Problematický perimetr, hodnotí ochranu Trumpa bývalá agentka FBI

11 minut
Události, komentáře: Bývalá agentka FBI Katherine Schweittová a bývalý operátor URNA Martin Svozil analyzují atentát na Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Panuje nejistota ohledně toho, jak široký byl ochranný perimetr kolem Donalda Trumpa, uvedla bývalá agentka FBI se zaměřením na aktivní střelce Katherine Schweitová v Událostech, komentářích. FBI už podle ní vyslechla stovku svědků a shromažďuje materiály. Bývalý operátor URNA Martin Svozil zmínil, že u tajné služby i policie byly rezervy v komunikaci. „Ke střelbě by vůbec nemělo dojít,“ zmínil s tím, že rychlost, se kterou ochránci Trumpa zajistili, „byla famózní“.

„Já sama jsem v minulosti připravovala plány, které se týkají zranitelných bodů, a jde o to, že střelec byl na střeše budovy,“ podotkla s tím, že nyní se řeší, jak daleko byl a „zda ochrana tajné služby měla tuto oblast vidět jako zranitelný bod.“ Podle ní panuje nejistota ohledně toho, zda byl plán takový, aby mohl ochránit dost široký perimetr oblasti, kde se Donald Trump nacházel.

Atentát, stejně jako předchozí incidenty na veřejné činitele, nyní vyšetřuje FBI. „Už uskutečnili asi sto pohovorů se svědky, shromažďují také stovky videozáznamů, které jim předají občané. Tyto informace shromáždí, roztřídí je, aby zjistili, zda mohou vytvořit přesný harmonogram toho, co se stalo s Trumpem až do okamžiku, kdy ho odvezli automobilem,“ přiblížila bývalá agentka.

Zmínila, že podobný pokus o atentát se v USA neudál od doby, kdy se útočník pokusil zastřelit tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana. „Od té doby jsme se hodně naučili o těchto jednotlivcích, kteří provádějí cílené násilí, a vidíme, že vlastně není jeden jednotný profil útočníka.“ O tomto člověku se zatím podle ní příliš mnoho neví, jen to, že šlo o mladého muže, který byl ve střeleckém klubu a byl dva roky po střední škole.

Svozil vidí rezervy v komunikaci

Svozil zmínil, že útočník střílel na 130 metrů, což je relativně blízko, ale dost na to, aby měl nezkušený střelec problém zamířit. „Zatím jsem v médiích nikde neviděl, že by potvrdili, že použil optiku na zbrani, ale myslím si, že nejdůležitější pro to, jak střílel, bylo, že ho vyrušila policie.“ Podle něj neměla ale tajná služba ani policie situaci „plně podchycenou“.

„Myslím, že tam byla velká rezerva v tom, jakým způsobem spolu komunikovali,“ podotkl Svozil s tím, že vždy bývá určený někdo, kdo pozoruje rizikové body. „Tady z té prodlevy, kdy střelec už byl na střeše a kdy zahajoval střelbu, bylo vidět, že ostřelovači o něm nevěděli až do poslední chvíle.“

„Tajná služba nedostala informaci, že už je potvrzený útočník, protože v tu chvíli by určitě bodyguard šel za prezidentem a stáhl by ho dolů, pokud by ho rovnou nezalehl, jak se stalo poté, co zahájil střelbu,“ dodal Svozil s tím, že střelba je něco, k čemu by vůbec nemělo dojít a perimetr měly mít bezpečnostní složky lépe pokrytý.

