Poslání mravnostní policie skončilo, Írán by ale měl nošení hidžábu vymáhat, řekl mluvčí jednotky

Poslání íránské mravnostní policie skončilo, stát by ale měl vytvořit nové způsoby, jak vymáhat zákony, které se týkají povinného nošení hidžábu. Podle stanice RFE/RL to v rozhovoru s íránským tiskem řekl mluvčí této policejní jednotky Alí Chán Mohammadi. O osudu této policejní jednotky panují nejasnosti od soboty, kdy její zrušení naznačil íránský generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí.

Podle mluvčího policie se nyní v Íránu vede debata o povinném zahalení hlavy žen a o cudnosti. Úřady podle něj uvažují o tom, jak se postavit k této otázce. „Podle nás by se mělo zůstat v rámci (islámského práva) šaría a lidé by měli zákon dodržovat, abychom mohli vytvořit mírumilovnější atmosféru,“ cituje stanice RFE/RL pondělní vyjádření mluvčího.

Podle stanice RFE/RL je prohlášení mluvčího prvním potvrzením zrušení policejní jednotky ze strany výkonných orgánů. Do té doby se k situaci mravnostní policie nevyjádřily ministerstvo vnitra ani špičky bezpečnostních sborů.

Nejasnost o osudu mravnostní policie panuje od soboty, kdy generální prokurátor Montazerí naznačil její rozpuštění. Podle několika místních médií byla ale jeho slova špatně pochopena a hlídky dohlížející na aplikaci mravnostních zákonů i nadále působí v íránských ulicích.

Jednotka vznikla před šestnácti lety

Mezi úkoly mravnostní policie patřil mimo jiné i dohled nad dodržováním náboženských pravidel včetně nošení šátků na veřejnosti. Jednotka vznikla v roce 2006 a zpočátku jen napomínala lidi, kteří pravidla nedodržovali. Později začala i zatýkat, píše RFE/RL.

Téma hidžábů se stalo rozbuškou současných masových protestů, které propukly po zářijovém úmrtí 22leté Kurdky Mahsy Amíníové. Ta skončila kvůli údajnému porušení pravidel pro nošení v šátku v cele mravnostní policie a poté zemřela. Úřady proti demonstracím tvrdě zakročily, což stálo život několik stovek demonstrantů.

Načítání...