Čeští turisté, stejně jako ostatní občané Evropské unie budou od 2. dubna potřebovat při krátkodobé návštěvě Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). On-line žádosti lze s pomocí aplikace nebo oficiálních internetových stránek podávat od středy 5. března, uvedl v pondělí na síti X britský velvyslanec v Česku Matt Field.
Povinné registrace na cestu do Británie budou otevřené od středy
Registrace bude stát deset liber (zhruba 300 korun) a bude potřeba pro každého cestujícího včetně kojenců. Informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo stránkách českého ministerstva zahraničí (MZV).
ETA platí dva roky nebo do konce platnosti cestovního pasu. Do Británie je s platnou registrací možné cestovat opakovaně, ale nikdy na delší dobu než šest měsíců.
ETA je potřeba pro všechny krátkodobé pobyty. „Krátkodobý pobyt je definován jako pobyt kratší než šest měsíců za účelem turistiky, návštěvy rodiny nebo přátel, popřípadě za obchodním nebo studijním účelem,“ sdělilo MZV. Týká se i lidí, kteří přes Británii budou pouze projíždět. Registrace ale není třeba, pokud lidé přestupují na některém z britských letišť a neprochází přitom hraniční kontrolou. Lidé by si to měli před cestou ověřit u své letecké společnosti.
ETA není vízum
ETA nenahrazuje vízum, které Češi potřebují ve Velké Británii například kvůli práci. „ETA funguje podobě jako ESTA pro USA nebo ETA pro Kanadu,“ poznamenal britský velvyslanec. Nemusí ji mít ti, kteří mají povolení k pobytu, práci nebo studiu ve Spojeném království.
Lidé by neměli podle Fielda nechávat registraci na poslední chvíli, i když vyřízení trvá jen několik dnů. „Každý cestovatel na určené webové stránce vyplní a odešle registrační formulář a zpět na svůj kontaktní e-mail obdrží registraci. Toto potvrzení by mělo standardně přijít do tří pracovních dnů, ale může trvat déle. Doporučujeme tedy o registraci žádat s dostatečným předstihem,“ informovalo už dříve české ministerstvo zahraničních věcí. Při registraci přes web či aplikaci je potřeba odpovědět na několik otázek a poskytnout fotografii.
Nařízení slouží k ochraně hranic ostrovní země, podle tamních úřadů dokument zjednoduší hraniční kontroly. Po odchodu Británie z Evropské unie v roce 2020 začal Londýn postupně zpřísňovat pravidla vstupu do země. Registraci ETA už dříve zavedl pro některé mimoevropské země, občané EU ji musí mít od letošního 2. dubna. Registrace se nevztahuje jen na ty, kteří musí mít víza, a také na občany Irska, informovala loni v září britská vláda.