Polský parlament schválil zákon, který umožňuje pořádat spolu s volbami referendum

3 minuty
Celostátní referendum a parlamentní volby v Polsku
Zdroj: ČT24

Polský parlament schválil zákon, který umožní uspořádat celostátní referendum společně s parlamentními volbami. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se v průběhu hlasování chce ptát na čtyři otázky týkající se mimo jiné migrace či hraniční politiky s Běloruskem. Podle některých analytiků a polské opozice jde ale PiS hlavně o mobilizaci voličské základny a rozněcování emocí. Hlasovat se bude 15. října.

Poslanci úpravu zákona o referendech, která umožní pořádat hlasování společně s volbami, schválili 234 hlasy. Proti bylo 210 poslanců 460členného Sejmu, kde má většinu vládní strana.

Jednotlivé otázky představovali v uplynulých dnech klíčoví zástupci vládní PiS. Polští voliči budou v referendu hlasovat o tom, zda si přejí likvidaci bariéry na hranici s Běloruskem, kterou v důsledku migrační krize vybudovala současná vláda, zda má být prodán státní majetek, zda jsou pro zvýšení věku odchodu do důchodu a zda podporují reformu migračních pravidel Evropské unie a „přijetí tisíců nelegálních přistěhovalců z Blízkého východu a Afriky“.

„Otázky jsou záměrně vybrány stranou Právo a spravedlnost tak, aby reflektovaly klíčová témata, na kterých se vláda v posledních deseti letech profilovala,“ informuje zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos.

Polská média také upozornila, že PiS změnilo před středečním hlasováním znění dvou otázek oproti tomu, co od pátku zveřejňovalo na sociálních sítích. Zatímco otázka týkající se privatizace se původně ptala, zda voliči „podporují prodej státního majetku“, nové znění se ptá na „prodej státního majetku zahraničním subjektům vedoucí ke ztrátě kontroly Polek a Poláků nad strategickými sektory hospodářství“.

Změny doznala i otázka ohledně hranice důchodového věku, která se dříve ptala na zvýšení současné hranice, která činí 60 let pro ženy a 65 let pro muže. V návrhu referenda se podle serveru Onet.pl píše o zvýšení na 67 let pro muže i ženy.

„Opozice samozřejmě popisuje situaci tak, že vláda chce vyburcovat voliče k tomu, aby přišli a volili současně s referendem i vládní stranu Právo a spravedlnost, komentují celé nastavení jako neférové,“ dodává zpravodaj.

PiS je u moci od roku 2015. Pokud vyhraje i nadcházející parlamentní volby, má šanci si vládu udržet po třetí funkční období, což se po roce 1989 žádné straně v Polsku nepodařilo. Konzervativněnacionalistická vládní strana je nyní v zemi pod tlakem kvůli vysoké inflaci, přísnému potratovému zákonu či různým skandálům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 18 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 6 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 10 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...