Pád režimu v Sýrii uvítalo i město Latákija, které bývalo baštou Bašára Asada. Řada alávitů vítala rebely s otevřenou náručí. Obyvatelé města si ČT stěžovali na korupci a zvýhodňování lidí spojených s Asadem, ale také na kruté podmínky ve zdejší cele v areálu vojenské policie. Vládnoucí islamisté teď slibují amnestii všem, kteří odevzdají zbraně. Rusko se mezitím snaží dostat ze země klíčové spojence Asada, včetně představitelů jeho armády. Místní doufají, že ruské síly Sýrii brzy opustí a oni si vybudují zemi podle svých představ, zjistil zpravodaj ČT Václav Černohorský.
Proti Asadovi se obrátila i jeho bašta, ČT navštívila místní cely
Cestu do Latákije lemují opuštěné tanky a odhozené uniformy vojáků Asadovy armády. Dříve než do města dorazili povstalci, obrátili se proti režimu místní, včetně alávitské komunity, ke které vládnoucí vrstva patřila. „To my jsme povstalce přivedli, aby nás ochránili. Chtěli jsme Asada pryč. Báli jsme, že se skryje v Latákiji a povládne jen nám,“ prohlásil učitel Hamid Hobo.
Lidé ve městě během pádu režimu strhli sochu Háfize Asada, Bašárova otce a zakladatele vládnoucí dynastie. Následně vypálili a vyrabovali sídla státní moci.
Přeplněné cely
Areál vojenské policie v Latákii ukazuje, jak Asad plnil řady své armády. Na jedné straně se nacházejí cely pro muže vyhýbající se vojenské službě. Na zemi se válejí seznamy dezertérů a jednotek, které po nich měly pátrat.
Stojí tu i vůz, který podle výpovědí bývalých vězňů lidi po desítkách převážel do jiných detenčních zařízení a dál na frontovou linii. „Doslova jste spal v záchodě, ke všemu tomu strachu,“ popisuje místní Syřan.
Bývalý vězeň Jásir Bašbajú ukázal štábu ČT místa, kde za mřížemi strávil tři měsíce. „Když mě sem přivedli, cela byla tak přeplněná, že museli nohama zatlačit na dveře, aby je zavřeli,“ vzpomíná Syřan.
Zkorumpovanost bývalého režimu
Bližší pohled na baštu režimu odhaluje oblast ovládanou útlakem. Frustraci místních prohlubovaly nejen odvody do armády, ale také mafiánské praktiky klanu Asadů. Lidé mluví o vybírání výpalného a korupci.
To vše za prohlubující se ekonomické krize, jejímž trvalým rysem je benzin na příděl. „Fronty tu byly i před pádem režimu. Poblíž jsou dvě benzinky, kde nikdy fronty nebyly, protože byly pro Asadovy lidi,“ konstatoval prodavač Akrima Ghalyon.
Načítání...
I v Latákii teď zavlály vlajky nové Sýrie. Šanci převléci kabát dostali i místní, jelikož povstalci nabízejí amnestii za odevzdání zbraní.
Podle rebelů někteří lidé loajální režimu utekli do hor u pobřeží. Do těchto míst proto povolávají posily a mluví o prohledání oblasti. „Kdokoli, kdo odevzdá své zbraně, nebude čelit žádnému postihu. Ti, kteří neposlechnou, budou vypátráni a předáni spravedlnosti,“ zdůraznil velitel jednotky povstalců Mohammad Mosto.
Útočiště asadovců v Rusku
Všechny se zjevně dopadnout nepodaří. Kamera ČT zachytila čilý provoz na ruské základně na letišti Hmímím. Právě odtud do Moskvy zamířil svržený diktátor Bašár Asad, který dostal od ruského vládce Vladimira Putina azyl. Kreml podle zdrojů agentury Reuters nyní zajišťuje jednosměrnou letenku i pro další čelné představitele jeho režimu a armády.
Na pozadí zvuku přistávajících a vzlétajících letounů se u letiště scházejí desítky zástupců alávitské komunity z okolních vesnic, kteří mluví o naději na nový začátek. „Slibujeme vám, že naši zemi budeme budovat společně a že vybudujeme zemi, o které všichni sníme,“ prohlásil voják ve výslužbě Salím Husní.
Do vzduchu mezitím míří další letoun armády, která se na rozvrácení Sýrie podílela a jejíž jednotky na ruské základně zatím zůstávají. Syřané za zdí letiště doufají, že co nejdříve odejdou a o dalších krocích své vlasti budou rozhodovat sami.