Na druhou stranu ocenil zásah osobních strážců bezprostředně po útoku, jejichž rychlost byla podle něj famózní. „Rozhodně je vidět, že celý tým věděl přesně, co má dělat, věděli, jakým způsobem zabezpečit to, aby se nemohl ani sekundární útok stát úspěšným. Počkali si na eliminaci střelce, bylo tam i slyšet, že komunikují s Donaldem Trumpem, takže věděli, v jakém je stavu, a pak ho vyvedli.“

McCarthy: Žádné zabezpečení není bezchybné

Atentát na Donalda Trumpa vyvolal v zámoří i řadu vzpomínek na podobné události v minulosti. Psal se 30. březen 1981, když prezident Ronald Reagan, teprve 69 dní ve funkci, odcházel z politického mítinku ve Washingtonu. Těsně před limuzínou na něj vyšinutý muž vypálil šest ran. Kriticky zraněnou hlavu státu naložili do auta. Agent tajné služby Tim McCarthy ji kryl vlastním tělem, přičemž mu jedna ze střel provrtala plíci, bránici a játra.

Po rozboru atentátu na Trumpa vidí pětasedmdesátiletá policejní legenda podobné chyby jako tenkrát. „Pokud jako tehdy skončí osoba pod ochranou tajné služby zraněná, není to vítězství, ale neúspěch. A tentokrát to byl také neúspěch. Teď se budeme muset podívat, co se stalo a co lze napravit, aby se to neopakovalo,“ řekl McCarthy, který si zároveň pochvaluje současné použití přenosných detektorů kovů.

2 minuty
Události: Americká policejní legenda McCarthy o atentátu na Trumpa
Zdroj: ČT24

Varuje ale, že ani výcvik, ani zbrusu nové technologie nemůžou nikomu poskytnout stoprocentní ochranu. „Nikde na světě neexistuje zabezpečení, které by bylo bezchybné. Na veškeré preventivní kroky najdou zločinci způsob, jak je překonat,“ konstatoval McCarthy.

Při vzpomínce na okamžiky, kdy ho v roce 1981 operovali vedle sálu, kde lékaři bojovali o život prezidenta Reagana, připomněl McCarthy povinnost bodyguardů nasadit za chráněnou osobu zdraví, nebo dokonce život. Zdůraznil ale, že dokud k takové zkoušce nedojde, nemůže si být sám sebou jistý ani nejlépe vycvičený agent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
před 1 mminutou

Lipavský věří, že Rubio potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Severoatlantické alianci

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) věří, že šéf americké diplomacie Marco Rubio na jednání ministrů zahraničí NATO potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Alianci. Řekl to před odletem na dvoudenní schůzku v Bruselu, kde očekává mimo jiné debatu o spravedlivém sdílení zodpovědnosti mezi spojenci či o ruské válce na Ukrajině.
09:24Aktualizovánopřed 22 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 40 mminutami

Netanjahu přiletěl do Maďarska, země odstupuje od ICC

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás poté, co do Maďarska na státní návštěvu přicestoval izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu. A to navzdory zatykači, který na něj vydal právě ICC.
10:25Aktualizovánopřed 47 mminutami

„Taliban je v Afghánistánu skutečnou silou.“ Moskva chce zrušit zákaz hnutí v Rusku

Ruská generální prokuratura požádala nejvyšší soud, aby pozastavil zákaz činnosti afghánského vládnoucího hnutí Taliban v Rusku, oznámila v pondělí agentura Interfax. Navzdory tomu, že je v zemi Taliban více než dvacet let na seznamu teroristických organizací, hostily ruské úřady delegace hnutí nejen v Moskvě. Ta podle Carnegieho střediska usiluje o užší spolupráci s Kábulem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).
před 55 mminutami

Jižní Súdán je po zatčení viceprezidenta na prahu války

V nejmladší zemi světa hrozí druhá občanská válka. Opozice po zatčení viceprezidenta Rieka Machara mluví o porušení křehké mírové dohody z roku 2018 o sdílení moci. Experti vyzývají mezinárodní společenství, aby zabránilo vyhrocení situace ve státě sužovaném etnickým pnutím. Do země už dorazili mediátoři Africké unie, kteří se snaží mírovou smlouvu zachránit.
10:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 4 hhodinami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 4 hhodinami
Načítání...