamid Hobo.

Lidé ve městě během pádu režimu strhli sochu Háfize Asada, Bašárova otce a zakladatele vládnoucí dynastie. Následně vypálili a vyrabovali sídla státní moci.

Přeplněné cely

Areál vojenské policie v Latákii ukazuje, jak Asad plnil řady své armády. Na jedné straně se nacházejí cely pro muže vyhýbající se vojenské službě. Na zemi se válejí seznamy dezertérů a jednotek, které po nich měly pátrat.

Stojí tu i vůz, který podle výpovědí bývalých vězňů lidi po desítkách převážel do jiných detenčních zařízení a dál na frontovou linii. „Doslova jste spal v záchodě, ke všemu tomu strachu,“ popisuje místní Syřan.

Bývalý vězeň Jásir Bašbajú ukázal štábu ČT místa, kde za mřížemi strávil tři měsíce. „Když mě sem přivedli, cela byla tak přeplněná, že museli nohama zatlačit na dveře, aby je zavřeli,“ vzpomíná Syřan.

Zkorumpovanost bývalého režimu

Bližší pohled na baštu režimu odhaluje oblast ovládanou útlakem. Frustraci místních prohlubovaly nejen odvody do armády, ale také mafiánské praktiky klanu Asadů. Lidé mluví o vybírání výpalného a korupci.

To vše za prohlubující se ekonomické krize, jejímž trvalým rysem je benzin na příděl. „Fronty tu byly i před pádem režimu. Poblíž jsou dvě benzinky, kde nikdy fronty nebyly, protože byly pro Asadovy lidi,“ konstatoval prodavač Akrima Ghalyon.

Načítání...


I v Latákii teď zavlály vlajky nové Sýrie. Šanci převléci kabát dostali i místní, jelikož povstalci nabízejí amnestii za odevzdání zbraní.

Podle rebelů někteří lidé loajální režimu utekli do hor u pobřeží. Do těchto míst proto povolávají posily a mluví o prohledání oblasti. „Kdokoli, kdo odevzdá své zbraně, nebude čelit žádnému postihu. Ti, kteří neposlechnou, budou vypátráni a předáni spravedlnosti,“ zdůraznil velitel jednotky povstalců Mohammad Mosto.

Útočiště asadovců v Rusku

Všechny se zjevně dopadnout nepodaří. Kamera ČT zachytila čilý provoz na ruské základně na letišti Hmímím. Právě odtud do Moskvy zamířil svržený diktátor Bašár Asad, který dostal od ruského vládce Vladimira Putina azyl. Kreml podle zdrojů agentury Reuters nyní zajišťuje jednosměrnou letenku i pro další čelné představitele jeho režimu a armády.

Ruský konvoj pohybující se u Latákije
Zdroj: Reuters/Umit Bektas

Na pozadí zvuku přistávajících a vzlétajících letounů se u letiště scházejí desítky zástupců alávitské komunity z okolních vesnic, kteří mluví o naději na nový začátek. „Slibujeme vám, že naši zemi budeme budovat společně a že vybudujeme zemi, o které všichni sníme,“ prohlásil voják ve výslužbě Salím Husní.

Do vzduchu mezitím míří další letoun armády, která se na rozvrácení Sýrie podílela a jejíž jednotky na ruské základně zatím zůstávají. Syřané za zdí letiště doufají, že co nejdříve odejdou a o dalších krocích své vlasti budou rozhodovat sami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 1 mminutou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 50 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 1 hhodinou

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 1 hhodinou

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 10 hhodinami
Načítání...