Proti Asadovi se obrátila i jeho bašta, ČT navštívila místní cely

4 minuty
Štáb ČT natáčel po pádu režimu v Asadově baště v Latákiji
Zdroj: ČT24

Pád režimu v Sýrii uvítalo i město Latákija, které bývalo baštou Bašára Asada. Řada alávitů vítala rebely s otevřenou náručí. Obyvatelé města si ČT stěžovali na korupci a zvýhodňování lidí spojených s Asadem, ale také na kruté podmínky ve zdejší cele v areálu vojenské policie. Vládnoucí islamisté teď slibují amnestii všem, kteří odevzdají zbraně. Rusko se mezitím snaží dostat ze země klíčové spojence Asada, včetně představitelů jeho armády. Místní doufají, že ruské síly Sýrii brzy opustí a oni si vybudují zemi podle svých představ, zjistil zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Cestu do Latákije lemují opuštěné tanky a odhozené uniformy vojáků Asadovy armády. Dříve než do města dorazili povstalci, obrátili se proti režimu místní, včetně alávitské komunity, ke které vládnoucí vrstva patřila. „To my jsme povstalce přivedli, aby nás ochránili. Chtěli jsme Asada pryč. Báli jsme, že se skryje v Latákiji a povládne jen nám,“ prohlásil učitel Hamid Hobo.

Lidé ve městě během pádu režimu strhli sochu Háfize Asada, Bašárova otce a zakladatele vládnoucí dynastie. Následně vypálili a vyrabovali sídla státní moci.

Přeplněné cely

Areál vojenské policie v Latákii ukazuje, jak Asad plnil řady své armády. Na jedné straně se nacházejí cely pro muže vyhýbající se vojenské službě. Na zemi se válejí seznamy dezertérů a jednotek, které po nich měly pátrat.

Stojí tu i vůz, který podle výpovědí bývalých vězňů lidi po desítkách převážel do jiných detenčních zařízení a dál na frontovou linii. „Doslova jste spal v záchodě, ke všemu tomu strachu,“ popisuje místní Syřan.

Bývalý vězeň Jásir Bašbajú ukázal štábu ČT místa, kde za mřížemi strávil tři měsíce. „Když mě sem přivedli, cela byla tak přeplněná, že museli nohama zatlačit na dveře, aby je zavřeli,“ vzpomíná Syřan.

Zkorumpovanost bývalého režimu

Bližší pohled na baštu režimu odhaluje oblast ovládanou útlakem. Frustraci místních prohlubovaly nejen odvody do armády, ale také mafiánské praktiky klanu Asadů. Lidé mluví o vybírání výpalného a korupci.

To vše za prohlubující se ekonomické krize, jejímž trvalým rysem je benzin na příděl. „Fronty tu byly i před pádem režimu. Poblíž jsou dvě benzinky, kde nikdy fronty nebyly, protože byly pro Asadovy lidi,“ konstatoval prodavač Akrima Ghalyon.

Načítání...


I v Latákii teď zavlály vlajky nové Sýrie. Šanci převléci kabát dostali i místní, jelikož povstalci nabízejí amnestii za odevzdání zbraní.

Podle rebelů někteří lidé loajální režimu utekli do hor u pobřeží. Do těchto míst proto povolávají posily a mluví o prohledání oblasti. „Kdokoli, kdo odevzdá své zbraně, nebude čelit žádnému postihu. Ti, kteří neposlechnou, budou vypátráni a předáni spravedlnosti,“ zdůraznil velitel jednotky povstalců Mohammad Mosto.

Útočiště asadovců v Rusku

Všechny se zjevně dopadnout nepodaří. Kamera ČT zachytila čilý provoz na ruské základně na letišti Hmímím. Právě odtud do Moskvy zamířil svržený diktátor Bašár Asad, který dostal od ruského vládce Vladimira Putina azyl. Kreml podle zdrojů agentury Reuters nyní zajišťuje jednosměrnou letenku i pro další čelné představitele jeho režimu a armády.

Ruský konvoj pohybující se u Latákije
Zdroj: Reuters/Umit Bektas

Na pozadí zvuku přistávajících a vzlétajících letounů se u letiště scházejí desítky zástupců alávitské komunity z okolních vesnic, kteří mluví o naději na nový začátek. „Slibujeme vám, že naši zemi budeme budovat společně a že vybudujeme zemi, o které všichni sníme,“ prohlásil voják ve výslužbě Salím Husní.

Do vzduchu mezitím míří další letoun armády, která se na rozvrácení Sýrie podílela a jejíž jednotky na ruské základně zatím zůstávají. Syřané za zdí letiště doufají, že co nejdříve odejdou a o dalších krocích své vlasti budou rozhodovat sami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 49 mminutami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 9 hhodinami
Načítání...