TÉMA

Povstalec

Po masakru syrských alavitů Šará slíbil vyšetřovací komisi

V Sýrii došlo k nejhoršímu krveprolití od svržení bývalého vůdce Bašára Asada v prosinci loňského roku. V důsledku násilností, které od čtvrtka zachvátily pobřežní region, zahynulo více než tisíc lidí. Mezi mrtvými jsou stovky alavitů, kteří byli podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zabiti při odvetných akcích po útocích na bezpečnostní síly. Prozatímní syrský vůdce Ahmad Šará v pondělí slíbil potrestat všechny zodpovědné za hromadné zabíjení.
12. 3. 2025|

Šará se stal prozatímním prezidentem Sýrie

Ahmad Šará, vůdce islamistických povstalců, kteří loni v prosinci svrhli v Sýrii režim vůdce Bašára Asada, byl jmenován prozatímním prezidentem Sýrie. S odvoláním na syrskou agentura SANA o tom informovala agentura Reuters. Nové vedení země zároveň oznámilo pozastavení platnosti ústavy, rozpuštění všech ozbrojených a revolučních skupin a jejich začlenění do nově vznikajících státních institucí.
29. 1. 2025Aktualizováno29. 1. 2025|

Izrael provedl odvetný útok na povstalce v Jemenu. Ti mířili na školu

Jemenští povstalci hútíové vypálili v noci na čtvrtek raketu směrem na Izrael. Zasáhla budovu školy ve městě Ramat Gan v telavivském okrsku. Nikdo nebyl zraněn, budova byla prázdná. Izraelská armáda ve stejnou dobu podnikla útoky na přístavy a energetickou infrastrukturu v Jemenu využívané povstalci, zemřelo při tom nejméně devět lidí. Podle serveru The Times of Israel (ToI) byl izraelský útok připravován několik týdnů a byl odvetou za dřívější rakety a drony vyslané jemenskými povstalci na Izrael.
19. 12. 2024Aktualizováno19. 12. 2024|

Štáb ČT se vydal ve stopách izraelské armády v syrském pohraničí

Izrael v dohledné době nechá své jednotky v Sýrii. Premiér Benjamin Netanjahu to uvedl na vrcholu nejvyšší syrské hory, který spolu s dalšími místy v pohraniční nárazníkové zóně obsadili izraelští vojáci po pádu režimu Bašára Asada. Řada zemí označila postup Jeruzaléma za porušení mezinárodních dohod. Po stopách izraelských tanků se teď vydal štáb ČT se zpravodajem Václavem Černohorským.
18. 12. 2024|

Rusové mohou zakotvit v Libyi, syrský „ideál“ ale nenahradí

Konec vlády Bašára Asada znamená podle expertů velkou ránu pro působení Ruska v Africe, kam Putinův režim posílá žoldnéře na pomoc autoritářským režimům za přístup k nerostnému bohatství a možnost oslabit vliv Západu. Další kroky Moskvy zřejmě povedou do Libye a Súdánu, základny v Sýrii ale představují pro Kreml nenahraditelný ideál, upozorňují odborníci. Jak se k otázce budoucnosti ruských sil v zemi postaví vládnoucí syrští rebelové, přitom není jasné.
17. 12. 2024|

Proti Asadovi se obrátila i jeho bašta, ČT navštívila místní cely

Pád režimu v Sýrii uvítalo i město Latákija, které bývalo baštou Bašára Asada. Řada alávitů vítala rebely s otevřenou náručí. Obyvatelé města si ČT stěžovali na korupci a zvýhodňování lidí spojených s Asadem, ale také na kruté podmínky ve zdejší cele v areálu vojenské policie. Vládnoucí islamisté teď slibují amnestii všem, kteří odevzdají zbraně. Rusko se mezitím snaží dostat ze země klíčové spojence Asada, včetně představitelů jeho armády. Místní doufají, že ruské síly Sýrii brzy opustí a oni si vybudují zemi podle svých představ, zjistil zpravodaj ČT Václav Černohorský.
15. 12. 2024Aktualizováno15. 12. 2024|

Nový režim v Damašku chce bezpečnou Sýrii a návrat uprchlíků

Mezi hlavní priority nové syrské vlády patří bezpečnost, návrat uprchlíků do vlasti a fungující veřejné služby, uvedl dočasný premiér Mohamed Bašír. Moci nad Sýrií se ujímá opozice v čele se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která kontroluje většinu území a podle jejího vojenského velitele dál postupuje na východě země. Washington dal najevo, že novou vládu v Damašku podpoří, pokud odmítne terorismus, zničí zásoby chemických zbraní a bude chránit práva menšin a žen. Lídr HTS uvedl, že na zabezpečení chemických zbraní bude spolupracovat s mezinárodními organizacemi.
11. 12. 2024Aktualizováno11. 12. 2024|
Načítání...